Nieprawidłowe trawienie, a problemy emocjonalne

Jeśli zauważyłeś u siebie problemy emocjonalne, które następnie zakłóciły prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego, to powinieneś rozejrzeć się za odpowiednimi strategiami i rozwiązaniami, które nie będą potęgować dalszych problemów z trawieniem.
Nieprawidłowe trawienie, a problemy emocjonalne
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Gdy uskarżamy się na nieprawidłowe trawienie objawiające się na przykład nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych, co przekłada się na takie dolegliwości, jak np. zgaga, refluks, gazy, wzdęcia lub zaparcia, zazwyczaj najpierw skupiamy się na naszej diecie.

Nieprawidłowy sposób odżywania jest najczęściej występującą przyczyną większości dolegliwości natury zdrowotnej i kłopotów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Ale trzeba też pamiętać o tym, jak ważny jest stan naszych emocji, bo nasze problemy emocjonalne mogą także wywoływać wiele różnych schorzeń, w tym także i nieprawidłowe trawienie.

W tym artykule postaramy się zaprezentować Ci w skrócie związek pomiędzy układem pokarmowym i problemami emocjonalnymi, a także przedstawimy kilka naturalnych produktów oraz prostych wskazówek, które pomogą Ci skuteczniej zwalczyć nieprawidłowe trawienie poprawiając tym samym stan Twojego zdrowia i ogólny komfort życia.

Nieprawidłowe trawienie i problemy emocjonalne – błędne koło

Nasz mózg jest połączony z naszym układem trawiennym, podobnie zresztą jak z każdym innym układem i organem naszego ciała. Oczywiście wzajemna komunikacja między nimi odbywa się na bieżąco, tak więc dobre samopoczucie jednego z elementów układanki zależy bezpośrednio od stanu pozostałych.

Oznacza to po prostu, że jeśli Twój układ pokarmowy odbiera negatywne emocje z Twojego systemu nerwowego, to przełoży się to od razu na nieprawidłowe trawienie.

Ćwiczenia

A jednocześnie zachodzi także sytuacja odwrotna – jeśli nieprawidłowe trawienie zakłóca pracę Twojego systemu trawiennego, to bez wątpienia będziesz w stanie dostrzec także negatywne zmiany swojego samopoczucia wywołane przez opisywany problem natury zdrowotnej.

Pomimo tego, że wydaje się to wszystko dość skomplikowanym zagadnieniem, to jednak rozwiązanie jest naprawdę proste: pozytywne nastawienie do świata i brak problemów natury emocjonalnej pomoże usprawnić funkcjonowanie układu pokarmowego.

Natomiast prawidłowa praca układu trawiennego przyczyni się do uzyskania równowagi emocjonalnej i dobrego stanu psychicznego.

Wpływ stresu na trawienie

Kto nie odczuwał choć raz w życiu nieprzyjemnego uczucia ściskania żołądka wywołanego stresem lub podczas przeżywania czegoś nieprzyjemnego?

Nasz organizm wykorzystuje wciąż bardzo podstawowe instynkty przetrwania i oczywistym jest fakt, że układ pokarmowy w takim momencie nie zalicza się do najważniejszych układów i organów, niezbędnych w obliczu trudnej sytuacji.

Pod tym względem jesteśmy bardzo podobni do zwierząt, możemy zatem powiedzieć, że w przypadku znalezienia się w sytuacji uznawanej za zagrożenie nasz organizm przygotowuje się do ucieczki, czemu podporządkowane zostają wszystkie najważniejsze funkcje naszego ciała.

1#:Jak szybko wyleczyć niestrawność?.jpg

Natomiast pozostałe organy i układy, takie układ pokarmowy, zostają zepchnięte na drugi plan. I to właśnie z tego powodu stres może wywoływać u nas nieprawidłowe trawienie.

Z uwagi na opisaną powyżej sytuację należy mieć świadomość tego, że podczas trudnej sytuacji (którą w rzeczywistości można porównać do potencjalnego zagrożenia), jeżeli nie można pozbyć się czynnika wywołującego stres, to wystąpienie u nas różnych mniejszych lub większych dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest całkiem prawdopodobne.

Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm nada wyższy priorytet innym funkcjom życiowym, pozostawiając procesy trawienne samym sobie.

Jakie emocje mają największy wpływ na nieprawidłowe trawienie?

Oprócz stresu niektóre inne negatywne emocje mogą zakłócać funkcjonowanie naszego układu pokarmowego wywołując nieprawidłowe trawienie, są to między innymi:

  • Niepokój
  • Smutek
  • Podniecenie
  • Gniew i wściekłość

Nie wszyscy ludzie doznający wymienionych powyżej silnych emocji będą również uskarżać się na nieprawidłowe trawienie, ale warto mieć te czynniki na uwadze.

