Nieswoiste zapalenie jelit - o czym pamiętać planując podróż?
Kiedy cierpisz na chorobę przewlekłą, wakacje powinny być zawsze dobrze zaplanowane. Jest to tym bardziej istotne, jeśli cierpisz na nieswoiste zapalenie jelit. W takim układzie naprawdę liczy się każdy szczegół. Ten stan ma różne objawy, takie jak ból, wzdęcia, zaparcia i biegunka. Objawy te powodują dyskomfort dla osoby, która może odczuwać stres lub niepokój podczas lotu samolotem lub podróży transportem lądowym.
Nieswoiste zapalenie jelit nie oznacza jednak, że powinieneś powstrzymać się od urlopu. Musisz tylko podjąć pewne kroki. Dlatego podane poniżej wskazówki dotyczące podróżowania z nieswoistym zapaleniem jelit mogą się okazać niezwykle pomocne.
Nieswoiste zapalenie jelit
Nieswoiste zapalenie jelit, znane jako IBD lub IBS, jest stanem przewlekłym. Wpływa na jelito grube i może występować w dwóch rodzajach:
- Choroba Leśniowskiego – Crohna
- Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
Jeśli chodzi o przyczyny, uważa się, że pojawia się w wyniku połączenia różnych czynników. Należą do nich czynniki fizyczne (problemy z motoryką jelit), czynniki neurologiczne (dysfunkcja w interakcji jelita-mózg) i czynniki psychologiczne (sytuacje stresowe).
Według przeglądu z 2017 r. jego rozpowszechnienie szacuje się na 0,3% na całym świecie. Jednak wartości te różnią się w zależności od regionu.
Co więcej, objawy IBD różnią się w zależności od osoby. Mogą obejmować:
- Bębnica
- Ból brzucha
- Zmieniony pasaż jelitowy
- Wzdęcia
- Różne stolce (wodniste lub małe i twarde)
Leczenie nieswoistego zapalenia jelit zwykle obejmuje zmiany stylu życia, zwłaszcza diety, oraz ćwiczenia fizyczne. Zwykle obejmuje również terapię wspomagającą w walce ze stresem oraz stosowanie leków spazmolitycznych i prokinetycznych. Obecnie polecane są również probiotyki, a także terapia biologiczna.
Zobacz też: Zespół krótkiego jelita – jak opanować sytuację?
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi podróżowania z nieswoistym zapaleniem jelit
Podczas podróży z IBD zmiany w rutynie, stres i inne czynniki mogą pogorszyć objawy. Aby tego uniknąć i cieszyć się podróżą, należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.
1. Porozmawiaj ze swoim lekarzem
IBD nie objawia się w ten sam sposób we wszystkich przypadkach. Ważne jest, aby znać konkretny stan każdego pacjenta. Aby to zrobić, należy udać się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej kontroli. Należy również poinformować lekarza o celu, czasie trwania i przewidywanym terminie wyjazdu, aby mógł wydać zalecenia dotyczące dodatkowego leczenia.
Najlepiej umówić się na konsultację przed wyjazdem, aby uzyskać recepty, które zapewnią odpowiednią podaż leków podczas wakacji.2. Wybierz przyjazne miejsce docelowe
Decydując się na podróż, wybór lokalizacji ma kluczowe znaczenie. Podróżując z nieswoistym zapaleniem jelit, przyjazny cel podróży to miejsce, w którym panują dobre warunki sanitarne, a jedzenie czy woda nie będą sprawiać żadnych problemów.
3. Zlokalizuj pobliskie szpitale
Po wybraniu miejsca docelowego zapytaj o placówki służby zdrowia. Dowiedz się, jak daleko się znajdują, jak uzyskać do nich dostęp i jakie są opcje leczenia (specjalizacje medyczne).
4. Wykup polisę ubezpieczeniową
Aby być bardziej chronionym, jedną z opcji jest wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego z międzynarodowym zasięgiem, pokrywającej ewentualne wydatki medyczne na hospitalizację, leki, testy i transfery.
5. Wszystko dobrze zaplanuj
Każda podróż powinna być dobrze zaplanowana, gdy cierpisz na przewlekłą chorobę. Trzeba jak najszybciej zacząć przygotowania, wyprzedzając wszystko tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli nie ustalimy pewnych szczegółów na początku, może to utrudnić rozwój wakacji.
Na przykład wyobraź sobie rozproszenie, które sprawia, że zapominamy o lekach. Zrób listę i sprawdź, czego brakuje i co jest gotowe podczas planowania.
6. Dołącz raport medyczny
Zaświadczenie lekarskie należy zawsze nosić w bagażu, a najlepiej w torbie podręcznej. Powinna zawierać informacje o pacjencie, chorobie, lekach oraz o tym, jak skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jest to również przydatne w przypadku, gdy musisz wyjaśnić, dlaczego podróżujesz z niektórymi lekami.
7. Zawsze trzymaj leki w torbie podręcznej
Leki, które mogą być potrzebne w przypadku zaostrzenia choroby, powinny znajdować się w torbie podręcznej, a nie w walizce.
