Niesamowita fizyczna i psychiczna transformacja Karima Benzema

Transformacja Karima Benzemy, by stać się napastnikiem i kandydatem do Złotej Piłki, opiera się na ćwiczeniach, diecie i duchowości. Dowiedz się wszystkiego o tym zawodniku w tym artykule.
Niesamowita fizyczna i psychiczna transformacja Karima Benzema

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2022

Aby zostać napastnikiem wśród najlepszych graczy na świecie, musisz dokonać pewnych zmian, które wymagają wysiłku i poświęcenia. Dzieje się tak zwłaszcza po 30 roku życia. Karim Benzema przeszedł transformację fizyczną i psychiczną, która udowadnia, że zmiany są możliwe.

Ten francuski zawodnik algierskiego pochodzenia to człowiek, którego nic nie powstrzyma. Skończył 34 lata w grudniu 2021 roku i jest niekwestionowanym strzelcem Realu Madryt. Jak utrzymuje się w formie? Jakie są jego sztuczki?

Fizyczna i psychiczna transformacja Benzemy rozpoczęła się 5 lat temu, kiedy za cel postawił sobie wejście do światowej elity piłki nożnej. Dziś jasne jest, że jego celem jest zdobycie Złotej Piłki. Przyjrzyjmy się kluczowym elementom do jego przygotowania i treningu.

Karim Benzema stawia na siłownie i treningi kick-boxingu

Karim Benzema ma w swoim domu w pełni wyposażoną siłownię. W ten sposób, po zakończeniu regularnych treningów z Realem Madryt, Francuz kontynuuje określone czynności, które wzmacniają obszary mięśniowe przydatne w uprawianym przez niego sporcie.

Bez przeciążania się przetrenowaniem i w sposób zalecany przez profesjonalistów od ćwiczeń, gwiazda dąży do utrzymania tonusu swojej masy mięśniowej. To kluczowy czynnik, gdy zawodnik się starzeje, aby nadal grać na równi z młodszymi kolegami.

Sama praca na siłowni nie skupia się jednak na przerostach mięśni. Dlatego nie ćwiczy w celu uzyskania masy, co oznaczałoby większy ciężar, który mógłby spowolnić jego bieg. Wręcz przeciwnie, najlepszą opcją dla siły i szybkości jest posiadanie mięśni, które nie są zbyt duże, ale funkcjonalne.

Przyczynia się do tego również kick-boxing. Ta dyscyplina, która łączy sztuki walki z ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi, poprawia ogólne napięcie mięśniowe Benzemy. W rzeczywistości włókna mięśniowe stają się w ten sposób bardziej wydajne, ponieważ trening obejmuje gwałtowne i powtarzalne ruchy.

Spalanie kalorii jest nie mniej ważne w kick-boxingu. Sesje kick-boxingu są w stanie zwiększyć pojemność minutową serca i zwiększyć metabolizm w zauważalnej skali. Kiedy towarzyszy temu zdrowa dieta, ilość tłuszczu może się zmniejszyć na korzyść mięśni.

Karim Benzema uprawia kick-boxing, aby pozostać w formie i poprawić swój refleks.
Karim Benzema uprawia kickboxing, aby pozostać w formie i poprawić swój refleks. Wszystkie treningi związane z boksem i sportami walki są w stanie wzmocnić muskulaturę i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Uważamy, że to również może Cię zainteresować: Vinicius Junior: Rygorystyczne ćwiczenia i dieta zmieniły jego życie

Karim Benzema stosuje alternatywne terapie

Fizyczna i psychiczna transformacja zawodnika od około 2019 roku obejmowała również alternatywne terapie. Wśród nich najczęściej mówi się o terapii bańkami, o czym sam Karim Benzema mówi na swoich portalach społecznościowych.

Prawda jest taka, że tej technice nie przypisuje się pełnego naukowego poparcia. W środowisku sportowym nie wykazała bowiem żadnych zauważalnych korzyści. Mimo to sportowcy tacy jak Neymar Jr. i Michael Phelps nadal tak twierdzą.

Proces ten ma podobno zmniejszyć ból spowodowany wysiłkiem fizycznym i przyspieszyć regenerację mięśni. W tym celu na powierzchnię ciała nakłada się przyssawki. Tworzą one podciśnienie, które zasysa skórę, pozostawiając charakterystyczne ślady. Czasami wykorzystuje się również ciepło.

Oprócz baniek, Karim Benzema często nosi kamizelkę do elektrostymulacji. Jest to odmiana elektrofitnessu, znana również jako metoda Bolta spopularyzowana przez słynnego jamajskiego biegacza.

