Obrzęk dłoni i stóp - przyczyny oraz sposoby leczenia

W większości przypadków obrzęk dłoni i stóp jest spowodowany okolicznościami przejściowymi. Warto jednak odpowiednio się tym zająć.
Obrzęk dłoni i stóp  - przyczyny oraz sposoby leczenia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Obrzęk dłoni i stóp może mieć różne przyczyny. Czasami ma związek z krążeniem, innym razem z zatrzymaniem płynów lub z czynnikami ruchu i postawy. Najczęściej jednak po pewnym czasie po prostu ustępuje. Kiedy jednak objawy się utrzymują, może to wskazywać na bardziej złożony problem zdrowotny.

Obrzęk dłoni i stóp może być znakiem ostrzegawczym poważnych patologii, takich jak niewydolność serca, nerek lub wątroby. Dlatego nie należy przeoczyć obrzęku dłoni i stóp, jeśli stanie się przewlekły.

Obrzęk dłoni i stóp – najczęstsze przyczyny

Ważne jest, aby zwracać uwagę na rozwój objawu i skonsultować się z lekarzem, jeśli jest bardzo wyraźny lub utrzymuje się przez długi czas. Zobaczmy, jakie są główne przyczyny tego stanu.

1. Brak aktywności fizycznej

Słaba aktywność fizyczna prowadzi do spowolnienia krążenia. To z kolei utrudnia przepływ krwi z rąk lub nóg do serca. Konsekwencją tego jest obrzęk kończyn.

2. Obrzęk dłoni i stóp: długie podróże

Jest to kolejna przyczyna obrzęku dłoni i stóp, związana z poprzednim punktem. Podczas długich podróży człowiek zwykle pozostaje w pozycji siedzącej. Ta postawa powoduje gromadzenie się krwi w nogach. Zwiększa również ryzyko zakrzepicy.

3. Ciąża

W czasie ciąży bardzo często występuje obrzęk dłoni i stóp. Zwykle jest bardziej widoczny w kończynach dolnych, a obrzęk jest łagodny. Dzieje się tak, ponieważ organizm zatrzymuje więcej płynów i wytwarza więcej krwi i innych płynów. Jest to zauważalne po piątym miesiącu, a zwłaszcza w nocy.

Kobieta w ciąży. Obrzęk dłoni i stóp.
Obrzęk w ciąży jest spowodowany fizycznymi i metabolicznymi zmianami ciąży. Należy monitorować, aby wykluczyć zaburzenia nadciśnieniowe.

4. Obrzęk dłoni i stóp: Spożycie alkoholu

Spożywanie alkoholu powoduje, że organizm zatrzymuje więcej płynów i powoduje obrzęki stóp. Czasami w rękach. Zwykle znika w ciągu kilku godzin. Jeśli występuje bardzo często, jest oznaką nadmiernego spożycia lub problemów z wątrobą, nerkami lub sercem wywodzącym się z alkoholizmu.

5. Wysokie temperatury jako przyczyna stanów zapalnych dłoni i stóp.

Wysokie temperatury powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i koncentrację większej ilości krwi w kończynach. Efektem jest obrzęk dłoni i stóp. Jeśli żyły nie mogą przenosić krwi z powrotem do serca, zauważalny jest znaczny obrzęk kostek.

6. Kontuzja

Urazy kończyn powodują obrzęk w dotkniętym obszarze. Skręcenia, nadwyrężenia lub złamania powodują napływ krwi do miejsca, w którym doszło do urazu. Efektem jest obrzęk wraz z bólem.

7. Leki

Wśród skutków ubocznych niektórych leków jest obrzęk dłoni i stóp. Leki, które zwykle ją powodują, to te zawierające hormony, steroidy, leki przeciwdepresyjne, NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki przeciwcukrzycowe i inhibitory ACE (inhibitory konwertazy angiotensyny).

8. Obrzęk rąk: obrzęk

Obrzęk występuje, gdy nadmiar płynu jest uwięziony w obszarze ciała. Natychmiastowym efektem jest obrzęk okolicy. Zwykle istnieje podstawowa przyczyna. Ale są też przypadki idiopatycznego obrzęku punktowego.

9. Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny to obrzęk spowodowany niedrożnością układu limfatycznego. Zakłada, że węzły chłonne uległy uszkodzeniu lub zostały z jakiegoś powodu usunięte, co prowadzi do przerwania przepływu limfy.

10. Infekcje

Infekcje są również możliwą przyczyną obrzęków dłoni i stóp. Może się zdarzyć, że pojawi się rana, ugryzienie lub oparzenie i zostanie ono zakażone.

11. Obrzęk dłoni i stóp: słabe krążenie z powodu miażdżycy

Słabe krążenie z powodu miażdżycy występuje, gdy tętnice stają się sztywniejsze, a tym samym mniej elastyczne. W takich warunkach serce musi mocniej naciskać, aby przenosić krew w całym ciele.

12. Cukrzyca i jej działanie zapalne na dłonie i stopy

Cukrzyca często powoduje stany zapalne, zwłaszcza stóp. Może jednak również wystąpić w rękach. Dzieje się tak, gdy poziom glukozy nie jest kontrolowany i prowadzi do słabego krążenia. Często obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie palców.