8. Noś wystarczające dawki leków
Jeśli chodzi o leki, które zażywamy, musimy doliczyć niezbędną ilość, proporcjonalną do ilości dni, przez które będziemy podróżować i trochę więcej, na wszelki wypadek.
9. Zbadaj alternatywne nazwy leków
Niezbędne jest też ustalenie, jakie nazwy nadane są lekom, które przyjmujemy w miejscu docelowym. Chociaż dobrze jest podróżować z naszymi lekami, warto o tym wiedzieć w przypadku zagubienia bagażu.
10. Toaleta w podróży
Podróżując drogą lądową, musimy pomyśleć o możliwości korzystania z toalety. Dlatego dobrze jest wyznaczyć trasę, sygnalizując, gdzie znajdują się stacje benzynowe, przystanki przydrożne czy miejsca odpoczynku dla kierowców.
11. Zwróć szczególną uwagę na odżywianie
Nieswoiste zapalenie jelit to sytuacja, w której należy zwrócić szczególną uwagę na odżywianie. Podczas gdy dla niektórych pacjentów nie stanowi to problemu, inni są bardziej wrażliwi. W podróży nie zawsze można zabrać ze sobą i przygotować własne jedzenie. Więc jedząc gdzieś, zapytaj, jakie są składniki potraw. Dobrze jest też dowiedzieć się wcześniej – innymi słowy, jak przygotowywane są potrawy typowe dla miejsc, które odwiedzimy.
Z drugiej strony powinniśmy ograniczyć spożycie kofeiny podczas podróży, a także produktów mlecznych, ponieważ mogą one nasilać niektóre objawy. Zamiast tego zaleca się spożywanie błonnika z umiarem.
12. Unikaj jedzenia ulicznego
Chociaż istnieje duża pokusa, aby jeść street food, należy z różnych powodów powstrzymać się od jedzenia street foodu. Niektóre egzotyczne potrawy są surowe; nie ma też gwarancji higieny.
Badania wskazują, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby zakaźne przenoszone przez żywność należą do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowia publicznego na świecie. A osoby z IBD mogą być pod tym względem bardzo podatne.
Osoba z IBD nie powinna jeść od ulicznych sprzedawców. Trudno jest zapewnić jakość składników w miejscu, którego wcześniej nie znamy.13. Pij wodę butelkowaną
Ważne jest, aby być nawodnionym, ale najlepiej pić wodę butelkowaną. Ma to na celu upewnienie się, że nadaje się do spożycia przez ludzi. Nie wolno nam zapominać, że istnieje wiele chorób spowodowanych skażoną wodą.
14. Zachowaj spokój
Planując wakacje, każdy może się stresować wieloma szczegółami: paszportem, biletami, walizkami, dziećmi, zwierzętami. A jeśli podróżujesz z nieswoistym zapaleniem jelit, możesz również dodać leki.
Musisz jednak zachować spokój, ponieważ lęk i stres mogą wywołać nawroty IBD. Należy uważać bez obaw, aby niepowodzenie nie oznaczało opóźnienia lub czegoś gorszego: konieczności odwołania podróży.
15. Podróżowanie z zapaleniem jelit: Po powrocie udaj się do lekarza
Po powrocie koniecznie udaj się do lekarza. Celem jest upewnienie się, że stan się nie pogorszył. W ten sposób możesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Przeczytaj również: Zespół nieszczelnego jelita – czym się charakteryzuje?
Nie powinieneś przestawać podróżować
Nasza ostatnia rekomendacja jest taka: nawet jeśli masz nieswoiste zapalenie jelit, nie powinieneś przerywać podróży. Jest to stan przewlekły i musimy nauczyć się z tym żyć. Tak długo, jak nie ma gorączki ani żadnych innych objawów, które by to odradzały, wakacje i oderwanie się od rutyny może być bardzo korzystne, a nawet przyczynić się do poprawy jakości życia.
Oczywiście musisz być świadomy wszelkich epidemii podczas podróży. Jednak podejmując niezbędne środki ostrożności, możesz zminimalizować możliwość jego pojawienia się lub jego wpływu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabezas Sánchez C. Enfermedades infecciosas relacionadas con el agua en el Perú. Simposio, Rev Peru Med Exp Salud Publica. 2018; 35(2): https://doi.org/10.17843/rpmesp.2018.352.3761.
- Córdoba M, Del Coco V, Basualdo J. Agua y salud humana. Química Viva. 2010; 9(3): 105-119.
- Oliva-Martínez M. Enfermedades infecciosas transmitidas por alimentos.Medimay. 2008; 14 (3): http://medimay.sld.cu/index.php/rcmh/article/view/327.
- Ng S, Shi H, Hamidi N, et al. Worldwide incidence and prevalence of inflammatory bowel disease in the 21st century: a systematic review of population-based studies. The Lancet. 2017; 390(10114): 2769-2778.
- Yamamoto-Furusho J. Tratamiento de la enfermedad inflamatoria intestinal. Revista de Gastroenterología de México. 2012; 77(S1): 39-41.
- Zúñiga Carrasco I, Caro Lozano J. Enfermedades transmitidas por los alimentos: una mirada puntual para el personal de salud. Enf Inf Microbiol. 2017; 37(3): 95-104.