Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi
Nowotwory to plaga naszych czasów – zachorowań tego typu jest coraz więcej i powszechnie wiadomo, że wczesne wykrycie daje największą szansę na wyleczenie.
Badania przeprowadzone przez hiszpański Narodowy Instytut Badań Naukowych (CSIC) dają nową nadzieję na opracowanie metody wczesnego diagnozowania chorób nowotworowych w oparciu o badania krwi.
Być może już niedługo z metody tej będą korzystać ośrodki badawcze i lekarze na całym świecie, dzięki czemu nowotwory staną się o wiele łatwiej wykrywalne oraz – co najważniejsze – wyleczalne.
Badanie przeprowadzone przez CSIC
Grupa badaczy z hiszpańskiej instytucji CSIC opracowała pierwszy na świecie sposób amplifikacji niewielkich cząstek DNA. Pozwoliło to na opracowanie metody, w której:
- Laboratoria potrzebują zaledwie niewielkiej ilości krwi, aby kategoryzować, odczytywać i analizować dane genetyczne.
- W drugiej części badania, przeprowadza się ocenę, dzięki której można stwierdzić, czy w danym organizmie rozwijają się komórki nowotworowe i guzy.
Jest to innowacyjna metoda wykrywania chorób nowotworowych, którą już wdrożono w kilku hiszpańskich szpitalach. Ta metoda diagnostyczna ma dwie główne zalety:
- Jest praktycznie nieinwazyjna – wystarcza niewielka standardowa próbka krwi.
- Wykrywa komórki nowotworowe i guzy już w początkowej fazie ich rozwoju.
Luis Blanco, badacz z Centrum Biologii Molekularnej działającego przy hiszpańskim CSIC, twierdzi, że odkrycie to może być porównywalne z wynalazkiem, jakim był swego czasu rezonans magnetyczny.
Skuteczna diagnostyka to skuteczne leczenie
Opisywana powyżej eksperymentalna metoda to duży krok w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, jednak wciąż potrzeba dalszych badań i sporego nakładu pracy.
Pozwoli to na wdrożenie najnowszych technologii i nowoczesnych metod diagnostycznych na jak największą skalę. Dzięki takim metodom wykrywane mogą być nie tylko nowotwory, ale również inne choroby genetyczne i dziedziczne.
Zamiast inwazyjnych badań takich jak biopsja, można teraz skorzystać z niewielkiej próbki krwi, gdzie tak zwane nanosensory i markery nowotworowe pozwalają na określenie ryzyka, tudzież pierwszych objawów rozwoju choroby.
Nowotwory jelita grubego
Nowotwór jelita grubego ma najczęściej źródło w anormalnym funkcjonowaniu i wzroście komórek w okrężnicy i odbycie. Komórki te rozwijają się w taki sposób, że w konsekwencji prowadzi to do powstawania złośliwych guzów.
Ten rodzaj nowotworu najczęściej zaczyna się od pojawienia się niewielkich polipów we wnętrzu jelita i okrężnicy.
Polipy te przybierają różne formy – mogą być płaskie lub wypukłe. Te drugie przypominają nieco swoim kształtem grzybki, z trzonkiem lub bez. Badania wykazują, że polipy dotykają sporej części populacji powyżej 50 roku życia, najczęściej nie są one jednak złośliwe ani nie mają cech nowotworowych.
Jakie są czynniki ryzyka?
- historia choroby nowotworowej w rodzinie
- wiek
- nadużywanie alkoholu
- otyłość
- brak aktywności fizycznej
- palenie papierosów
- złe nawyki żywieniowe
- przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita
- choroba Crohna
Wykrywanie nowotworu jelita grubego
Stały postęp technologiczny i medyczny sprawia, że nowotwory cieszą się coraz wyższą wykrywalnością. Szczególnie w przypadku nowotworu jelita grubego lekarze zalecają przeprowadzanie badań krwi, które pozwalają na wykrycie zagrożenia, jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy.
Istnieje wiele metod wykrywania nowotworów tego rodzaju – u osób powyżej 50 roku życia badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz na 2 lata.
Z kolei w przypadku osób z historią choroby nowotworowej w rodzinie, badania te powinno się przeprowadzać regularnie niezależnie od wieku, nawet poniżej 50 roku życia i jak najczęściej. Jednym ze sposobów diagnozowania jest badanie kału na obecność krwi.
- W aptece można zakupić specjalne zestawy do bezpiecznego pobrania i transportu próbki kału.
- W zestawie powinien znaleźć się specjalny pojemnik oraz narzędzie do poboru próbki.
Wyniki badania
- Jeśli w kale nie stwierdzono obecności krwi, wskazuje to na brak komórek nowotworowych. Warto jednak powtarzać badanie raz na 2 lata.
- Z kolei występowanie krwi w próbce może, ale nie musi wskazywać na nowotwory układu trawienia i układu wydalniczego.
Zarówno profilaktykę, jak i diagnostykę najlepiej jest przeprowadzać zawsze pod nadzorem i opieką specjalistów. To oni zlecą odpowiednie badania, a przy wykorzystaniu najnowszych technologii, pozwolą Ci odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Raúl M. Luque, Laura M. López-Sánchez, Alicia Villa-Osaba, Isabel M. Luque, Ana L. Santos-Romero, Elena M. Yubero-Serrano, María Cara-García, Marina Álvarez-Benito, José López-Miranda, Manuel D. Gahete, Justo P. Castaño. Breast cancer is associated to impaired glucose/insulin homeostasis in premenopausal obese/overweight patients. https://doi.org/10.18632/oncotarget.20399 Oncotarget.
- Marina. L. Yubero, Priscila M. Kosaka, Álvaro San Paulo, Marcos Malumbres, Montserrat Calleja, Javier Tamayo. Effects of energy metabolism on the mechanical properties of breast cancer cells. Communications Biology. DOI: 10.1038/s42003-020-01330-4
- Cohen, J. D., Li, L., Wang, Y., Thoburn, C., Afsari, B., Danilova, L., … Papadopoulos, N. (2018). Detection and localization of surgically resectable cancers with a multi-analyte blood test. Science. https://doi.org/10.1126/science.aar3247
- Montani, F., Marzi, M. J., Dezi, F., Dama, E., Carletti, R. M., Bonizzi, G., … Bianchi, F. (2015). MiR-test: A blood test for lung cancer early detection. Journal of the National Cancer Institute. https://doi.org/10.1093/jnci/djv063
- Uttley, L., Whiteman, B. L., Woods, H. B., Harnan, S., Philips, S. T., & Cree, I. A. (2016). Building the Evidence Base of Blood-Based Biomarkers for Early Detection of Cancer: A Rapid Systematic Mapping Review. EBioMedicine. https://doi.org/10.1016/j.ebiom.2016.07.004
- Picher, A. J. et al. TruePrime is a novel method for whole-genome amplification from single cells based on TthPrimPol. Nat. Commun. 7, 13296 doi: 10.1038/ncomms13296 (2016).