Nux vomica: co warto wiedzieć na temat tej rośliny?

Nux vomica: co warto wiedzieć na temat tej rośliny?

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nux vomica to roślina wykorzystywana do leczenia problemów z żołądkiem, kaca oraz skurczów menstruacyjnych. Dowiedz się czy istnieją jakiekolwiek dowody naukowe, które wspierają takie przekonania.

Kulczyba wronie oko, znana również jako strychnina, to średniej wielkości wiecznie zielone drzewo występujące na obszarze Chin, Tajlandii, Indii Wschodnich oraz Australii. Jej nasiona, nazywane także nux vomica, trującym orzechem i nasieniem strychniny, jest wykorzystywane jako naturalne remedium w celu leczenia różnych zaburzeń i objawów.

Zaburzenia erekcji, zaparcia, migreny, wzdęcia brzucha i niepokój to tylko kilka z problemów zdrowotnych, w których stosuje się kulczybę. Jednak obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów, które przemawiałyby za jej użyciem.

Trujący orzech to nazwa, której używa się, gdy nasienie jest surowe. Nazwę tą stosuje się ponieważ zawiera alkaloid nazywany strychniną, która w niektórych przypadkach jest używana jako trucizna na szczury. Z tego powodu nasienie może być niebezpieczne. Jednak jest dostępne na rynku również w formie tabletek lub proszku.

Zalety nux vomica

Niektóre osoby twierdzą, że nux vomica ma działanie przeciwzapalne. Dlatego też są przekonane, że mogą jej używać w celu leczenia astmy, reumatyzmu i hemoroidów. Badanie przeprowadzone na zwierzętach, które opublikowano w American-Eurasian Journal of Sustainable Agriculture wykazało, że może pomagać w leczeniu stanów zapalnych.

Nasiona kulczyby zawierają również antyoksydanty, co sprawia, że mają potencjał zwalczania wolnych rodników, które niszczą komórki ciała. Poza tym wiele osób twierdzi, że mają właściwości antyseptyczne. Jednak należy przeprowadzić więcej badań.

Badania przeprowadzone na myszach przez Phytotherapy Research udowodniły, że alkaloidy zawarte w orzechach mogą hamować rozwój niektórych komórek nowotworowych, na przykład komórek nowotworu jelita.

Jednak niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań na ten temat i nie można uznać ich za lek pierwszego wyboru stosowany podczas leczenia onkologicznego.

Jednocześnie badania opublikowane w Journal of Ethnopharmacology sugerują, że takie nasiona mogą być w stanie hamować namnażanie się komórek raka wątroby. Jednak należ podkreślić, że aby potwierdzić tą teorię, należy przeprowadzić więcej badań.

Wiele osób wykorzystuje nux vomica do leczenia różnych dolegliwości. Zaliczamy do nich ból pleców, zaparcia, skurcze menstruacyjne, impotencję oraz bezpłodność u mężczyzn. Stosuje się ją również objawowo w leczeniu migreny, stanów lękowych oraz bezsenności.

Jednak nie ma naukowych dowodów, które wspierałyby takie przekonania. Dlatego też przed rozpoczęciem przyjmowania tego remedium należy zasięgnąć porady lekarza.

I w końcu w Journal of Alternative and Complementary Medicine opublikowano badanie przeprowadzone na myszach, które sugeruje, że nux vomica może być pomocna w leczeniu zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.

Warto jednak nadmienić, że do tej pory nie przeprowadzono badań potwierdzających wpływ tej rośliny na alkoholików.

Alkoholik
Chociaż przeprowadzono eksperymenty polegające na stosowaniu tej substancji do leczenia alkoholizmu, to nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby taki wpływ na ludzki organizm.

Jak używa się nux vomica?

Suplementy zawierające tą roślinę można kupić bez recepty w sklepach ze zdrową żywnością. Mają postać tabletek lub proszków. Każdy producent stosuje różne dawki i instrukcje, ponieważ użycie tej rośliny nie jest poparte dowodami naukowymi i nie ustalono dokładnej wielkości dawki.

Właśnie dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania takich produktów należy zasięgnąć porady lekarskiej. Nie polegaj jedynie na etykiecie produktu. Poza tym, jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, musisz sprawdzić, czy suplement nie zawiera nabiału. Niektóre produkty go zawierają, zaś inne nie.

