Nieprzyjemny zapach ciała: 8 produktów, które go powodują

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że niektóre produkty spożywcze powodują nieprzyjemny zapach ciała? Dowiedz się, które to z nich dzięki informacjom zawartym w tym artykule!
Nieprzyjemny zapach ciała: 8 produktów, które go powodują
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia, 2023

Czy czasem zauważasz u siebie nieprzyjemny zapach ciała, ale nie bardzo wiesz, dlaczego się pojawia? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Dowiesz się z niego między innymi, że nieprzyjemny zapach ciała może mieć coś wspólnego z dietą, którą stosujesz. Poniżej prezentujemy 8 produktów spożywczych, które mogą powodować nieprzyjemny zapach ciała.

1. Pomidory i ich wpływ na nieprzyjemny zapach ciała

Według brytyjskiego naukowca Charlesa Stewarta istnieje wyraźny związek między zapachem wydzielanym przez ciało a pomidorami. Wynika to z tego, że woń, którą wydzielają łodygi pomidorów, jest bardzo podobna w składzie chemicznym do zapachu ludzkiego potu.

pomidory i ich wpływ na nieprzyjemny zapach ciała

Dlaczego tak się dzieje? Nieprzyjemny zapach ciała spowodowany jest wydzielanym potem. Bezpośrednią tego przyczyną są zawarte w nim karotenoid i terepeny. Te związki chemiczne obecne są również w pomidorach, nie są jednak rozkładane w procesie trawienia, lecz wydalane przez mocz lub pot.

Tak więc między ilością spożywanych przez nas pomidorów, czyli produktów żywnościowych, które zawierają w składzie terepen a zapachem wydzielanym przez nasze ciała, gdy się pocimy, istnieje bezpośrednia korelacja.

2. Produkty mleczne i nabiał

Ogromna część populacji południowo-wschodniej Azji i rdzennych Amerykanów (potocznie zwanych Indianami) w Stanach Zjednoczonych cierpi na wrodzoną nietolerancję laktozy. Oznacza to, że w ich układzie pokarmowym brakuje enzymu o nazwie laktaza.

Natomiast reszta ludności na świecie, mimo tego, że ma laktozę i tak woli ograniczyć spożycie mleka krowiego i nabiału, aby zapobiec występowaniu gazów, wzdęć itp.

Przeczytaj również artykuł: Laktoza – dowiedz się czy masz nietolerancję

nabiał a nieprzyjemny zapach ciała

Jeżeli organizm nie toleruje mleka, zaraz po jego wypiciu pot zaczyna pachnieć jak kiszona kapusta albo nawet gorzej.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, możliwe, że Twój organizm nie toleruje laktozy zawartej w mleku krowim i nabiale.

3. Mięso niektórych gatunków ryb

Niektóre odmiany ryb mogą wywoływać nieprzyjemny zapach ciała. Nie jest to spowodowane dotykaniem pokrywającego je śluzu podczas przyrządzania i gotowania, lecz ma o wiele głębszą przyczynę.

 

Niektóre ryby zawierają spore ilości witaminy A. Pewne konkretne gatunki, takie jak pstrąg czy tuńczyk, zawierają także duże dawki choliny (witaminy B4). Ta witamina dodaje naturalnemu zapachowi ciała charakterystyczną „rybią” woń.

Co więcej, spożywanie mięsa takich ryb może mieć dość nieprzyjemne efekty uboczne. U niektórych ludzi może doprowadzić do rozwoju sytuacji określanej przez naukowców jako “zespół odoru rybnego”, czyli trimetyloaminurii. To forma zaburzenia metabolicznego, która wymaga leczenia opartego o specjalną dietę.

4. Różne gatunki i odmiany kapusty

Brokuły, kalafior i kapusta to produkty spożywcze o wysokiej zawartości potasu i przeciwutleniaczy, a także dużej ilości siarki. Siarka może powodować nieprzyjemny zapach ciała, szczególnie podczas pocenia się.

kapusta

Dzieje się tak, ponieważ związki siarki rozkładane są na różne substancje powodujące między innymi intensywny, nieprzyjemny zapach ciała utrzymujący się nawet do kilku godzin. Mogą również wywoływać wzdęcia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Aby temu zapobiec, wystarczy ograniczyć ilość kapusty, którą spożywa się w trakcie swojej codziennej diety.

5. Musli

W różnego rodzaju produktach spożywczych, z których składa się typowe musli możemy znaleźć produkty spożywcze, takie jak zboża, otręby, orzechy i owies.

Są to składniki, które pomagają w stymulowaniu procesów trawienia i zawierają wiele cennych substancji odżywczych. Jeśli jednak jemy je w nadmiernych ilościach, mogą zwiększać wytwarzanie uciążliwych gazów w układzie pokarmowym.

musli

Aby temu zapobiec, warto popijać musli dużą ilością płynów. Pomoże to zmniejszyć negatywny wpływ jedzenia i zbyt dużej ilości błonnika na nieprzyjemny zapach ciała.

Polecamy również artykuł: Wpływ niepokoju na zapach potu

6. Czosnek i cebula powodują nieprzyjemny zapach ciała

Czosnek, cebula i papryka chili to produkty spożywcze zawierające spore ilości różnego rodzaju związków chemicznych, które organizm ma w zwyczaju eliminować głównie za pośrednictwem potu oraz wydychanego z płuc powietrza.

cebule na nieprzyjemny zapach ciała

Te właściwości wywołują nieprzyjemny zapach ciała i jamy ustnej po spożyciu zarówno potraw z dużą ilością czosnku, jak i cebuli.

Unikaj tych potraw w porze obiadowej lub w trakcie romantycznych i biznesowych lunchów, ponieważ może pojawić się niepożądany efekt w postaci nieświeżego oddechu.

7. Szparagi

Szparagi mają niską kaloryczność i zawierają spore ilości saponiny i kumaryny. Składniki te są zalecane także osobom ze stwardnieniem rozsianym lub osobom z chorobą wrzodową żołądka.

szparagi

Kumaryna ma niezwykle pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, szparagi są doskonałym naturalnym przeciwutleniaczem i silnym afrodyzjakiem. Mają jednak również dość istotne wady.

Mogą wpływać na zapach potu i moczu oraz potęgować ich nieprzyjemną woń. Częściowo jest to spowodowane gazem metanotiolowym, który powstaje podczas procesu trawienia szparagów i uczestniczy aktywnie w tworzeniu gazów jelitowych.

8. Czerwone mięso a nieprzyjemny zapach ciała

Czerwone mięso cechuje się wysoką zawartością żelaza, fosforanów, cynku, witamin i kreatyny. Jest to jednak pożywienie, które organizm trawi bardzo wolno.

Czerwone mięso

Jeśli jesz czerwone mięso częściej niż 2 razy w tygodniu, na pewno zauważysz jego negatywny wpływ na zapach swojego ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.