Niski poziom żelaza i jego konsekwencje
Żelazo to ważny dla organizmu składnik. Wchodzi w skład hemoglobiny, która umożliwia czerwonym krwinkom transportowanie tlenu i dystrybuowanie go do komórek. Tlen jest oczywiście niezbędny dla funkcjonowania organizmu. Niski poziom żelaza bywa jednak mylony z anemią.
Nie jest to ten sam stan, gdyż istnieją typy anemii powodowane innymi czynnikami. To prawda jednak, że deficyt żelaza wywołuje jeden z nich.
Niski poziom żelaza we krwi to jeden z najczęstszych niedoborów składników odżywczych. Zarówno ten deficyt jak i anemia mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dowiedz się zatem więcej na ten temat.
Czytaj teraz: Anemia: jak ją rozpoznać?
Jakie są konsekwencje deficytu żelaza?
Jaki poziom żelaza jest odpowiedni? Powinien on wynosić od 50 do 150 mg/dl. Nasz organizm potrafi też magazynować żelazo. Ferrytyna to odpowiedzialne za ten proces białko. Powinno się mierzyć jego poziom oceniając ogólny poziom żelaza w organizmie.
Istnieje wiele przyczyn tego deficytu. Zwykle dotyka on kobiet w związku z menstruacją. Utrata krwi powoduje powiem spadek poziomu żelaza.
Składnik ten dostarczany jest organizmowi wraz z pożywieniem i znajduje się głównie w mięsie. Pewne nawyki żywieniowe takie jak wegetarianizm mogą powodować deficyty.
To samo dzieje się, gdy mamy problem z wchłanianiem żelaza jak przy celiakii czy przewlekłych chorobach układu odpornościowego takich jak choroba Crohna.
Niski poziom żelaza i jego objawy
Na początku nie ma objawów. Z czasem jednak, gdy anemia postępuje, pojawiają się konkretne symptomy. Po pierwsze, pacjent odczuwa nadmierne zmęczenie i osłabienie. Do tego dochodzą:
- Wypadanie włosów
- Rozdwajanie się paznokci
- Zimna i blada skóra
- Migreny
- Zmniejszony apetyt, szczególnie u dzieci
Jak diagnozować i leczyć niski poziom żelaza?
Grunt to regularne wizyty u lekarza w razie zaobserwowania wspomnianych objawów. Proste badanie krwi jest w stanie wykryć deficyt żelaza i wykluczyć anemię.
By móc rozwiązać ten problem powinno się odpowiednio odżywiać. Zaleca się spożywanie warzyw strączkowych, mięsa, ryb i jajek. Zdrowa, zbilansowana dieta obniża ryzyko wystąpienia tego problemu.
W wielu przypadkach konieczne są badania i ustalenie przyczyny niedoboru. Endoskopia może zdiagnozować wrzód lub inny problem ze strony układu trawiennego.
Co więcej, kolonoskopia służy wykluczaniu obecności krwotoków w ostatnim odcinku układu pokarmowego. Dochodzi do nich często przy nowotworze jelita grubego. Anemia u pacjenta z takim podejrzeniem to ważny wskaźnik sugerujący neoplazję.
Czasami lekarze przepisują suplementy zawierające żelazo, by uzupełnić niedobory. Powinno się jednak przestrzegać ich zaleceń, gdyż środki te miewają działania uboczne i nie należy z nimi przesadzać.
Czytaj teraz: Suplementy diety promujące dobre samopoczucie
Podsumowanie
Niedobór żelaza to zatem częsty problem. Dotyka głównie kobiet tracących żelazo wraz z krwią menstruacyjną. Deficyt tego składnika u mężczyzn po 50. roku życia może wskazywać na raka jelita grubego.
Grunt to regularne kontrole w celu wykrywania problemy. Odwiedzaj systematycznie lekarza, by uzyskać informacje na temat twojego stanu zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Osungbade, K. O., & Oladunjoye, A. O. (2012). Preventive treatments of iron deficiency Anaemia in pregnancy: A review of their effectiveness and implications for health system strengthening. Journal of Pregnancy. https://doi.org/10.1155/2012/454601
- OPS/OMS | Anemia ferropénica: Investigación para soluciones eficientes y viables. (n.d.). Retrieved January 16, 2020, from https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=11679:iron-deficiency-anemia-research-on-iron-fortification-for-efficient-feasible-solutions&Itemid=40275&lang=es
- ¿Te falta hierro? Las señales para sospecharlo. (n.d.). Retrieved January 16, 2020, from https://www.sabervivirtv.com/nutricion/te-falta-hierro-las-senales_280
- Anemia por deficiencia de hierro | National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). (n.d.). Retrieved January 16, 2020, from https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/espanol/anemia-por-deficiencia-de-hierro