Niektórzy producenci twierdzą, że data przydatności do spożycia tego produktu wynosi do 3 lat, jeśli tylko będzie przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu.

Ewentualne ryzyka wynikające ze spożycia

Nux vomica jest uznawana za nasienie, które nie nadaje się do spożycia przez człowieka. Zakłada się, że spożycie go w ilościach wynoszących 30 miligramów lub więcej może wywoływać silne działania niepożądane. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Sztywność pleców i szyi,
  • Niepokój,
  • Zawroty głowy i drgawki,
  • Spazmy mięśni szczęki,
  • Niewydolność wątroby.

National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) uznaje orzech kulczyby za niebezpieczny ze względu na wywoływane przez niego poważne skutki neurologiczne. Dlatego też nie należy nigdy używać produktów, w których występuje, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza leczenia zaburzeń erekcji.

Kto powinien wystrzegać się tej rośliny?

Chociaż nikomu nie zaleca się stosowania nux vomica, to niektóre osoby są bardziej narażone na doświadczenie jego toksycznego działania. Dlatego też nie powinny go spożywać zwłaszcza:

  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią: Orzech ten wywołuje poważne szkody zarówno w organizmie matki, jak i dziecka.
  • Pacjenci z chorobami wątroby: Nux vomica może pogarszać uszkodzenia wątroby, a nawet je wywoływać, ponieważ zawiera strychninę.
Wątroba
Nox vomica może wpływać na wątrobę, ponieważ strychninę cechuje działanie toksyczne łączone z niewydolnością wątroby.

O czym należy pamiętać stosując nux vomica?

Nux vomica to roślina występująca w sposób naturalny w Australii, Tajlandii, Chinach i Indiach Wschodnich. Jest stosowana w medycynie tradycyjnej w celu leczenia różnych schorzeń, takich jak zaburzenia erekcji, stany lękowe, zaparcia, skurcze menstruacyjne oraz migreny.

Jednak obecnie nie przeprowadzono wystarczająco dużo badań naukowych, które potwierdzałyby prawdziwość takich przekonań. Wprost przeciwnie; udowodniono, że spożycie tego nasienia w dużych dawkach może wywoływać bardzo niebezpieczne działania niepożądane.

Pamiętaj, że każdy producent stosuje różne dawki i instrukcje użycia. Dlatego też zachowaj dużą dozę ostrożności, aby nie wpaść w pułapkę wskazań do spożycie wymienianych na etykiecie produktu. Takie środki nie posiadają żadnych świadectw zdrowia.

Każdy powinien unikać spożywania tej substancji. Wystrzegać się jej powinny zwłaszcza kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci i osoby cierpiące na choroby wątroby. Zanim zaczniesz przyjmować nux vomica, koniecznie zasięgnij porady lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chaurasia, S. (2009). Anti-inflammatory and Antioxidant Activity of Strychnos nux vomica Linn. American-eurasian journal of sustainable agriculture, 3(2), 244–252.
  • Ren, H., Zhao, J., Fan, D., Wang, Z., Zhao, T., Li, Y., Zhao, Y., Adelson, D., & Hao, H. (2019). Alkaloids from nux vomica suppresses colon cancer cell growth through Wnt/β-catenin signaling pathway. Phytotherapy research : PTR, 33(5), 1570–1578. https://doi.org/10.1002/ptr.6347
  • Deng, X. K., Yin, W., Li, W. D., Yin, F. Z., Lu, X. Y., Zhang, X. C., Hua, Z. C., & Cai, B. C. (2006). The anti-tumor effects of alkaloids from the seeds of Strychnos nux-vomica on HepG2 cells and its possible mechanism. Journal of ethnopharmacology, 106(2), 179–186. https://doi.org/10.1016/j.jep.2005.12.021
  • Sukul, N. C., Ghosh, S., Sinhababu, S. P., & Sukul, A. (2001). Strychnos nux-vomica extract and its ultra-high dilution reduce voluntary ethanol intake in rats. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 7(2), 187–193. https://doi.org/10.1089/107555301750164280
  • The National Institute for Occupational Safety and Health [Updated October 30, 2019]. Strychnine. Available from: https://www.cdc.gov/niosh/npg/npgd0570.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.