Nowa piramida żywienia – sposób na zdrowsze życie
Jeśli jest coś, co charakteryzuje ostatnią dekadę, jest to zmiana. Dawne zasady zdrowego żywienia uległy zmianie – pojawiła się nowa piramida żywienia!
Niezmienna prawie od wieku wiedza została zrewidowana dzięki ciężkiej pracy badaczy i inżynierów. Tak się właśnie stało z przekonaniami, które od dłuższego czasu obowiązywały w kwestii jedzenia. Jedną z takich zmian jest utworzona niedawno nowa piramida żywienia.
Opracowało ją niemal 100 ekspertów w tej dziedzinie, którzy zastosowali szereg nowatorskich kryteriów.
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej niektórym największym zmianom.
Na czym polega nowa piramida żywienia?
- W przeciwieństwie do tradycyjnej piramidy żywienia, nowa piramida żywienia zakłada, że zdrowie emocjonalne jest również bardzo ważne.
- W tym sensie nowa piramida żywienia opiera się na idei, że wybory żywieniowe powinny być także aktem społecznej solidarności.
- Solidarność i miłość gwarantują społeczną i ekologiczną równowagę w rozwoju naszej cywilizacji.
Dzięki temu możemy sprawić, że zdrowe odżywianiem nie będzie luksusem dostępnym tylko dla nielicznych, ponieważ model konsumpcji stopniowo modyfikuje praktyki stosowane przez producentów.
Opowiadając się za sprawiedliwym handlem i produktami ekologicznymi, wyświadczasz swojemu ciału przysługę. W ten sposób dbasz także o swój stan umysłu, ponieważ masz świadomość, że poprawiasz życie innych ludzi, co jest pocieszające. Oprócz tego zadbasz o środowisko.
Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, stworzono bardziej kompletną i przekrojową propozycję. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat?
Nowa piramida żywienia – dowiedz się więcej.
Podstawa nowej piramidy
Jak wiadomo, podstawę piramidy tworzą nawyki, które należy powtarzać przynajmniej pięć razy w tygodniu.
- Ten poziom obejmuje jedną godzinę ćwiczeń dziennie.
- Zalecane jest spożywanie owoców i warzyw z organicznego źródła.
- Powinnaś wybierać takie produkty żywnościowe, które nie są zanieczyszczone przez pestycydy, a zatem bardziej ekologiczne i wspomagające społeczny i gospodarczy zrównoważony rozwój.
- Jeśli chodzi o nawodnienie, zalecamy picie wody, herbaty i kawy. Kawa i herbata są bardziej zalecane niż soki naturalne, ponieważ owoce mogą zawierać dużo cukru.
Zobacz również: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Drugi poziom
Oto gdzie dowiesz się, co należy robić regularnie:
- Jak już zostało to opisane, dobrym pomysłem jest wybór pełnoziarnistych produktów zbożowych. Są to wolno przyswajalne węglowodany.
- Właśnie dlatego zapewniają dużo potrzebnej energii i zawierają dużo błonnika, żelaza, magnezu i cynku. Wszystkie te pierwiastki sprzyjają dobremu trawieniu i podtrzymują metabolizm.
- Ponadto, są sycące, więc pomagają unikać napadów głodu.
- Piramida uwzględnia również oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, aby podkreślić konieczność spożywania zdrowych tłuszczów i kwasów tłuszczowych omega-3. Niemniej jednak ważne jest, aby jeść ją na surowo, ponieważ ciepło rozkłada strukturę komórkową tego płynnego złota.
- Im bardziej rozgrzana oliwa, tym bardziej jest szkodliwa, co wyjaśnia, dlaczego nie należy stosować jej do smażenia.
Polecamy również: Wartości odżywcze roślin strączkowych – poznaj je!
Trzeci poziom
Tutaj w końcu znajdziesz swoje mięso i przetworzone jedzenie. Być może najważniejszą częścią tego poziomu nowej piramidy żywienia jest to, że ostrzega przez ryzykiem, jakie niesie ze sobą dieta bogata w białko.
Wiele rodzajów diet odchudzających się tym charakteryzuje. Pamiętaj jednak, że wątrobie nie jest łatwo syntetyzować białek, więc ich nadużywanie nie jest dobrym pomysłem.
Z drugiej strony okazjonalne przyjmowanie suplementów diety jest możliwe do zaakceptowania, ale najlepiej korzystać z nich tylko po skonsultowaniu się z lekarzem.
Twój organizm może potrzebować jednego konkretnego suplementu, a nie całego ich zestawu. Dlatego właśnie lepiej jest, gdy takie potrzeby określi profesjonalista.
Naukowcy podkreślają przede wszystkim potrzebę życia i jedzenia z miłością. Mowa tutaj nie o powierzchownej miłości, ale o głębokim i poważnym związku pomiędzy Tobą i Twoim otoczeniem. Kiedy zaczynasz żyć w ten sposób, przyzwyczajenia automatycznie zmieniają się na lepsze.
Miłość do siebie i innych oznacza poszanowanie swoich potrzeb i pozostawanie w solidarności z innymi. Kiedy dbasz o siebie, poprawiasz również zdrowie Ziemi.
Kiedy się o tym pomyśli, nie brzmi to jak kompletne szaleństwo, prawda?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bach-Faig, A., Berry, E. M., Lairon, D., Reguant, J., Trichopoulou, A., Dernini, S., … Padulosi, S. (2011). Mediterranean diet pyramid today. Science and cultural updates. Public Health Nutrition. https://doi.org/10.1017/S1368980011002515
- Shahidi, F. (2011). Omega-3 Fatty Acids in Health and Disease. In Omega-3 Oils: Applications in Functional Foods. https://doi.org/10.1016/B978-1-893997-82-0.50004-9
- Saris, N. E. L., Mervaala, E., Karppanen, H., Khawaja, J. A., & Lewenstam, A. (2000). Magnesium: An update on physiological, clinical and analytical aspects. Clinica Chimica Acta. https://doi.org/10.1016/S0009-8981(99)00258-2