Niepotrzebne potrzeby: czym są i jak ich unikać?

Niepotrzebne potrzeby w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z naszym spełnieniem. W żaden sposób nie przybliżają nas do szczęścia.
Niepotrzebne potrzeby: czym są i jak ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2022

Niepotrzebne potrzeby. Czym są? Większość z nas jest skłonna wierzyć, że jeśli nie posiadamy pewnych produktów czy dóbr materialnych, nie możemy być zdrowi lub szczęśliwi. W ten sposób spędzamy życie, próbując uzyskać to, co uważamy, że potrzebujemy, nie zdając sobie sprawy, że zdobycie tego nie zagwarantuje nam szczęścia ani prawdziwego dobrobytu. Tak działają niepotrzebne potrzeby.  Nie mają one jednak nic wspólnego z naszym spełnieniem.

Często możemy obserwować tę rzeczywistość w naszym ciągłym poczuciu niezadowolenia. W końcu, gdy już dostaniemy to, za czym tęskniliśmy, często pojawia się kolejna potrzeba. A najbardziej paradoksalną rzeczą w tej sytuacji jest to, że im więcej mamy, tym więcej rzeczy, które naszym zdaniem potrzebujemy, wpadamy w błędne koło.

Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się, czym są niepotrzebne potrzeby i jak nie polegać na nich.

Niepotrzebne potrzeby – jak to działa?

W miarę upływu czasu produkty i usługi, które mamy pod ręką, rosną. Na przykład przed pokoleniami nie było telewizorów, telefonów komórkowych, zmywarek, odkurzaczy i innych produktów technologicznych, które niewątpliwie ułatwiają nam życie.

Dlatego w miarę pojawiania się coraz większej liczby rzeczy na rynku powstają potrzeby, o których wcześniej nawet nie myślano. Teraz nie jest niczym złym chcieć najnowszego modelu iPhone’a lub automatycznego odkurzacza do podłóg, który właśnie wyszedł. Błąd polega na przekształceniu tych pragnień w potrzeby.

Kiedy pragnienie zamieniamy w potrzebę, zaczynamy wierzyć, że jest to niezbędne, aby móc dobrze żyć. W ten sposób rezygnujemy z kontroli nad naszym samopoczuciem i deponujemy je w czymś zewnętrznym, co może bardzo dobrze zginąć lub zniknąć.

Ta tendencja do tworzenia niepotrzebnych potrzeb narasta dzięki systemowi konsumpcyjnemu, który przenika nasze społeczeństwo. Uwierzyliśmy, że bez tych produktów nie będziemy w stanie w pełni żyć.

Jednak rozwiązaniem nie jest złoszczenie się na przemysł komercyjny ani proszenie go o zmianę. W końcu nie spowoduje to rezygnacji z technik marketingowych. W rzeczywistości spowoduje to niepotrzebne niezadowolenie!

Nie chodzi o obwinianie czy demonizowanie systemu konsumpcyjnego, ale o otwarcie oczu i uświadomienie sobie, jak przekazy reklamowe wpływają na nas i nasze zdrowie psychiczne.

To bardzo dobrze, że istnieją produkty i usługi, które ułatwiają nam życie i to normalne, że chce się je kupić. Jednak ważne jest, abyśmy po drodze nie zgubili się i wierzyli, że będziemy szczęśliwi tylko wtedy, gdy to otrzymamy. Pamiętaj, że nasze samopoczucie zależy wyłącznie od nas.

Para na zakupach
Cała branża marketingowa dysponuje skutecznymi narzędziami, które pozwalają nam wierzyć, że czegoś potrzebujemy.

Piramida potrzeb Maslowa

W dzisiejszych czasach odróżnienie zachcianek od prawdziwych potrzeb może być bardzo trudne. Jednak bardzo przydatnym punktem wyjścia byłaby znajomość piramidy lub hierarchii ludzkich potrzeb Maslowa.

Abraham Maslow był amerykańskim psychologiem humanistycznym, który zyskał dużą popularność dzięki rozróżnianiu i hierarchizacji potrzeb. W tym przypadku stworzył pięciopoziomową piramidę, która porządkuje różne rodzaje ludzkich potrzeb.

