Nieświeża ryba - czy wiesz jak ją rozpoznać?

Zjedzenie nieświeżej ryby może spowodować zatrucie pokarmowe, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas oceny świeżości ryb.
Nieświeża ryba -  czy wiesz jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nieświeża ryba – czy wiesz jak ją rozpoznać? Ryby to jeden z podstawowych pokarmów, dzięki swojej wysokiej wartości odżywczej i łatwej strawności.

Istnieje wiele sposobów na ochronę i transport ryb w celu dłuższego utrzymywania świeżości, jednak czasami te metody zawodzą co skutkuje ich zepsuciem. Dlatego musisz wiedzieć, jak rozpoznać, że masz do czynienia z czymś takim jak nieświeża ryba.

W rzeczywistości rozróżnienie świeżych i zepsutych ryb jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać dzięki zastosowaniu tzw. “ulepszaczy”.

Nieświeża ryba w lodzie

Zjawisko to wynika z faktu, że większość ludzi pragnie wygody przy zakupie ryb, więc chcą, aby były filetowane i pozbawiane głów. Jednakże ryby filetowane zazwyczaj są zamrażane – co tym bardziej utrudnia nam to weryfikację ich świeżości.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący:  Zamrażarka – nie przechowuj tych 9 produktów

Nieświeża ryba po prostu źle wygląda

  • Zapach: ryby w złym stanie mają zwykle nieprzyjemny zapach, są zjełczałe i czasami wydzielają aromat amoniaku.
  • Skóra: ryby w złym stanie mają bardzo miękką skórę, która łatwo odrywa się od łusek i mięsa.
  • Oczy: nieświeże ryby mają zapadnięte oczy, kremowe rogówki i szare źrenice, jakby miały zaćmę.
  • Skrzela: Ich skrzela znajdują się tuż za głową; w przypadku nieświeżej ryby są pożółkłe lub szare.
  • Wnętrzności : Jest to pierwsza strefa, która się psuje; ryby w złym stanie będą spuchnięte lub zwiotczałe i zapadnięte.

Ryba w dobrej formie

  • Zapach: Świeże ryby pachną wodorostami, morzem i zachowują wszystkie składniki odżywcze.
  • Skóra: W przeciwieństwie do tego, co powiedzieliśmy powyżej, świeże ryby mają żywy kolor z twardymi i lśniącymi łuskami.
Sardynki z cytryną i rozmarynem
  • Oczy: świeża ryba ma wystające oczy z czarnymi źrenicami, które błyszczą.
  • Skrzela: skrzela świeżych ryb będą różowe lub czerwone w zależności od gatunku, a także czyste, jasne i bez śluzu.
  • Wnętrzności: Mięso jest twarde i nie jest śliskie.

Jak sprawić, by nieświeża ryba nie trafiła na Twój talerz?

Aby nie trzeba było ryby wyrzucać, zalecamy jej ugotowanie w ciągu kilku dni od kupienia w supermarkecie.

Jeśli nie jest to możliwe, możesz rybę zamrozić. Obróbka termiczna jest jedyną gwarancją, że ryba pozostanie świeża na dłużej. Zamrożenie sprawia, że zachowuje ona swoje właściwości oraz zapobiega ryzyku zatrucia pokarmowego.

  • Jedzenie ryb po upływie kilku dni od rozmrożenia może być dość ryzykowne.
  • Wynika to z faktu, że nie masz pewności czy np. nie nastąpiła awaria zasilania, co oznaczałoby, że ryba nie została odpowiednio zamrożona.
filet z tuńczyka - nieświeża ryba

Generalnie produktów mrożonych nie należy przechowywać w chłodziarce dłużej niż 2 dni po zamrożeniu.

Z drugiej strony, nigdy nie powinno się ponownie zamrażać produktów spożywczych. Jeśli odkryjesz odmrożone ryby z powodu awarii zasilania, najbezpieczniejszą opcją jest wyrzucenie ich.

Chłodzenie i zamrażanie zapobiega rozprzestrzenianiu się większości bakterii, ale ich nie zabija. Pozwala to przyspieszyć proces rozkładu. Dlatego jeśli Twoja zamrażarka lub lodówka przestała działać z jakiegokolwiek powodu, lepiej wyrzucić rybę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł:  Przechowywanie jedzenia – 6 częstych błędów

Nieświeża ryba a zawartość wody

Aby ugotować rybę, dowiedz się, gdzie ją przechowywano. Zobacz, czy ma w sobie zamrożony płyn, czy jest sucha. Gdy ciecz znajduje się w worku lub pojemniku, oznacza to, że mogła wystąpić jakaś awaria zasilania, która spowodowała rozmrożenie ryby.

Jeśli ryba została zamrożona w prawidłowy sposób a jej opakowanie pozostaje suche, nadal powinieneś upewnić się, że ryba jest świeża.

Rozmroź ją, przyjrzyj się jej dokładnie i powąchaj. Jeśli ma normalny zapach i wygląd – jest bezpieczna do spożycia. Jeśli nie, prawdopodobnie zjedzenie jej może przynieść przykre konsekwencje.

Ryby w lodzie

Morskich ryb nie należy spożywać w tym samym dniu po złowieniu. Wysusz je dobrze i włóż najpierw do lodówki. Podsumowując: najlepiej rozpoznasz, czy ryba jest świeża, gdy ją po prostu spróbujesz.

Dopiero wówczas możesz ocenić jej smak. Twoje kubki smakowe na pewno wyczują, że coś jest nie tak! Jeśli wszystko jest w porządku, możesz ją zjeść!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.