Novalgin - poznaj jego skład i zastosowanie medyczne

Preparat Novalgin stosuje się w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego lub pourazowego, kolki lub bólu nowotworowego o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim.
Novalgin - poznaj jego skład i zastosowanie medyczne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Novalgin to lek złożony z metamizolu lub dipironu. Należy do grupy pirazolonów i wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jednak Novalgin ma również właściwości przeciwzapalne i spazmolityczne, chociaż w słabszym stopniu. Oto niektóre cechy tego leku.

Jak działa Novalgina?

Podobnie jak inne leki z tej grupy, dipiron lub metamizol działają poprzez hamowanie działania cyklooksygenazy. Hamuje syntezę prostaglandyn, co powoduje jej działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jednak pomimo tego oraz faktu, że jego metabolity są również aktywne i blokują syntezę prostaglandyn, działanie przeciwzapalne leku nie jest znaczące.

Z drugiej strony rozluźnia i zmniejsza aktywność mięśni gładkich przewodu pokarmowego i macicy. Może być stosowany doustnie, domięśniowo lub dożylnie.

Novalgin jest szybko metabolizowany w wątrobie, gdzie jest przekształcany w aktywne metabolity wydalane z moczem.

Do czego służy Novalgin?

Novalgin jest lekiem stosowanym w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego ostrego bólu pooperacyjnego lub pourazowego, kolki lub bólu spowodowanego nowotworami. Jest również przepisywany w przypadku wysokiej gorączki, która nie reaguje na inne środki lub inne leki przeciwgorączkowe.

Możesz być także zainteresowany: Jakie są opcje leczenia przewlekłego bólu?

Dawkowanie i przeciwwskazania

Dawkowanie preparatu Novalgin będzie zależeć od oczekiwanego efektu przeciwbólowego i sytuacji pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, u dorosłych zwykle podaje się doustnie od 8 do 16 mg na kg masy ciała.

Podawanie pozajelitowe wiąże się ze zwiększonym ryzykiem reakcji anafilaktycznych. W leczeniu gorączki u dzieci zwykle wystarcza dawka 10 mg/kg masy ciała.

Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe preparatu Novalgin występuje w ciągu 30 i 60 minut od podania. Dawki pozajelitowe większe niż 1 gram dipironu należy jednak starannie rozważyć ze względu na ryzyko niedociśnienia.

Innym zaleceniem, które należy wziąć pod uwagę, jest stosowanie tabletek lub kropli zamiast syropu w przypadku pacjentów z cukrzycą. Ponadto należy unikać dużych dawek metamizolu u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, Novalgin nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach :

Ponadto zaleca się ocenę hematologiczną przed leczeniem, a także okresowo w trakcie leczenia.

Działania niepożądane leku Novalgin

Składniki Novalginu, dipironu czy metamizolu, są substancjami przeciwbólowymi, które ze względu na swoje toksyczne działanie – zwłaszcza ich związek z agranulocytozą – zostały wycofane z rynku w wielu krajach. Istnieją informacje sugerujące, że ich stosowanie powoduje ciężkie reakcje nadwrażliwości. Obejmują one:

  • Agranulocytoza : Chociaż występuje rzadko, jest to poważna i czasami nieodwracalna reakcja. Jednak, mimo że jej pochodzenie jest nieznane, uważa się, że jest to reakcja immunologiczna.
    • Marián García, doktor farmacji i autor, stwierdza: „istnieje istotny składnik genetyczny, który predysponuje do agranulocytozy i wydaje się, że w naszym kraju [Hiszpania] jesteśmy bardziej chronieni. W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że znaczny procent obcokrajowców cierpi na nią w naszym kraju”.
  • Wstrząs : To kolejna reakcja nadwrażliwości. Objawia się świądem, zimnymi potami, sennością, nudnościami, dusznością i przebarwieniami skóry.
  • Ponadto mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, zwłaszcza na błonach śluzowych oczu i okolicy nosowo-gardłowej. Inne reakcje, które mogą wystąpić po podaniu metamizolu, to leukopenia, trombocytopenia i niedokrwistość hemolityczna.
  • Niedociśnienie: Może wystąpić szczególnie u pacjentów z istniejącym wcześniej niedociśnieniem lub z hipowolemią, odwodnieniem, wysoką gorączką, niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową serca, zwężeniem naczyń mózgowych lub skurczem naczyń mózgowych.

Agranulocytoza i wstrząs zagrażają życiu i wymagają przerwania leczenia preparatem Novalgin. W takich przypadkach powinieneś otrzymać natychmiastową pomoc medyczną.

Z drugiej strony istnieje zwiększone ryzyko tego typu reakcji u pacjentów z którymkolwiek z następujących stanów lub chorób: nietolerancja alkoholu, nietolerancja barwników i/lub konserwantów; przewlekła pokrzywka i astma oskrzelowa, zwłaszcza jeśli występuje polipowatość zatok przynosowych.

Zalecenia dla pracowników służby zdrowia

Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych dokonała przeglądu sytuacji metamizolu w Hiszpanii w związku ze zgłoszeniem przypadków agranulocytozy. Przypomina nam, że te leki są lekami na receptę. Przedstawia również następujące zalecenia dla pracowników służby zdrowia :

  • Używaj metamizolu tylko do leczenia krótkotrwałego, maksymalnie 7 dni.
  • Używaj tylko w przypadkach, w których jest to dozwolone i używaj minimalnych skutecznych dawek.

Jeśli jednak konieczne jest dłuższe leczenie, należy przeprowadzać okresowe kontrole hematologiczne, w tym kontrolę leukocytów. U pacjentów, u których monitorowanie nie jest możliwe, nie należy stosować preparatu Novalgin lub metamizolu w jakiejkolwiek postaci.

Dowiedz się więcej tutaj: Bezkwasowe nieopioidowe leki przeciwbólowe

Ważna rekomendacja

Eksperci zalecają, aby przed przepisaniem leku Novalgin lub metamizolu lekarze sporządzili szczegółową historię medyczną pacjenta. W ten sposób można uniknąć ich stosowania u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek lub reakcjami hematologicznymi w wywiadzie.

To może Cię zainteresować ...
Czy wiesz, kiedy stosuje się opioidowe leki przeciwbólowe?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy wiesz, kiedy stosuje się opioidowe leki przeciwbólowe?

Metody łagodzenia to ważny aspekt poszukiwań w historii medycyny. Opioidowe leki przeciwbólowe są substancjami, które mogą przynieść ulgę w bólu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.