Obniżenie gorączki - poznaj najskuteczniejsze metody

Obniżenie gorączki jest bardzo ważne, aby uniknąć możliwych komplikacji. Na początku możesz zastosować środki domowe, ale jeśli nie zadziałają, najlepiej udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli choroba dotknęła dziecko.
Obniżenie gorączki - poznaj najskuteczniejsze metody

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Obniżenie gorączki jest ważnym środkiem, który należy podjąć, aby uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych. Gorączka to wzrost temperatury ciała, która zawsze powinna wynosić średnio nieco mniej niż 37 ° C. Wahania do jednego stopnia w ciągu dnia są normalne i nie są równoznaczne z chorobą.

Aspekty takie jak między innymi dieta, ćwiczenia czy klimat stanowią niektóre z przyczyn wzrostu temperatury. Jednak gdy wzrośnie i przekroczy 38,5 ° C, uważa się, że występuje gorączka. Czy jednak obniżenie gorączki jest zawsze najlepszym rozwiązaniem? Zobaczmy.

Co to jest gorączka?

Gorączka jest oznaką pozytywnej reakcji organizmu na ewentualną chorobę. Oznacza to, że organizm uruchomił mechanizmy obronne i walczy z chorobą. Ale uważaj: u niemowląt, zwłaszcza w okresie laktacji, 38 ° C to już bardzo wysoka temperatura. W takim przypadku konieczne jest jej obniżenie i możliwe, że dziecko trzeba będzie hospitalizować, a już na pewno skorzystać z konsultacji pediatrycznej.

Gorączka prawie zawsze wiąże się z dodatkowymi objawami takimi, jak:

  • Uporczywy ból głowy, otaczający całą czaszkę, czasami odczuwany jako ucisk.
  • Dreszcze i pocenie się
  • Ból mięśni z odczuciami ukłucia.
  • Odwodnienie i sucha skóra, zmniejszona ilość łez i zatrzymanie moczu.
  • Utrata apetytu
  • Ogólna słabość i złe samopoczucie.

U dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat mogą wystąpić również drgawki gorączkowe. W takich przypadkach wskazane jest przyjęcie pozycji leżącej przez pacjenta. Należy go zabezpieczyć, aby się nie zranił, a po epizodzie skontaktować się z lekarzem.

Mężczyzna z gorączką
Gorączka jest oznaką wewnętrznego procesu obronnego organizmu. Temperatura ciała jest regulowana przez podwzgórze

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska w Hiszpanii

Przyczyny wzrostu temperatury ciała

Organ odpowiedzialny za regulację temperatury znajduje się w naszym mózgu i nosi nazwę podwzgórza. Działa jak termostat, ale z różnych powodów może zwiększyć granicę odniesienia. To wtedy następuje wzrost ciepła zatrzymanego w ciele.

Gorączkę jako taką mogą wywołać czynniki zakaźne, takie jak wirusy i bakterie. Występuje również w przypadku chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i nowotwory. Niektóre leki również mogą wywołać gorączkę jako objaw działań niepożądanych. Podobnie, wszystkie rodzaje szczepionek powodują gorączkę.

Metody leczenia na obniżenie gorączki

W przypadku łagodnej gorączki lekarz najprawdopodobniej nie zaleci specjalnego leczenia, zwłaszcza jeśli nie ma dodatkowych objawów. W rzeczywistości łagodna gorączka jest oznaką, że organizm dobrze reaguje. Podwyższona temperatura może być nawet przydatna do zmniejszenia liczby mikroorganizmów wywołujących chorobę.

Jednak gdy gorączka generuje dodatkowy dyskomfort lub jest wysoka, należy ją obniżyć. Lekarz może w tym wypadku przepisać leki dostępne bez recepty, takie jak m.in. ibuprofen czy paracetamol. Zawsze należy przestrzegać zalecanych dawek i nie przekraczać ich.

Nie należy ponadto podawać tych leków przez dłuższy czas, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie nerek i wątroby.

Jeśli leki te nie obniżą gorączki, kluczem do określenia zapotrzebowania na antybiotyki będzie ustalenie przyczyn. Na przykład zaleca się je w przypadku infekcji bakteryjnej, takiej jak zapalenie migdałków lub zapalenie płuc. Jeśli natomiast mamy do czynienia z infekcją wirusową, antybiotyki nie będą działać.

