Objawy choroby serca u kobiet

Problemy emocjonalne, stres i niepokój u kobiet zwiększają również ryzyko niektórych chorób serca u kobiet. Czasami można je pomylić z innymi stanami.
Objawy choroby serca u kobiet

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2021

Choroba niedokrwienna serca jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów. Ważne jest, aby wiedzieć, że choroby serca u kobiet mogą wystąpić prawie bez żadnych wyraźnych objawów.

Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o tych dolegliwościach i nauczyć się je zauważać i identyfikować ich objawy, bez względu na to, jak małe mogą być. Warto o tym pamiętać, dlatego dziś chcemy w jasny i prosty sposób przedstawić Wam te informacje.

Zalecamy konsultację ze specjalistą, jeśli masz jakiekolwiek objawy niżej opisanych chorób. Podane tutaj wskazania nie zastępują wskazań lekarza.

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca mogą być bardzo różne u obu płci. W zależności od stylu życia kobiety są czasami bardziej podatne na niektóre choroby.

Czasem możemy nawet odczuwać jedynie lekkie zmęczenie i zakładamy, że jest to stres związany z codziennymi obowiązkami… Są to jednak drobne objawy, które należy brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą.

Choroby serca u kobiet i ich objawy

1. Angina pectoris, czyli choroba niedokrwienna serca

Angina pectoris występuje, gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen.

U mężczyzn objawia się dość silnym uciskiem w klatce piersiowej, który może sięgać aż do ramienia.

Jednak u kobiet bywa inaczej. Ma tendencję do manifestowania się jako palący, nieokreślony ucisk, zlokalizowany bardziej w szyi, szczęce, gardle, brzuchu, a nawet plecach. Ta choroba jest również bardziej rozpowszechniona u kobiet niż u mężczyzn.

  • Ważny fakt, o którym należy pamiętać: Kiedy mężczyźni cierpią na dusznicę bolesną, odczuwają większy ból podczas aktywności fizycznej, ale odczuwają ulgę, gdy są w spoczynku. Odwrotnie jest w przypadku kobiet, które częściej cierpią na objawy dusznicy bolesnej podczas snu.
  • Istnieją również dowody na to, że problemy emocjonalne, stres i lęk zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu chorób serca u kobiet.

2. Objawy zawału serca u kobiet

Najczęstszym objawem poprzedzającym zawał serca jest ból w klatce piersiowej. Jednak według danych statystycznych tylko połowa wszystkich kobiet odczuwa dyskomfort, ucisk lub dolegliwości w tej części ciała.

Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę następujące dane:

  • Czasami choroby  serca u kobiet myli się z innymi schorzeniami. Zwracaj uwagę na utrzymujący się ból pleców lub szyi, niestrawność, zgagę, nudności, mdłości, skrajne zmęczenie i duszność podczas wchodzenia po schodach.
  • Oszołomienie i zawroty głowy są również bardzo charakterystycznymi objawami zawału serca u kobiet. Z drugiej strony mężczyźni często cierpią z powodu zimnych potów i bólu w lewym ramieniu.

3. Choroby serca u kobiet: niewydolność serca

Mówimy o niewydolności serca, gdy serce nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi dla naszego organizmu. W rezultacie ma problemy ze sprostaniem wymaganiom codziennych czynności.

Jak to wpływa na kobiety?

Zwróć uwagę na swoje nogi, kostki, żyły na szyi. Jeśli zawsze są spuchnięte i czujesz się bardzo zmęczona, udaj się na wizytę kontrolną do lekarza.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

4. „Zespół złamanego serca” lub kardiomiopatia stresowa

„Zespół złamanego serca” lub kardiomiopatia stresowa to przejściowa kardiomiopatia podobna do ostrego zespołu wieńcowego, chociaż jest odwracalna. Generalnie ma dobre rokowanie. W większym stopniu dotyka kobiety, dlatego warto wziąć to pod uwagę.

Ten zespół jest spowodowany ekstremalnym stresem emocjonalnym, który ostatecznie wpływa na funkcjonalność naszego serca. Zwykle nic nie wskazuje na to, że tętnice są zablokowane, ale objawy są bardzo podobne do zawału serca.

Jest to jedna z ostatnio zidentyfikowanych chorób serca, i dziś odnotowuje się wiele zachorowań. Wiąże się to również z silnym stresem emocjonalnym: stratą, bardzo wysokim poziomem codziennego niepokoju, problemami osobistymi itp.

Ten poziom stresu powoduje, że nasze serce prezentuje wybrzuszenie wierzchołka lewej komory z powodu hiperstymulacji. Objawy tzw. „zespołu złamanego serca” to duszności i zmęczenie.

Jeśli przechodzisz przez skomplikowaną sytuację życiową i czujesz ciągłe uczucie dławienia, udaj się na badanie do lekarza. Śmiertelność związana z tą chorobą jest niska, ale nadal stanowi zmianę w funkcjonowaniu serca.

Choroba ta dotyka głównie kobiety. Musisz to wziąć pod uwagę. Aby temu zapobiec, naucz się zarządzać swoimi emocjami, ćwicz techniki relaksacyjne lub wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne, aby rozładować napięcie. Jest to niezbędne dla twojego zdrowia. Nie zapomnij!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.