Niski poziom żelaza i jego konsekwencje

Niski poziom żelaza może prowadzić do anemii. Główne objawy to osłabienie i zmęczenie. Czasami kryje się za nimi większy problem.
Niski poziom żelaza i jego konsekwencje

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żelazo to ważny dla organizmu składnik. Wchodzi w skład hemoglobiny, która umożliwia czerwonym krwinkom transportowanie tlenu i dystrybuowanie go do komórek. Tlen jest oczywiście niezbędny dla funkcjonowania organizmu. Niski poziom żelaza bywa jednak mylony z anemią.

Nie jest to ten sam stan, gdyż istnieją typy anemii powodowane innymi czynnikami. To prawda jednak, że deficyt żelaza wywołuje jeden z nich.

Niski poziom żelaza we krwi to jeden z najczęstszych niedoborów składników odżywczychZarówno ten deficyt jak i anemia mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dowiedz się zatem więcej na ten temat.

Jakie są konsekwencje deficytu żelaza?

Jaki poziom żelaza jest odpowiedni? Powinien on wynosić od  50 do 150 mg/dl. Nasz organizm potrafi też magazynować żelazo. Ferrytyna to odpowiedzialne za ten proces białko. Powinno się mierzyć jego poziom oceniając ogólny poziom żelaza w organizmie.

Istnieje wiele przyczyn tego deficytu. Zwykle dotyka on kobiet w związku z menstruacjąUtrata krwi powoduje powiem spadek poziomu żelaza.

Składnik ten dostarczany jest organizmowi wraz z pożywieniem i znajduje się głównie w mięsie. Pewne nawyki żywieniowe takie jak wegetarianizm mogą powodować deficyty.

To samo dzieje się, gdy mamy problem z wchłanianiem żelaza jak przy celiakii czy przewlekłych chorobach układu odpornościowego takich jak choroba Crohna.

Anemia

Niski poziom żelaza i jego objawy

Na początku nie ma objawów. Z czasem jednak, gdy anemia postępuje, pojawiają się konkretne symptomy. Po pierwsze, pacjent odczuwa nadmierne zmęczenie i osłabienie. Do tego dochodzą:

  • Wypadanie włosów
  • Rozdwajanie się paznokci
  • Zimna i blada skóra
  • Migreny 
  • Zmniejszony apetyt, szczególnie u dzieci

Jak diagnozować i leczyć niski poziom żelaza?

Niski poziom żelaza we krwi powoduje zmęczenie.

Grunt to regularne wizyty u lekarza w razie zaobserwowania wspomnianych objawów. Proste badanie krwi jest w stanie wykryć deficyt żelaza i wykluczyć anemię.

By móc rozwiązać ten problem powinno się odpowiednio odżywiać. Zaleca się spożywanie warzyw strączkowych, mięsa, ryb i jajek. Zdrowa, zbilansowana dieta obniża ryzyko wystąpienia tego problemu.

W wielu przypadkach konieczne są badania i ustalenie przyczyny niedoboru. Endoskopia może zdiagnozować wrzód lub inny problem ze strony układu trawiennego.

Co więcej, kolonoskopia służy wykluczaniu obecności krwotoków w ostatnim odcinku układu pokarmowego. Dochodzi do nich często przy nowotworze jelita grubego. Anemia u pacjenta z takim podejrzeniem to ważny wskaźnik sugerujący neoplazję.

Czasami lekarze przepisują suplementy zawierające żelazo, by uzupełnić niedobory. Powinno się jednak przestrzegać ich zaleceń, gdyż środki te miewają działania uboczne i nie należy z nimi przesadzać.

Podsumowanie

Niedobór żelaza to zatem częsty problem. Dotyka głównie kobiet tracących żelazo wraz z krwią menstruacyjną. Deficyt tego składnika u mężczyzn po 50. roku życia może wskazywać na raka jelita grubego.

Grunt to regularne kontrole w celu wykrywania problemy. Odwiedzaj systematycznie lekarza, by uzyskać informacje na temat twojego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.