W skrócie wygląda to następująco w kolejności rosnącej:

  • Potrzeby podstawowe: są to podstawowe potrzeby fizjologiczne do utrzymania homeostazy organizmu i zagwarantowania nam przetrwania. Wśród nich oddychanie, jedzenie, odpoczynek, schronienie itp.
  • Potrzeby bezpieczeństwa i ochrony: powstają, gdy nasze potrzeby fizjologiczne są zaspokajane. Odnoszą się do poczucia bezpieczeństwa i ochrony. W tym przypadku mówimy o bezpieczeństwie fizycznym (integralność własnego ciała) i zdrowiu, a także bezpieczeństwie zasobów (domu, pieniędzy, pracy itp.).
  • Potrzeby afiliacyjne: są one związane z naszą naturą społeczną i obejmują przyjaźń, partnera, współpracowników i rodzinę.
  • Potrzeba uznania: obejmują szacunek dla samego siebie i obejmują uczucia takie jak pewność siebie, kompetencje, niezależność, wolność, osiągnięcia itp.
  • Potrzeby samorealizacji: Jest to najwyższa psychologiczna potrzeba człowieka. Dlatego jest na szczycie hierarchii. Tutaj znajduje się ważne uzasadnienie lub sens życia. Mamy tendencję do osiągania tego poziomu, gdy wszystkie poprzednie poziomy zostały osiągnięte i ukończone do pewnego stopnia.

Jeśli zidentyfikujesz jakiekolwiek pragnienie, które wymyka się tej klasyfikacji, możesz uznać je za zwykłą zachciankę.

Jak uniknąć tego typu „potrzeb”?

Pierwszym krokiem, aby nie polegać na niepotrzebnych potrzebach, jest wiedza, jak je zidentyfikować. Dobrym sposobem jest rozpoznanie rzeczywistych potrzeb. W tym celu Maslow dał nam doskonałego przewodnika ze swoją piramidą.

Z drugiej strony, za każdym razem, gdy odczuwamy potrzebę, warto zatrzymać się, zastanowić i zadać sobie pytanie, czy ta usługa lub produkt jest naprawdę niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia.

Nie oznacza to, że powinieneś porzucić to pragnienie i zapomnieć o jego osiągnięciu. Zamiast tego zachęcamy Cię, abyś był bardziej świadomy swoich pragnień i nie zmieniał ich w narzucanie, aby być szczęśliwym. Jeśli byłeś dobrze wcześniej bez posiadania go, to nie jest to naprawdę konieczne.

Aby lepiej określić Twoje potrzeby, radzimy:

  • Zwracaj uwagę na język werbalny, odnosząc się do swoich pragnień. Zamiast mówić „Potrzebuję tego produktu”, powiedz „Chcę ten produkt” lub „Chciałbym go mieć”. Słowa często określają nasz sposób myślenia o świecie, a ostrożne traktowanie ich może mieć znaczenie.
  • Bądź wdzięczny za to, co już masz: Poczucie potrzeby jest potęgowane, gdy nie cenimy tego, co już mamy i co osiągnęliśmy. Dlatego codziennie noś przy sobie wdzięczność.
Człowiek wolny jak ptak
Szczęście jest uniwersalną tęsknotą, ale trudno będzie do niego dotrzeć, jeśli będziemy do niego zmierzać, kupując niepotrzebne przedmioty.

Niepotrzebne potrzeby mogą wpłynąć na jakość naszego życia

Kiedy upieramy się przy zaspokajaniu niepotrzebnych potrzeb, jakość naszego życia spada, a alternatywy ograniczają się do ich realizacji. Więc nie krzywdźmy siebie, narzucając sobie rzeczy, których nie potrzebujemy.

Bądź wdzięczny za to, co masz i staraj się osiągnąć samorealizację bez polegania na przedmiotach. Ta zmiana może być głęboka i może być tylko przypomnieniem, którego potrzebowałeś, aby wprowadzić cię na właściwą drogę do prawdziwego szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Puig M, Sabater P, Rodríguez N.  Necesidades humanas: evolución del concepto según la perspectiva social. Aposta. Revista de Ciencias Sociales [Internet]. 2012 [consultado 17 feb 2022]; (54): 1-12. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=495950250005
  • Martí M. Las necesidades humanas desde la psicología moral. Papeles de relaciones ecosociales y cambio global [Internet]. 2008 [consultado 17 feb 2022]; (102): 89-101. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2698952
  • Elizalde A, Martí M y  Martínez F. Una revisión crítica del debate sobre las necesidades humanas desde el enfoque centrado en la persona. Polis, Revista Latinoamericana [Internet]. 2006 [consultado 17 feb 2022]; 15. Disponible: https://journals.openedition.org/polis/4887

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.