13. Niewydolność żylna

Niewydolność żylna występuje, gdy zastawki w żyłach nie funkcjonują prawidłowo. Podobnie jak w innych przypadkach, żyły nie przenoszą krwi, którą otrzymują z powrotem do serca. Częściej występuje u osób z nadwagą i starszych.

14. Zakrzep krwi

Zakrzep tworzy się, gdy krew zmienia się z płynnej w stałą. Może częściowo lub całkowicie blokować przepływ krwi i zagraża życiu.

Blokada powoduje obrzęk, który zwykle występuje w nogach lub stopach. Ale może tworzyć się w dowolnym obszarze układu krążenia, nawet w sercu.

15. Obrzęk dłoni i stóp: niewydolność nerek

Niewydolność nerek to choroba, która występuje, gdy nerki nie funkcjonują prawidłowo. Prowadzi to do nieprawidłowego wydalania płynów ustrojowych z moczem. Powoduje obrzęk dłoni i stóp. Twarz również staje się opuchnięta.

16. Niewydolność wątroby

Niewydolność wątroby to pogorszenie czynności wątroby. Prowadzi to do zmniejszenia albuminy, białka we krwi. Pomaga zrównoważyć plazmę. Kiedy się zmniejsza, powoduje obrzęk dłoni i stóp.

17. Niewydolność serca

Jeśli serce nie jest wystarczająco silne, aby pompować krew, rozwija się stan znany jako niewydolność serca. W tych warunkach krew może gromadzić się w rękach i nogach, powodując ich puchnięcie. Pojawia się również uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność i nadmierne zmęczenie.

Badanie stetoskopem
Problemy z sercem zmieniają krążenie i mogą prowadzić do obrzęków kończyn.

Jak leczyć obrzęk dłoni i stóp?

Leczenie będzie zależeć od przyczyn. Kiedy czynnikiem, który generuje ten objaw, jest brak ruchu lub nagromadzenie płynów, wskazaną rzeczą jest podnoszenie ramion i unoszenie nóg na pół godziny, powtarzając raz lub dwa razy dziennie.

Jeśli chodzi o inne przyczyny, działania, które należy wykonać, są następujące:

  • Ciąża: nie stój przez dłuższy czas, noś wygodne buty i nałóż zimny kompres na dotknięty obszar.
  • Spożywanie alkoholu: zwiększ spożycie wody, podnieś stopy lub włóż je do zimnej wody.
  • Wysokie temperatury: zanurz stopy w zimnej wodzie, wypij więcej wody, chodź i podnoś stopy na kilka minut.
  • Kontuzja: zwykle stosuje się odpoczynek, lód, kompresję i elewację.
  • Stosowanie leków: porozmawiaj z lekarzem, aby znaleźć substytuty leków.
  • Obrzęk: zmniejsz spożycie soli, podnieś stopy i noś pończochy uciskowe.
  • Obrzęk limfatyczny: delikatne ćwiczenia, kompresja, drenaż limfatyczny, kompleksowa terapia obkurczająca.
  • Infekcje: leczyć łagodne infekcje środkami antyseptycznymi. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku poważniejszych infekcji.
  • Słabe krążenie: wykonuj aktywność fizyczną, ogranicz spożycie soli i przestrzegaj określonych zaleceń zawodowych.
  • Cukrzyca: zażywaj leki przeciwcukrzycowe przepisane przez lekarza lub insulinę zgodnie z ustalonymi wytycznymi.
  • Niewydolność żylna: wykonuj delikatną aktywność fizyczną, unieś nogi.
  • Zakrzep krwi: jest to stan nagły, który musi być obsługiwany przez lekarza.
  • Niewydolność nerek, wątroby lub serca: w każdym przypadku lekarz wskaże odpowiednie leczenie.

Warto zachować ostrożność

Obrzęk rąk i stóp nie jest zwykle objawem czegoś poważnego, ale nie jest też stanem, który należy przeoczyć. Zwłaszcza jeśli jest bardzo częsty lub trwa dłużej niż 3 dni. Jeśli tak, najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej.

To samo zalecenie dotyczy sytuacji, gdy obrzękom dłoni i stóp towarzyszą inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, zaczerwienienie skóry, kaszel, gorączka lub mrowienie. Również wtedy, gdy obrzęk pojawi się nagle.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imhof, A., Froehlich, M., Brenner, H., Boeing, H., Pepys, M. B., & Koenig, W. (2001). Effect of alcohol consumption on systemic markers of inflammation. The Lancet357(9258), 763-767.
  • Miguel-Soca, P. E., Díaz, G. E. F., Benítez, S. N. G., & Montero, M. D. L. Á. L. (2020). Obesidad, inflamación y embarazo, una tríada peligrosa. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología, 46(4), 1-26.
  • González-Costa, M., & González, A. A. P. (2019). La inflamación desde una perspectiva inmunológica: desafío a la Medicina en el siglo XXl. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 18(1), 30-44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.