O tym co należy robić, żeby szybciej zajść w ciążę
Co należy robić, żeby szybciej zajść w ciążę? Proces ten zależy od stanu zdrowia, wieku i genetyki. Niektóre kobiety wolą nie pozostawiać tego przypadkowi, ale przygotować się i przewidzieć ewentualne problemy do poczęcia.
W tym punkcie Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu wyjaśnia, że niepłodność nie jest niedogodnością, ale chorobą układu rozrodczego, która szkodzi zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na całym świecie około 48 milionów par i 186 milionów osób nie może łatwo zajść w ciążę w naturalny sposób. Chociaż prawdą jest, że każdy przypadek jest inny, stosując kilka wskazówek, para w normalnych warunkach może przyspieszyć wynik.
Aby zajść w ciążę, przygotuj ciało
Gdy już zdecydujesz, że chcesz zostać mamą, konieczna jest konsultacja ginekologiczna, po której zaczniesz przygotowywać swój organizm na zmianę, jaką będzie musiał przejść. Specjalista sprawdzi, czy istnieją powikłania medyczne, które mogą utrudniać szybsze zajście w ciążę i określić ryzyko wrodzonych patologii.
Ścieżka zaczyna się od detoksykacji organizmu, rzucenia palenia, picia alkoholu oraz ograniczenia lub zaprzestania spożywania kofeiny. Te nawyki mają niekorzystny wpływ na płodność i powodują uszkodzenia płodu.
Lekarz z pewnością zleci badania zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. W przypadku przyszłej mamy podstawowe badania składają się z badania ginekologicznego i piersi oraz analizy krwi hemoglobiny, hematokrytu, serologii, glikemii, grupy i czynnika.
Dowiedz się więcej: Zapłodnienie – jak długo po stosunku może nastąpić?
Wskazówki, jak szybciej zajść w ciążę
Ogólnie rzecz biorąc, problemy z zajściem w ciążę nasilają się, gdy kobieta ma więcej niż 35 lat. Kiedy kobieta jest w najlepszym wieku rozrodczym i ma odpowiednie oceny medyczne, pewne zalecenia mogą przyspieszyć jej cel.
Zapamiętaj swój cykl i oblicz owulację
Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu wskazuje, że 25% niepłodności kobiet jest spowodowane problemami z owulacją. Specjaliści przepisują leki, aby tymczasowo skorygować te patologie.
Od 1 dnia miesiączki do połowy miesiączki wytwarza się więcej estrogenu. Jajo dojrzewa i jest wydalane przez jajnik, dzięki czemu może podróżować w dół jajowodów do macicy. To jest owulacja. Wiedza o tym, jak długo trwa miesiączka i kiedy są dni płodne, ułatwia zajście w ciążę.
- Zwykły cykl trwa średnio 28 dni od pierwszego zauważenia miesiączki. Te, które występują między 21 a 35 dniem, również są normalne.
- 14 dzień, licząc od dnia zakończenia miesiączki, jest dniem najbardziej płodnym.
- Stosunek płciowy 3 dni przed i 3 dni po 14 dniu zwiększa szanse na ciążę.
- Kalkulatory owulacji są przydatne do śledzenia.
Odbyć stosunek płciowy w płodnym okresie
Możliwe jest szybsze zajście w ciążę, jeśli uprawiasz seks codziennie podczas cyklu płodnego. Jeśli codzienny seks nie jest możliwy, zaplanuj seks co 2 lub 3 dni, gdy tylko skończy się okres. W ten sposób istnieje większa szansa na posiadanie aktywnych plemników podczas owulacji.
Magazyn Reproducción Asistida wskazuje, że przeciętna długość życia komórki jajowej wynosi 24 godziny, podczas gdy plemnik przeżywa od 2 do 5 dni w żeńskim układzie rozrodczym.
Spożywaj suplementy z kwasem foliowym
Nie czekaj, aż zajdziesz w ciążę, aby spożywać suplementy z kwasem foliowym. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem starania się o dziecko uzupełnić swoją dietę w ten składnik odżywczy, który wspomaga tworzenie tkanek matczynych i rozwój cewy nerwowej dziecka.
Popraw swoją dietę
Utrzymanie odpowiedniej wagi jest niezbędne. Zawiera cynk, witaminę E, witaminę B9 i witaminy z grupy B. Ideą jest ograniczenie napojów bezalkoholowych, ograniczenie węglowodanów i wybór pieczywa pełnoziarnistego i owoców.
Ćwiczenie
Aktywność fizyczna przynosi korzyści zarówno mężczyznom, jak i kobietom, które chcą szybciej zajść w ciążę. Poświęć 1 godzinę na ćwiczenia, 2 lub 3 razy w tygodniu. Zmniejszy to stres i niepokój, a także poprawi krążenie krwi.
Znajdź odpowiednie pozycje seksualne
Nie ma określonej pozycji do zajścia w ciążę, ale tradycyjna pozycja misjonarska może być najskuteczniejsza. Pamiętaj, że wytrysk zawsze musi nastąpić w pochwie, a plemniki muszą być zatrzymane w pochwie.
Niektóre pozycje utrudniają podróż plemników do komórki jajowej. Na przykład seks na stojąco powoduje wyciek płynu z kanału pochwy.
Wskazówka: pod koniec stosunku unieś nogi na kilka minut, aby komórki jajowe i plemniki się spotkały.