Szczególnie ta kwestia staje się istotna, gdy rozpocząłeś próby leczenia zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, zmieniłeś dietę lub podjąłeś inne kroki uporania się ze swoimi dolegliwościami, które to jednak metody okazały się nieskuteczne.

Smutek

Najczęściej spotykane nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego

Najczęściej spotykane dolegliwości ze strony systemu pokarmowego, określane ogólnie jako nieprawidłowe trawienie, a których podłożem są problemy natury psychosomatycznej, są następujące:

  • Dyspepsja lub niestrawność
  • Zespół jelita drażliwego lub jelita grubego
  • Nieżyt żołądka
  • Przepuklina roztworu przełykowego (refluks)
  • Wrzody żołądka

Naturalne metody leczenia dolegliwości

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że Twoje dolegliwości obejmujące nieprawidłowe trawienie mogą mieć wiele przyczyn, to należy także poświęcić trochę uwagi swojemu stanowi emocjonalnemu.

W tym celu najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą z dziedziny medycyny holistycznej, który weźmie pod uwagę wszystkie aspekty Twojego codziennego życia pod kątem wykrycia potencjalnych przyczyn choroby (dieta, styl życia, zagadnienia natury psychologicznej, itp.).

Niemniej jednak powinieneś także próbować leczyć nieprawidłowe trawienie z pomocą naturalnych sposobów, takich jak na przykład:

  • Rośliny lecznicze lub o właściwościach relaksacyjnych, które mogą Ci pomóc uspokoić Twój układ nerwowy i złagodzić stres. Do najbardziej znanych należą melisa lub passiflora, lipa oraz waleriana.
  • Naturalne suplementy i odżywki, które potrafią zapewnić Ci równowagę emocjonalną: ryż i produkty pełnoziarniste, drożdże piwne, orzechy, zielone warzywa, daktyle, fasola lub ciecierzyca i banany.
  • Unikaj produktów żywnościowych, które stymulują, podrażniają lub wpływają na funkcjonowanie Twojego układu nerwowego i pokarmowego: kawa palona, napoje gazowane, guarana, alkohol, napoje energetyzujące, cukier biały i dodatki do żywności (konserwanty, barwniki i środki aromatyzujące).
  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne co najmniej trzy razy w tygodniu. Można to zrobić poprzez intensywne uprawianie sportu lub coś mniej stresującego, w zależności od tego, jak się czujesz.
  • Przebywaj w otoczeniu natury, co najmniej raz w tygodniu.

Jedz spokojnie

Jeśli już wiesz, że Twój układ pokarmowy podatny na Twoje problemy emocjonalne, możesz wypróbować kilku sposobów związanych z samym sposobem jedzenia posiłków. Możesz to zrobić niezależnie od innych metod, które pomogą Ci zredukować jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego, określane ogólnie jako nieprawidłowe trawienie.

Zwróć uwagę na to, żeby podczas spożywania posiłków dostosować się do zaprezentowanych poniżej podstawowych warunków:

  • Jedz samemu lub z dobrym znajomym.
  • Nie poruszaj przy jedzeniu tematów przykrych lub istotnych (stresujących dla Ciebie).
  • Unikaj jedzenia w miejscach takich jak praca lub wszędzie tam, gdzie nie czujesz się swobodnie.
  • Nie zmuszaj się do jedzenia, jeśli nie czujesz się zrelaksowany. Lepiej jest odczekać trochę.
  • Nie jedz w pośpiechu, w pozycji stojącej lub podczas wykonywania innych czynności.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Alessandry, Marketing Deluxe oraz Relaxing Music.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camilleri, M. (2009). Serotonin in the gastrointestinal tract. Current opinion in endocrinology, diabetes, and obesity, 16(1), 53.
  • González, S., Moreno-Delgado, D., Moreno, E., Pérez-Capote, K., Franco, R., Mallol, J., … & Ferré, S. (2012). Circadian-related heteromerization of adrenergic and dopamine D4 receptors modulates melatonin synthesis and release in the pineal gland. PLoS biology, 10(6), e1001347.
  • Korver, D. R. (2006). Overview of the immune dynamics of the digestive system. Journal of applied poultry research, 15(1), 123-135.
  • Rao, S. S. (1997). Belching, bloating, and flatulence: how to help patients who have troublesome abdominal gas. Postgraduate medicine, 101(4), 263-278.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.