Wątroba - 6 najlepszych ziół dla jej ochrony

Aby poprawić zdrowie wątroby, oprócz stosowania tych środków bardzo ważne jest utrzymanie zrównoważonej diety i ograniczenie spożycia tłuszczu
Wątroba - 6 najlepszych ziół dla jej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wątroba jest jednym z największych organów w naszym ciele. Jest niezwykle istotna, ponieważ wykonuje szereg niezbędnych do życia funkcji. Odpowiada między innymi za usuwanie toksyn z około 1 litra krwi na minutę.

Ponadto wątroba jest ściśle powiązana z naszą aktywnością hormonalną. Oczyszcza organizm z zarazków, alergenów, a także substancji chemicznych zawartych w lekarstwach i środowisku.

Jakby tego było mało wątroba, razem z pęcherzem żółciowym, odpowiada za trawienie białek i tłuszczów, a także właściwe magazynowanie składników pokarmowych. Szacuje się, że około 10% ludności na świecie cierpi na różnego rodzaju choroby wątroby, takie jak włóknienie płuc, marskość wątroby, rak czy też przewlekłe zapalenie wątroby.

Te choroby mogą znaczenie obniżyć jakość życia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, oprócz terapii, które zostały opracowane do ich zwalczania, istnieje wiele ziół o działaniu oczyszczającym i poprawiających stan twojej wątroby.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą 6 najlepszymi ziołami, chroniącymi wątrobę, które mogą być spożywane regularnie.

1. Ostropest plamisty a wątroba

Znany w wielu kulturach jako “strażnik wątroby”. Ostropest plamisty jest jednym z najlepszych środków zapobiegających powstawaniu chorób wątroby i ich rozwojowi.

ostropest plamisty

Zostało udowodnione, że ostropest pomaga w oczyszczeniu wątroby i pęcherzyka żółciowego. Co więcej,wykazuje właściwości przeciwzapalne, które pomagają je leczyć.

Regularne spożywany usuwa odpady, a także tworzy barierę ochronną przed działaniem wolnych rodników, alkoholu, grzybów i innych szkodliwych czynników. Może on również chronić przed cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i chorobami układu krążenia.

Nie należy przekraczać 250 mg/dobę. Ostropest plamisty możesz spożywać z herbatą lub w sałatkach.

2. Karczoch

Karczoch zawiera składniki aktywne, które regenerują tkanki wątroby, jednocześnie poprawiając trawienie i wzmacniając procesy oczyszczania.

Stosowany przede wszystkim do zwalczania pokrzywki, alergii, a także zaburzeń pH krwi, karczoch zapobiega również zapaleniu wątroby, niewydolności nerek i wysokiemu poziomowi cholesterolu.

Dzięki swoim właściwościom karczoch reguluje produkcję kwasów żółciowych i opróżnia pęcherzyk żółciowy, zapobiegając tym samym tworzeniu się kamieni.

Możesz dodawać go do sałatek, napojów i koktajli.

3. Korzeń mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka lekarskiego uzyskujemy z wieloletniej rośliny, która występuje głównie w Ameryce Północnej i w kilku krajach europejskich. Wiele osób uważa tę roślinę za chwast, jednakże tradycyjnie jej korzeni używa się do robienia znakomitego lekarstwa, stymulującego procesy detoksykacji w naszym ciele.

mniszek lekarski razem z korzeniem

Pomaga ono zapobiegać nadmiernemu nagromadzeniu płynów w tkankach wątroby, jak również zwalcza stany zapalne. Co więcej, zwiększa produkcję żółci i ułatwia eliminację toksyn, co także usprawnia trawienie.

Mniszek zawiera znaczne ilości witaminy A, C i D, jak również składników mineralnych, takich jak wapń i żelazo.

Z korzeni możesz przyrządzić herbatę i pić ją dwa razy dziennie.

4. Liście mięty

Mięta jest ziołem leczniczym, wykorzystywanym do poprawy przepływu żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego. Ponadto zawiera olejki eteryczne, które wspierają trawienie tłuszczów, a także zwiększają wchłanianie składników odżywczych.

Jej witaminy i minerały poprawiają usuwanie szkodliwych substancji i pomagają uniknąć uszkodzenia wątroby.

Pij ją w herbatach, oranżadach lub koktajlach.

5. Kurkuma

Również traktowana jako przyprawa, kurkuma to jeden z najlepszych środków usuwających toksyny, które gromadzą się w krwiobiegu i wątrobie.

kurkuma w proszku

Aktywny związek kurkumy, kurkumina, posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki którym poprawia zdrowie twojej wątroby, a także zapewnia jej optymalną wydajność i funkcjonalność.

Jako przeciwutleniacz bierze ona udział w filtrowaniu krwiobiegu i pomaga wyeliminować szkodliwe substancje. Kurkuma stosowana jest w leczeniu chorób układu krążenia i wspomaga rozwój flory bakteryjnej.

Udowodniono, że regularne spożycie kurkumy oczyszcza wątrobę i spowalnia wzrost komórek nowotworowych. Możesz ją dodawać do koktajli, zup, sałatek i wielu różnych dań. Twoja wątroba z pewnością już po krótkim czasie zacznie pracować znacznie lepiej.

6. Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną używaną do oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego. Zawiera on substancje aktywne, które w znacznym stopniu zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych cząsteczek i toksyn.

Mówi się, że Grecy używali tego zioła do odtruwania, a także poprawy krążenia i ogólnego stanu zdrowia. Rzeczywiście zioło to pobudza produkcję żółci oraz wspiera aktywność enzymów trzustki.

Można spożywać jw w formie herbaty, ale nie nie więcej niż trzy łyżeczki (30 g) dziennie. Ważne, aby pamiętać, że stosowanie tych ziół powinno być uzupełnione zbilansowaną, niskotłuszczową dietą.

Dobre nawyki są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Nie zapomnij też o regularnej aktywności fizycznej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • al-Sereiti M. R, Abu-Amer K. M, Sen P. Pharmacology of rosemary (Rosmarinus officinalis Linn.) and its therapeutic potential. Indian Journal of Experimental Biology. Febrero 1999. 37 (2): 124-30.
  • Fundación Española de la Nutrición. Alcahofa.
  • García Pagán J. C, Calleja J. L, Bañares R. Enfermedades hepáticas. Jornada de actualización en Gastroenterología aplicada. Gastroenterología Patológica. 2006. 29 (Suppl 3):99-111.
  • Herrera González, Alfredo, et al. “Hígado graso: Enfoque diagnóstico y terapéutico.” Revista Cubana de Medicina 46.1 (2007): 0-0.
  • Martín-Domínguez, Verónica, et al. “Etiopatogenia, diagnóstico y tratamiento de la enfermedad del hígado graso no alcohólica.” Revista Española de Enfermedades Digestivas 105.7 (2013): 409-420.
  • Trujillo, Karem Justhin Rodas. “Propiedades terapéuticas de la Curcuma longa relacionadas con la prevención y tratamiento de enfermedades crónicas.” In Crescendo Ciencias de la salud 3.2 (2016): 171-177.
  • Vázquez Frías R, Reyes García J. G, et al. Silimarina, ácido alfa lipoico y seleniometionina en el tratamiento del hígado graso: revisión sistemática de la literatura. Anales Médicos. Enero-Marzo 2013. 58 (1): 37-46.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.