Lepsze życie, lepsza Ty – 5 kroków do szczęścia

· Czerwiec 24, 2017
Czasami to Ty sama jesteś swoim najcięższym przeciwnikiem. Pokonaj swoje wewnętrzne granice i walcz o to, by być lepszą dla samej siebie.

Lepsze życie i samopoczucie zależą przede wszystkim od nas samych. Aby kroczyć odważnie po drabinie życia potrzeba dużej determinacji i samoświadomości. Zmiany nie są łatwe i czasami mogą towarzyszyć im naprawdę skrajne emocje.

Proces ten potrafi być wyniszczający, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nieraz trudno przyznać się do błędu i zawrócić, by wybrać inną drogę, ale takie właśnie jest życie. Jeśli chcesz żyć długo i szczęśliwie, czasami jedynym rozwiązaniem jest zmiana – a zmiana zaczyna się w Twojej głowie.

Czasami wydaje nam się, że nie mamy władzy nad własnym życiem; cały świat zdaje się podejmować własne decyzje, a tylko nam życie wymyka się z rąk. Dość mylnie uważamy, że nic nie zależy od nas – zastanawiamy się nad tym, jak inni wpływają na nas, zależy nam na ich zdaniu, na akceptacji.

Staramy się sprostać jakimś mało konkretnym oczekiwaniom, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości są one niczym więcej jak naszymi własnymi wyobrażeniami.

Rozwój osobisty wymaga od nas wytrwałego wspinania się po swego rodzaju drabinie. Zostawmy jednak ten metaforyczny i poetycki wręcz obraz naszego życia i powiedzmy sobie wprost: to od Ciebie zależy, czy będziesz szczęśliwa. Lepsza Ty to Twoje lepsze życie.

Koniecznie poświęć chwilę na refleksję nad tym tematem, a następnie przeczytaj ten artykuł do końca, aby poznać 5 kroków do udanego rozwoju osobistego i szczęścia.

1. Lepsze życie: Bądź odporna

Jeśli każde przykre słowo i każda krytyka mocno Cię dotyka, oznacza to, że jesteś niezwykle wrażliwą osobą. Oczywiście nie ma nic w złego wrażliwości, jednak gdy absolutnie każde zdanie wypowiedziane przez innych ludzi stawiasz wyżej niż swoją opinię, jest to niepokojący sygnał.

Lepsze życie nie będzie możliwe jeśli nie zaczniesz od zmiany swojego nastawienia.

Jeśli wszystko widzisz w czarnych barwach i przygniata Cię negatywna energia, to również oznacza, że jesteś zbyt podatna na czynniki zewnętrzne, a nie skupiasz się na samej sobie.

Tego rodzaju emocjonalna ,,przemakalność” to cecha wielu z nas, warto jednak stać się bardziej odpornym i pozwolić sobie na rozwój osobisty na własnych warunkach.

 • Wyobraź sobie wysoką i grubą ścianę. Myśl o niej, jako o ścianie, której nikt i nic nie jest w stanie naruszyć, ani przekroczyć.
 • Ta ściana to tak naprawdę magazyn Twojej godności i poczucia własnej wartości. To granica, której nikomu nie wolno naruszyć.
 • Aby chronić tę ścianę i swoje własne samopoczucie, musisz nauczyć się trudnej sztuki asertywności. Nie ma nic złego w powiedzeniu ,,nie”, kiedy czujesz, że jest to właściwe rozwiązanie.

2. Bierz sprawy w swoje ręce

Drugi etap walki o lepsze życie i własne szczęście to wspięcie się na ten szczebel drabiny, na którym musisz wziąć sprawy w swoje ręce i rozwiązać te problemy, które nie dają Ci żyć spokojnie.

Rozczarowanie, porażki i kłamstwa, które w pewnym momencie były jak kłody rzucone pod Twoje nogi, sprawiają, że masz poczucie, że nic już nie zależy od Ciebie i że niczego nie jesteś w stanie dojść.