Kamizelka stymuluje części ciała, które mają kontakt z prądem. Dzięki temu mięśnie kurczą się i rozkurczają rytmicznie, tak jakby trenowano duże obszary ciała. Daje to możliwość pracy na włóknach, które w innym przypadku są całkowicie zapomniane.

Podobnie jak w przypadku baniek, elektrostymulacja nie ma na swoje poparcie dokładnych wynikóch naukowych. Według Revista Andaluza de Medicina del Deporte wciąż nie ma wystarczających danych, aby móc polecić tę alternatywną technikę. Jednocześnie możliwe zagrożenia nie uzasadniają jej użycia.

Mikroalgi

W ramach transformacji, Karim Benzema dostosował swoją dietę do nowego stylu życia. Oczywiście jego dieta jest opracowywana przez profesjonalistów, aby zmniejszyć przyrost tkanki tłuszczowej i zwiększyć witalność mięśni.

Ciekawostką jest jednak spożywanie przez Francuza mikroalg. Zakłada się, że personel medyczny Realu Madryt zalecił to graczowi, ponieważ przeprowadza badania DNA swoich piłkarzy, aby dostosować wytyczne dietetyczne do określonych parametrów genetycznych. Innymi słowy, opracowują unikalną dietę dla składu komórkowego każdego  ze swoich graczy.

Mikroalgi to rodzaj fitoplanktonu morskiego. Spirulina jest chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy pokarmów na świecie. Jest powszechnie spożywanay przez wegan jako substytut białka, a nawet przypuszcza się, że może potencjalnie zmniejszać szkody dla środowiska.

Ten wodorost znany jest również z możliwego korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. W rzeczywistości mikroalgi mogą dostarczać przeciwutleniacze i specyficzne substancje do detoksykacji. Robią to wiążąc się z toksycznymi odpadami ze środowiska wewnątrz organizmu, aby ułatwić ich eliminację.

Ryby, również pochodzenia morskiego, odgrywają ważną rolę w diecie Karima Benzemy. Oprócz tego, że są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, produkty te dostarczają protein, których mięśnie potrzebują do naprawy i utrzymania formy.

Espirulina z mikroalgi.
Mikroalgi są również sprzedawane w postaci proszków i suplementów, które można dodawać do posiłków lub napojów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: James Rodriguez ratuje życie piłkarza

Duchowość w transformacji Karima Benzemy

Karim Benzema pochodzi z algierskiej, muzułmańskiej rodziny i on również przekazał swoją religię synowi. W rzeczywistości piłkarz przestrzegał Ramadanu, dopóki nie musiał zawiesić tego miesięcznego postu, aby kontynuować swój plan treningowy i dietetyczny.

Nie oznaczało to jednak odejścia od jego duchowości. Widziano go w słuchawkach przed meczami, kiedy słuchał nagranych surów z Koranu.

Duchowość ma istotny wpływ w kontekście sprawności fizycznej sportowca. Połączenie między umysłem, ciałem i duszą działa jako oś, która wzmacnia pewne umiejętności i zdolności. Potwierdza to analiza Watsona i Nestiego, którzy wskazują, że duchowość jest kolejnym kluczowym elementem psychologii sportu.

Dla Karima Benzemy to nic nowego. Jego fizyczna i psychiczna transformacja ma wiele wspólnego z jego celami i przekonaniami. Zmiany, które zastosował, aby być najlepszym w swojej dziedzinie, zdecydowanie nie były łatwe i możemy założyć, że jego duchowość przyczyniła się do zachowania odporności psychicznej i optymizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buse, George J MD, CSCS; Santana, Juan Carlos MEd, CSCS*D; FNSCA Conditioning Strategies for Competitive Kickboxing, Strength and Conditioning Journal: August 2008 – Volume 30 – Issue 4 – p 42-48
    doi: 10.1519/SSC.0b013e31817f19cd
  • Bridgett, Rhianna, et al. “Effects of cupping therapy in amateur and professional athletes: Systematic review of randomized controlled trials.” The Journal of Alternative and Complementary Medicine 24.3 (2018): 208-219.
  • Aboushanab, Tamer S., and Saud AlSanad. “Cupping therapy: an overview from a modern medicine perspective.” Journal of acupuncture and meridian studies 11.3 (2018): 83-87.
  • Herrero, Azael J., et al. “Posicionamiento de la National Strength and Conditioning Association-Spain: entrenamiento con electroestimulación de cuerpo completo.” Revista andaluza de medicina del deporte 8.4 (2015): 155-162.
  • Watson, Nick J., and Mark Nesti. “The role of spirituality in sport psychology consulting: An analysis and integrative review of literature.” Journal of applied sport psychology 17.3 (2005): 228-239.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.