Obsesja na punkcie byłego - jak sobie z nią poradzić?
Obsesja na punkcie byłego partnera nie tylko przysparza nam ogromnego cierpienia, ale także wstrzymuje nas i uniemożliwia nam posuwanie się naprzód. Dowiedz się, co możesz z tym zrobić.
Większość z nas musiała zmierzyć się z rozstaniem. Kiedy to się dzieje można odnieść wrażenie, że nasz świat się rozpada. Emocjonalny wpływ, jaki wywiera na nas rozpad związku jest niezaprzeczalny i nieunikniony. Jednak niektórzy ludzie nie radzą sobie z tym procesem prawidłowo i może to prowadzić do takich szkodliwych zachowań, jak obsesja na punkcie byłego.
Niemożność odwrócenia naszej uwagi od byłego partnera, gdy nie jest on już naszym partnerem jest stosunkowo powszechna. Jest wielu ludzi, którzy utknęli we wspomnieniach, którzy regularnie przeglądają profile ich byłego partnera w mediach społecznościowych lub szukają go w nadziei na powrót.
Wszystkie powyższe sytuacje są szkodliwe dla poczucia własnej wartości i uniemożliwiają nam pójście do przodu. Czasami jednak impuls wydaje się nie do odparcia. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje i zastosowanie pewnych wytycznych, pomoże nam wyjść z tego błędnego koła.
Dlaczego obsesja na punkcie byłego pojawia się tak często?
Obsesja na punkcie “eks” jest czymś, co zdarza się często, gdy rozpad związku miał miejsce stosunkowo niedawno. Nie chodzi tu o słabość czy niechęć. W rzeczywistości istnieją silne fizyczne i psychologiczne przyczyny, które do tego prowadzą.
Z jednej strony, kiedy jesteśmy zakochani, mózg uwalnia substancje takie jak dopamina, serotonina i oksytocyna. Aktywują one nasze neuronalne obwody nagrody i wywołują przyjemne uczucie euforii oraz sytości.
Kiedy więź zostaje przerwana, ten przypływ hormonów ustaje, dając nam coś w rodzaju syndromu odstawienia. Dodatkowo kortyzol (hormon stresu) zaczyna przepływać przez ciało powodując subiektywny dyskomfort, a nawet problemy zdrowotne.
Łatwo zrozumieć, że organizm chce odzyskać poprzedni poziom neuroprzekaźników, skłaniając nas do szukania kontaktu z byłym partnerem.
Z drugiej strony, koniec związku oznacza również zniszczenie wspólnych złudzeń, oczekiwań i planów na przyszłość. Jeśli nasza tożsamość była ściśle związana z byciem z tą drugą osobą, rozstanie niesie ze sobą potrzebę rekonfiguracji tego, kim jesteśmy.
Wszystko to może być przerażające i przytłaczające, więc reagujemy próbując odzyskać emocjonalne bezpieczeństwo.
Obsesji na punkcie byłego partnera można się do pewnego stopnia spodziewać, ale kiedy przekroczy ona pewne granice, staje się szkodliwa.
Czytaj dalej: Jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera?
Obsesja na punkcie byłego partnera – jak ją zakończyć?
Wszystko to się zdarza i jako ludzie nie jesteśmy wolni od doświadczania negatywnych i nieprzyjemnych emocji, które towarzyszą zerwaniu. Przypominają one te, które odczuwamy będąc w żałobie. Możemy jednak wiele zrobić w takim przypadku.
Zatrzymanie obsesji na punkcie “eks” jest, po części, kwestią determinacji i dyscypliny. W tym celu bardzo pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki.
Zaakceptuj rzeczywistość
Pierwszym etapem żałoby jest zwykle zaprzeczenie. Ważne jest jednak, aby nie pozostawać w tym stanie zbyt długo i pogodzić się z tym, że związek się skończył.
Ciągłe myślenie, że to tylko kłótnia, że można to rozwiązać lub że ta druga osoba opamięta się i wróci do Ciebie doprowadzi Cię tylko do stagnacji i sprawi, że będziesz do kogoś przywiązany na zawsze.
Brak kontaktu
Jeśli rozstanie nastąpiło niedawno, to normalne, że chcesz pozostać w kontakcie z Twoim byłym partnerem, aby wiedzieć, jak on lub ona sobie radzi lub jak się czuje. Jednak praktyka zerowego kontaktu, przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy, jest niezbędna.
Unikaj spotykania się z tą osobą, rozmawiania z nią i w ogóle zapomnij o jakimkolwiek kontakcie. Ale upewnij się też, że nie przeglądasz starych zdjęć lub rozmów i nie sprawdzasz aktywności tej osoby w Internecie.
Chodzi o przyzwyczajenie mózgu do nieobecności tej osoby w Twoim życiu. Jeśli nadal przeżywamy jej fizyczną lub symboliczną obecność, to nadal karmimy i wzmacniamy stare połączenia neuronalne. Pozwól sobie na odczepienie się od hormonalnego pędu, który Cię wyzwoli.
Dowiedz się więcej: Mój partner źle się do mnie zwraca: co mogę zrobić?
Usprawiedliwianie tego, co się stało
Często mamy obsesję na punkcie byłego partnera, ponieważ ciężko jest nam zaakceptować, że zainwestowany czas, energia i marzenia poszły na marne. Nikt nie lubi czuć się jak nieudacznik.
Dlatego ważne jest, aby zmienić sposób, w jaki postrzegamy to, co się stało i pamiętać, że każde doświadczenie, które nas spotkało nas wzbogaca. Dlatego wszystko nabiera znaczenia niezależnie od tego, czy związek się skończył, czy nie.
Sprawdzanie swoich statusów online i połączeń jest częścią objawów obsesji na punkcie byłego.
Skup się na sobie
I co najważniejsze, skup się na sobie. Najzdrowsza rzecz, jaką możesz zrobić jest kontynuowanie innych aspektów życia, nawet gdy jesteśmy w związku. Często jednak tak się nie dzieje i mamy tendencję do nadmiernego skupiania się na sobie nawzajem.
Kiedy tracimy partnera, możemy odczuwać pustkę, której nie potrafimy wypełnić. A najlepszą alternatywą jest zawsze poświęcenie tego czasu i uwagi samemu sobie. Skup się na sobie i zadbaj o siebie i Twoje cele.
Obsesja na punkcie byłego partnera – warto się jej pozbyć
Unikanie obsesji na punkcie “eks” nie jest łatwe, zwłaszcza gdy cierpimy z powodu niskiej samooceny lub byliśmy w emocjonalnie zależnym związku. Jest to jednak decyzja, którą musimy podjąć i trzymać się jej dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego.
Jedyną osobą, która bez wątpienia pozostanie z Tobą na zawsze, jesteś Ty sam. Dlatego postaw sobie za priorytet Twoje dobre samopoczucie i skup Twoją energię i zasoby na pracy nad sobą. Bądź wdzięczny za czas dzielony z drugą osobą, wybacz i otwórz się na nowe doświadczenia i możliwości, które dopiero nadejdą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anguita Corbo, A. (2017). Propuesta de intervención para la dependencia emocional: superación de la dependencia tras la ruptura de la pareja (Master’s thesis).
- Rangel, H. LA QUÍMICA DEL AMOR. Memorias Arbitradas de las IV Jornadas Científicas del Departamento de Ciencias Naturales, 15.
- Burunat, E. (2016). AMOR: inicio y fin en el cerebro. RIDPSICLO, 1(1), 40.
- Sandoval Rodríguez, A. L. La pérdida experimentada tras la finalización de una relación de pareja en el marco del enfoque sistémico.