Nietolerancja sorbitolu - jak odpowiednio dobrać dietę

Jeśli cierpisz na nietolerancję sorbitolu, musisz wyeliminować z diety pewne produkty, takie jak niektóre owoce, produkty przetworzone i gumę do żucia. W tym artykule mówimy więcej na ten temat, aby rozwiać twoje wątpliwości.
Nietolerancja sorbitolu - jak odpowiednio dobrać dietę
Marta Guzmán

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyczka Marta Guzmán.

Napisany przez Marta Guzmán

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy odczuwasz dyskomfort w przewodzie pokarmowym, gazy lub biegunkę po zjedzeniu niektórych owoców, lekkich produktów lub nawet gumy do żucia? Może się okazać, że występuje u Ciebie nietolerancja sorbitolu.

Ale co to jest sorbitol, gdzie występuje i na czym polega nietolerancja sorbitolu? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania. A ponadto dowiesz się, jak skomponować dietę o niskiej zawartości tego składnika.

Co to jest sorbitol?

Sorbitol jest alkoholem cukrowym, który naturalnie występuje w czerwonych algach oraz w liściach i owocach roślin z rodziny różowatych, takich jak:

  • Gruszki
  • Jabłka
  • Śliwki
  • Pigwy
  • Brzoskwinie lub morele

Jest również szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako środek słodzący, zagęszczający i utrzymujący wilgoć. Sorbitol ma bowiem wysokie zdolności słodzące, dostarczając jednocześnie niewiele kalorii.

Czym jest nietolerancja sorbitolu?

Nietolerancja sorbitolu jest spowodowana niedoborem określonego transportera jelitowego. Jednak nawet u kogoś nie występuje ten deficyt, zdrowa osoba może wchłonąć tylko ograniczoną ilość tego cukru, około 20-25 gramów. Więc jeśli przekroczymy ten margines, może to również wywołać objawy charakterystyczne dla nietolerancji.

Nietolerancje pokarmowe
Ludzie z nietolerancją sorbitolu mogą mieć dolegliwości trawienne, takie jak ból brzucha, wzdęcia i gazy.

Istnieją dwa rodzaje nietolerancji sorbitolu:

  • Pierwotna nietolerancja sorbitolu. Jest spowodowana niedoborem nośnika transportowego sorbitolu czy też fruktozy, tak zwanego GLUT5. Uważa się, że w grę wchodzi tu czynnik genetyczny i dlatego nietolerancja rozwija się przez całe życie.
  • Wtórna nietolerancja sorbitolu. Nie powstaje pod wpływem czynnika genetycznego, ale pojawia się w wyniku choroby jelit. Na przykład zapalenie żołądka i jelit, zapalna choroba jelit, celiakia itp., może tymczasowo lub na stałe uszkodzić krawędź szczoteczki błony śluzowej jelita.

Objawy, jakie daje nietolerancja sorbitolu

Pacjenci dotknięci tym stanem mogą mieć różne objawy, od łagodnego do ciężkiego. Najczęstsze to:

  • Ból brzucha lub ataki kolki
  • Obrzęk jamy brzusznej
  • Wzdęcia lub gazy
  • Bulgotanie i burczenie w brzuchu
  • Biegunka z dużą ilością gazu.

Jakie pokarmy zawierają sorbitol?

Jeśli nie tolerujesz sorbitolu, najlepiej, jeśli zdecydujesz się przestrzegać diety ubogiej w pokarmy zawierające sorbitol. Produkty żywnościowe o wysokiej zawartości sorbitolu to:

Pokarmy zawierające sorbitol w postaci naturalnej (od najwyższej do najniższej zawartości)

  • Świeże owoce: gruszki, śliwki, brzoskwinie, morele, jabłka, winogrona, truskawki, maliny, jagody.
  • Owoce konserwowane: sok jabłkowy, truskawki w puszkach, nektar z czerwonych porzeczek, sok z czarnego bzu, nektar z czarnej porzeczki i maliny w puszkach.
  • Suszone owoce: suszone śliwki, morele suszone, brzoskwinie suszone, suszone jabłka, suszone daktyle i rodzynki.

Produkty zawierające sorbitol w sztucznej postaci

Możemy go znaleźć zarówno w produktach spożywczych, jak i w produktach kosmetycznych lub farmaceutycznych jako dodatek. Sorbitol jako dodatek może występować jako „Sorbitol” (E420i) lub „Syrop sorbitolowy” (E420ii).

Guma do żucia
Guma do żucia, a także produkty light i wypieki przemysłowe zawierają sorbitol.

W produktach spożywczych można go spotkać w galaretkach, dżemach, ciastach i ciastkach, produktach mrożonych, gumie do żucia, produktach light lub produktach bez cukru. Uważaj szczególnie na produkty light, ponieważ ich nadmierne spożycie może wywołać tego rodzaju nietolerancję.

Natomiast w produktach kosmetycznych jest obecny w pastach do zębów, ponieważ zapewnia większą plastyczność, słodki smak i lepszą rozpuszczalność. A jeśli chodzi o zastosowania farmaceutyczne, możemy go znaleźć w kremach i syropach do stosowania miejscowego.

Jak można zdiagnozować nietolerancję sorbitolu?

Obecnie test wydychanego wodoru można uznać za najlepsze badanie do diagnozy nietolerancji sorbitolu. Niezdolność organizmu do wchłaniania sorbitolu powoduje jego fermentację przez bakterie obecne w okrężnicy, wytwarzając dużą ilość wolnego wodoru. Wodór mierzy się w wydychanym powietrzu.

Aby podejść do badania, pacjent musi pościć przez minimum 8 godzin. W ciągu ostatnich 24 godzin należy przestrzegać diety bezresztkowej (bez owoców, warzyw i roślin strączkowych), ponieważ spowalniają one transport jelitowy. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania środków przeczyszczających lub antybiotyków w dniach poprzedzających badanie.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, ocenia się istniejący stopień nietolerancji oraz objawy, które się pojawiają. Te elementy pomagają ustalić odpowiednią dietę.

Nietolerancja sorbitolu  – zalecenia żywieniowe

  • Jeśli podejrzewasz, że masz nietolerancję sorbitolu, pierwszą rzeczą jest wykonanie testu diagnostycznego i samodzielne modyfikowanie diety.
  • Zawsze sprawdzaj wartości odżywcze produktów żywnościowych, aby upewnić się, że nie zawierają one sorbitolu.
  • Jeśli cierpisz na ciężką nietolerancję sorbitolu, przed użyciem produktów kosmetycznych lub przyjmowania jakichkolwiek leków zapytaj specjalistę o ich skład.
  • Ogranicz te owoce, które zawierają najwyższą zawartość sorbitolu
  • Zachowaj ostrożność, jeśli regularnie spożywasz produkty light lub gumę zawierającą sorbitol.

Zastanawiasz się, czy występuje u Ciebie nietolerancja sorbitolu? Jeśli wystąpiły objawy, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę. Jeśli wynik potwierdzi Twoje przypuszczenia, upewnij się, żeby wprowadzić w życie wymienione tu zalecenia dotyczące diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Intolerancia a la fructosa-sorbitol. “Infogastrum” Asociación Española de Gastroenterología y las Sociedades Latinoamericanas de Gastroenterología.
  • Intolerancia a la lactosa y fructosa-sorbitol. “GEMD” Grupo español de motilidad digestiva.
  • Influencia del consumo de sorbitol en la microbiota intestinal de un modelo animal. Tesis Doctoral. Universidad Politécnia de Valencia. 2008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.