Novalgin - poznaj jego skład i zastosowanie medyczne

Preparat Novalgin stosuje się w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego lub pourazowego, kolki lub bólu nowotworowego o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim.
Novalgin - poznaj jego skład i zastosowanie medyczne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Novalgin to lek złożony z metamizolu lub dipironu. Należy do grupy pirazolonów i wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jednak Novalgin ma również właściwości przeciwzapalne i spazmolityczne, chociaż w słabszym stopniu. Oto niektóre cechy tego leku.

Jak działa Novalgina?

Podobnie jak inne leki z tej grupy, dipiron lub metamizol działają poprzez hamowanie działania cyklooksygenazy. Hamuje syntezę prostaglandyn, co powoduje jej działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jednak pomimo tego oraz faktu, że jego metabolity są również aktywne i blokują syntezę prostaglandyn, działanie przeciwzapalne leku nie jest znaczące.

Z drugiej strony rozluźnia i zmniejsza aktywność mięśni gładkich przewodu pokarmowego i macicy. Może być stosowany doustnie, domięśniowo lub dożylnie.

Novalgin jest szybko metabolizowany w wątrobie, gdzie jest przekształcany w aktywne metabolity wydalane z moczem.

Do czego służy Novalgin?

Novalgin jest lekiem stosowanym w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego ostrego bólu pooperacyjnego lub pourazowego, kolki lub bólu spowodowanego nowotworami. Jest również przepisywany w przypadku wysokiej gorączki, która nie reaguje na inne środki lub inne leki przeciwgorączkowe.

Możesz być także zainteresowany: Jakie są opcje leczenia przewlekłego bólu?

Dawkowanie i przeciwwskazania

Dawkowanie preparatu Novalgin będzie zależeć od oczekiwanego efektu przeciwbólowego i sytuacji pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, u dorosłych zwykle podaje się doustnie od 8 do 16 mg na kg masy ciała.

Podawanie pozajelitowe wiąże się ze zwiększonym ryzykiem reakcji anafilaktycznych. W leczeniu gorączki u dzieci zwykle wystarcza dawka 10 mg/kg masy ciała.

Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe preparatu Novalgin występuje w ciągu 30 i 60 minut od podania. Dawki pozajelitowe większe niż 1 gram dipironu należy jednak starannie rozważyć ze względu na ryzyko niedociśnienia.

Innym zaleceniem, które należy wziąć pod uwagę, jest stosowanie tabletek lub kropli zamiast syropu w przypadku pacjentów z cukrzycą. Ponadto należy unikać dużych dawek metamizolu u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, Novalgin nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach :

Ponadto zaleca się ocenę hematologiczną przed leczeniem, a także okresowo w trakcie leczenia.

Działania niepożądane leku Novalgin

Składniki Novalginu, dipironu czy metamizolu, są substancjami przeciwbólowymi, które ze względu na swoje toksyczne działanie – zwłaszcza ich związek z agranulocytozą – zostały wycofane z rynku w wielu krajach. Istnieją informacje sugerujące, że ich stosowanie powoduje ciężkie reakcje nadwrażliwości. Obejmują one:

  • Agranulocytoza : Chociaż występuje rzadko, jest to poważna i czasami nieodwracalna reakcja. Jednak, mimo że jej pochodzenie jest nieznane, uważa się, że jest to reakcja immunologiczna.
    • Marián García, doktor farmacji i autor, stwierdza: „istnieje istotny składnik genetyczny, który predysponuje do agranulocytozy i wydaje się, że w naszym kraju [Hiszpania] jesteśmy bardziej chronieni. W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że znaczny procent obcokrajowców cierpi na nią w naszym kraju”.
  • Wstrząs : To kolejna reakcja nadwrażliwości. Objawia się świądem, zimnymi potami, sennością, nudnościami, dusznością i przebarwieniami skóry.
  • Ponadto mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, zwłaszcza na błonach śluzowych oczu i okolicy nosowo-gardłowej. Inne reakcje, które mogą wystąpić po podaniu metamizolu, to leukopenia, trombocytopenia i niedokrwistość hemolityczna.
  • Niedociśnienie: Może wystąpić szczególnie u pacjentów z istniejącym wcześniej niedociśnieniem lub z hipowolemią, odwodnieniem, wysoką gorączką, niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową serca, zwężeniem naczyń mózgowych lub skurczem naczyń mózgowych.

Agranulocytoza i wstrząs zagrażają życiu i wymagają przerwania leczenia preparatem Novalgin. W takich przypadkach powinieneś otrzymać natychmiastową pomoc medyczną.

Z drugiej strony istnieje zwiększone ryzyko tego typu reakcji u pacjentów z którymkolwiek z następujących stanów lub chorób: nietolerancja alkoholu, nietolerancja barwników i/lub konserwantów; przewlekła pokrzywka i astma oskrzelowa, zwłaszcza jeśli występuje polipowatość zatok przynosowych.

Zalecenia dla pracowników służby zdrowia

Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych dokonała przeglądu sytuacji metamizolu w Hiszpanii w związku ze zgłoszeniem przypadków agranulocytozy. Przypomina nam, że te leki są lekami na receptę. Przedstawia również następujące zalecenia dla pracowników służby zdrowia :

  • Używaj metamizolu tylko do leczenia krótkotrwałego, maksymalnie 7 dni.
  • Używaj tylko w przypadkach, w których jest to dozwolone i używaj minimalnych skutecznych dawek.

Jeśli jednak konieczne jest dłuższe leczenie, należy przeprowadzać okresowe kontrole hematologiczne, w tym kontrolę leukocytów. U pacjentów, u których monitorowanie nie jest możliwe, nie należy stosować preparatu Novalgin lub metamizolu w jakiejkolwiek postaci.

Ważna rekomendacja

Eksperci zalecają, aby przed przepisaniem leku Novalgin lub metamizolu lekarze sporządzili szczegółową historię medyczną pacjenta. W ten sposób można uniknąć ich stosowania u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek lub reakcjami hematologicznymi w wywiadzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.