Osiągaj orgazm
Chociaż kobiety mogą zajść w ciążę bez przeżywania orgazmu, uważa się, że posiadanie jednego ma wpływ na zadanie. Hipoteza ta opiera się na fakcie, że orgazmy uwalniają oksytocynę, która obkurcza macicę i ułatwia unoszenie się plemników w kierunku komórki jajowej.
Nie ma idealnej pozycji ułatwiającej zajście w ciążę, ale zaleca się, aby nasienie pozostawało dłużej w kanale pochwy.Uwalniaj stres
Próba zajścia w ciążę nie powinna być stresująca. Życie pod presją zajścia w ciążę jest szkodliwe. W przypadku kobiet stres i napięcie zakłócają cykle menstruacyjne; u mężczyzn ma tendencję do obniżania liczby plemników.
Poproś swojego partnera o prowadzenie zdrowego stylu życia
Przygotowanie do tego etapu to nie tylko obowiązek kobiety. Jeśli mężczyzna zapewni również zdrowy tryb życia, przyczyni się do ostatecznego celu.
Wskazane jest, aby mężczyzna ograniczył spożycie alkoholu, ponieważ pierwiastek ten wpływa na nasienie i może powodować problemy z erekcją. Ostatnią sugestią jest, aby nie nosić bardzo obcisłej bielizny lub siedzieć przez długi czas, ponieważ podnosi to temperaturę w okolicy narządów płciowych i obniża jakość nasienia.
Kolejny polecany artykuł: Sztuczne zapłodnienie pomaga zajść w ciążę
Dlaczego ciąża wymaga czasu?
Niepłodność należy oceniać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli oboje są w wieku rozrodczym, będziesz musiała udać się do ginekologa i urologa, aby ustalić przyczyny opóźnienia ciąży.
Kiedy para próbuje przez ponad rok bez rezultatu, mogą pojawić się problemy, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS). Podobnie Revista Médica Clínica Las Condes wspomina o przepisaniu metforminy i cytrynianu klomifenu jako środków na PCOS.
Inne zaburzenia mogą również wpływać na zdolność kobiety do zajścia w ciążę. Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia wymieniają endometriozę i zwłóknienie jako najczęstsze.
Opcje, jeśli nie możesz naturalnie zajść w ciążę
Po wyczerpaniu naturalnych metod masz możliwość rozrodu wspomaganego. Biblioteka Narodowa Stanów Zjednoczonych twierdzi, że jest to metodologia, która staje się coraz bardziej skuteczna i powszechna. Wykorzystuje zapłodnienie in vitro, sztuczne zapłodnienie, macierzyństwo zastępcze lub diagnostykę genetyczną przed implantacją.
Koszty tych zabiegów odstraszają wiele par od pójścia tą drogą. Przyjęcie to kolejna droga do rozważenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Azaña Gutiérrez S, Ballestero Moffa ME, Dolz Arroyo M, Gil Gimeno M, Paraíso B, Roig Navarro J, Salgado S, Salvador Z. La reproducción asistida: tipos, precios y Seguridad Social. Reproducción Asistida ORG. España; 2021. https://www.reproduccionasistida.org/reproduccion-asistida/
- Calculadora de ovulación. Oficina para la salud de la mujer. Estados Unidos. https://espanol.womenshealth.gov/ovulation-calculator
- Datos sobre la infertilidad. Sociedad Americana de Medicina Reproductiva. Estados Unidos; 2014. https://www.reproductivefacts.org/faqs/quick-facts-about-infertility/datos-sobre-la-infertilidad/
- Enfermedades y trastornos que influyen en la fertilidad. Institutos Nacionales de Salud. Estados Unidos; 2015. https://espanol.nichd.nih.gov/salud/temas/infertility/informacion/trastornos
- Gómez Sánchez E, Rodrigo A. Camino de los espermatozoides – ¿Cuánto tardan en llegar al óvulo? Reproducción Asistida ORG. España; 2018. https://www.reproduccionasistida.org/camino-de-los-espermatozoides-hasta-el-ovulo/
- Infertilidad. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/es/health-topics/infertility#tab=tab_1
- Kreibel M, Morún D, Rodríguez A, Zuñiga A. Síndrome de ovario poliquístico, más que una enfermedad reproductiva. Ciencia & Salud. Costa Rica; 2021. https://www.mendeley.com/catalogue/7f540ca6-a21e-3d83-99e7-42b364d540c9/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B452b2c57-bc5c-42a5-b347-62177c5c810e%7D
- Medicamentos para inducir la ovulación. Sociedad Americana de Medicina Reproductiva. Estados Unidos; 2019. https://www.mendeley.com/catalogue/b16c51a8-6a0e-35fb-85de-0b01f0f753ba/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bdc4e4b45-9f87-4fb0-9ee0-8bedab6ce092%7D
- Tecnología de reproducción asistida. Biblioteca Nacional de Medicina. Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/assistedreproductivetechnology.html#:~:text=La%20tecnolog%C3%ADa%20de%20reproducci%C3%B3n%20asistida,con%20esperma%20para%20producir%20embriones.
- Vanhauwaert P. Síndrome de ovario poliquístico e infertilidad. Revista Médica Clínica La Condes. Chile; 2021. https://www.mendeley.com/catalogue/3c36a572-1fd7-3a3a-a7f1-bb11eec4e937/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B4891157b-685e-475f-bbff-ef63adba9fed%7D