W przypadku dzieci, jeśli po pierwszej dawce nie ma poprawy, a gorączka nadal się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy podawać dzieciom aspiryny, ponieważ może to prowadzić do zespołu Reye’a, który, choć rzadki, może być śmiertelny.

Inne zalecenia na obniżenie gorączki

Jeśli chodzi o niemowlęta, zwłaszcza jeśli mają mniej niż 28 dni, najbardziej zalecaną opcją obniżenia gorączki jest hospitalizacja. Noworodki są podatne na poważne choroby, które wymagają dożylnych leków i specjalistycznej opieki.

Istnieją domowe środki, które można zastosować w celu obniżenia gorączki, o ile nie wiąże się ona z dodatkowymi dolegliwościami. W przypadku odwodnienia należy spożywać wodę, a jeszcze lepiej roztwór nawadniający taki jak surowica podawana doustnie.

Nie tylko nawilży organizm, ale także zawiera elektrolity, składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dodatkowo w regeneracji pomaga odpoczynek, podobnie jak noszenie lekkiej odzieży, utrzymywanie niskiej temperatury w pomieszczeniu i spanie wyłącznie pod prześcieradłem. Wskazane jest również nakładanie kompresów z letniej wody na czoło, pachy, pachwinę lub podeszwy stóp.

Z drugiej strony na obniżenie gorączki skutecznie działają kąpiele całego ciała w letniej wodzie oraz napary z czosnku, bazylii, ruty, imbiru, tymianku i rumianku, słodzone odrobiną miodu. Tego typu napoje należy spożywać od dwóch do trzech razy dziennie.

Dziecko z gorączką
U dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na gorączkę. Ich organizmy są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury.

Przeczytaj także ten powiązany tematycznie artykuł: Dlaczego temperatura ciała wzrasta podczas gorączki?

Dane, o których należy pamiętać

Na ogół należy skonsultować się z lekarzem, gdy gorączka osiągnie 38 ° C u niemowląt lub 39 ° C u dorosłych. Tym bardziej, jeśli towarzyszą jej bóle głowy, wymioty, drażliwość, bóle brzucha, wysypka skórna lub podwyższona temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas.

Ponadto trzeba działać spokojnie, ale nie zwlekać, aby obniżyć gorączkę. W przeciwnym razie mogą wystąpić komplikacje, takie jak drgawki i utrata przytomności. Wszystko to pogarsza stan pacjenta, a nawet naraża jego życie na niebezpieczeństwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ochoa-Sangrador, C., & González-de-Dios, J. (2006). Adecuación de la práctica clínica a la evidencia científica en el tratamiento de las convulsiones febriles. Rev Neurol, 43(2), 67-73.
  • Chabalgoity, J., Pereira, M., & Rial, A. (2006). Inmunidad contra los agentes infecciosos. Temas de Bacteriología y Virología Médica. 2a ed. Uruguay: FEFMUR, 99-114.
  • Mohr, P. (2004). Como no perder el control frente a la fiebre. Archivos argentinos de pediatría, 102(1), 80-80.
  • Mollo, Fiorella, and Stella Gutiérrez. “Fiebre por antibióticos.” Archivos de Pediatría del Uruguay 77.3 (2006): 273-278.
  • Mancilla-Ramírez, Javier. “Avances en la fisiopatología y manejo de la fiebre en niños.” Salud en Tabasco 8.2 (2002): 73-82.
  • Tatochenko, V. К. “ONCE AGAIN ABOUT ANTIFEBRILES.” Current Pediatrics 6.2 (2015): 128-130.
  • Padilla Raygoza, Nicolás, and Roberto Cuauhtémoc Figueroa Ferrari. “Síndrome de Reye: historia natural y niveles de prevención.” Rev. mex. pediatr 61.4 (1994): 200-4.
  • Mendoza Collantes, Asunciona. “Uso de plantas medicinales para el alivio de la fiebre por los pobladores del Asentamiento Humano Pedro Castro Alva, Chachapoyas-2014.” (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.