 • Zacznij od wygojenia starych ran i urazów, tak aby nigdy więcej nie ciągnęły Cię w dół, gdy Ty jesteś już gotowa iść do przodu. Rozczarowania bolą, jednak uczą nas na przyszłość, że nie każdy jest tym, kim na początku się wydaje.
 • Pogódź się z tym, że człowiek jest istotą omylną i od czasu do czasu zdarzają mu się porażki. Kiedy się z tym pogodzisz łatwiej będzie Ci podążać drogą, na której końcu znajduje się Twoje nowe i lepsze życie.
 • Nie możesz zmienić przeszłości, ale możesz zmienić siebie. Wykonaj kolejny krok na drabinie, bo jesteś już na to gotowa.

3. Nie zamykaj się

Lepsze życie

Jeśli masz problemy z podejmowaniem decyzji, uwierz, że czasami po prostu trzeba dać się ponieść chwili. Jeżeli istnieją jakieś więzy, które powstrzymują nas przed działaniem, to najczęściej tkwią one w naszej głowie, nigdzie indziej.

Nie są niczym więcej niż psychologiczną barierą, która uniemożliwia nam lepsze życie i spełnianie marzeń.

 • To, co powstrzymuje nas przed ruszeniem z miejsca to najczęściej strach – strach przed porażką, przed rozczarowaniem kogoś innego, strach przed rozczarowaniem samej siebie. To wszystko uniemożliwia nam działanie i odbiera radość.
 • Pozwól sobie płynąć, daj ponieść się emocjom. Te zasadę można interpretować na wiele różnych sposobów. Zaakceptuj siebie, a innym też łatwiej będzie Cię zrozumieć. Nie próbuj także zmieniać innych – czasami rzeczy muszą zostać po staremu i nie warto tracić na nie energii.

Inną strategią pozwalającą na nowe, lepsze otwarcie jest poznanie samego siebie. Jeśli wiesz, kim jesteś i czego oczekujesz od życia, łatwiej jest Ci podążać do tego celu. Nie pozwól, by cokolwiek lub ktokolwiek ograniczał Cię w tym zakresie. Nawet Twój własny ból czy smutek nie powinny odbierać Ci szansy na rozwój.

4. Bądź wolna

Kwiaty w mieście

Lepsze życie to wolne życie – bez zobowiązań, limitów, granic i ograniczeń. Oczywiście osobista wolność nie oznacza porzucenia wszystkiego i wszystkich – absolutnie nie. Wolność wymaga bowiem ogromnej dawki odpowiedzialności i rozwagi, by korzystać z niej mądrze.

Masz prawo do podejmowania własnych decyzji i kierowania swoim życiem tak, aby to dla Ciebie było lepsze i szczęśliwsze. Możesz decydować o tym, czego chcesz, ale także o tym, co chcesz wyeliminować ze swojego życia raz na zawsze.

Idź po swojej drabinie bez zbędnego ciężaru – to ułatwi Ci walkę o swoje marzenia. Ten czwarty krok opiera się właśnie na odwadze i wymaga jej naprawdę sporo. Niektóre rzeczy trzeba zostawić daleko w tyle, a inne przyjąć takimi, jakie są.

5. Pozwól sobie na różną miłość

Dojrzała miłość to także sztuka wyboru – pomiędzy tym, o co warto walczyć, a tym, co należy porzucić bez żalu. Ten stopień drabiny to także świadomość, że nie istnieje jeden rodzaj miłości – należy poznać i nauczyć się wszystkich, by stać się kompletnym.

 • U naszego boku nie brakuj osób, które kochamy. Te relacje to nasz największy skarb, więc warto się o niego odpowiednio troszczyć.
 • Tak samo jak o innych musisz jednak umieć troszczyć się o siebie. Ostatnim stopniem drabiny Twojego nowego lepszego życia jest miłość do samej siebie. To właśnie klucz samospełnienia i samorealizacji.
 • Nie jest łatwo dojść aż tak daleko, ale gdy masz odpowiednią motywację, wszystko jest możliwe. Na pewno na Twojej drodze spotkasz ludzi, którzy popchną Cię do przodu i dodadzą wiatru w żagle.

Ludzie, którzy nas otaczają są niezwykle ważną częścią naszego życia, ale musisz uwierzyć, że to co najlepsze zaczyna się w Tobie. Zmień nastawienie, wykonaj pięć kroków i… bądź szczęśliwa!