Nienawiść - na czym polega i dlaczego ją odczuwamy?

Nienawiść to złożone uczucie, które wykracza poza gniew, pogardę, zazdrość czy wstręt. W tym artykule przyjrzymy się, co to jest.
Nienawiść - na czym polega i dlaczego ją odczuwamy?

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2022

Nienawiść to pojęcie, które wiele osób źle rozumie i używa tego słowa przypadkowo i błędnie w życiu codziennym. Na przykład, gdy ktoś mówi: „Nienawidzę swojego nauczyciela za oblanie egzaminu” lub „Nienawidzę mojego byłego, ponieważ mnie zdradził”, tak naprawdę nie ma tego na myśli.

Nienawiść to uczucie, które sięga znacznie głębiej. W rzeczywistości, wbrew temu, co wielu twierdzi, nie jest to przeciwieństwo miłości; tym, co przeciwstawia się miłości, jest obojętność. Jasne jest, że to rozróżnienie jest niezbędne do zrozumienia tego złożonego uczucia. To powiedziawszy, zobaczmy, co to jest, co go powoduje i jak możemy z nim walczyć.

Czym jest nienawiść?

Nienawiść to stosunkowo stabilne uczucie, które oznacza intensywną niechęć do innej osoby, jednostki lub grupy. Zwykle zawiera negatywne emocje, takie jak gniew, wstręt lub pogarda; nie należy go jednak mylić z tymi ostatnimi, które są sytuacyjne i krótkotrwałe.

W tym przypadku jest to bardziej złożona emocja niż te, których doświadczamy reaktywnie w określonych sytuacjach. Oprócz tego, że trwa dłużej, wiąże się z racjonalną oceną znienawidzonego obiektu i motywacją do jego wyeliminowania.

Dlatego przestępstwa z nienawiści zawsze wiążą się z negatywnymi uprzedzeniami wobec innych i są chłodno kalkulowane.

Kobiety. Nienawiść
Nienawiść może mieć swoje źródło w uprzedzeniach. Jednak nie zawsze odpowiadają one rzeczywistości.

Różnice między nienawiścią, gniewem, pogardą i zazdrością

Nienawiść różni się od gniewu tym, że pierwsza dotyczy całej osoby lub grupy, podczas gdy druga dotyczy tylko jednego ich aspektu. Dlatego kiedy nienawidzimy, nienawidzimy drugiego za to, kim jest. Z drugiej strony, kiedy się denerwujemy, robimy to, ponieważ ktoś inny zrobił coś, co nas skrzywdziło.

W ten sposób doświadczamy gniewu, gdy działania drugiej osoby nam szkodzą i pragniemy przeprosin, zmiany zachowania itp. Jednak, gdy pojawia się nienawiść, przede wszystkim pragniemy, aby ta druga zniknęła. Nie ma żadnych uzasadnionych przeprosin ani zmian, które działają, ponieważ po prostu nienawidzimy samego istnienia osoby, grupy lub jednostki.

Teraz pogardę można uznać za łagodną wersję nienawiści, ponieważ drugi również jest odrzucany za to, kim jest. Jednak w tym przypadku możemy być wobec tego obojętni. Jednak tak nie jest w przypadku nienawiści, ponieważ jesteśmy zobowiązani do pozbycia się ich, czy to społecznie, psychicznie czy fizycznie.

Wreszcie osoba zazdrosna różni się od osoby nienawidzącej tym, że ta pierwsza nie pragnie bezpośrednio krzywdy drugiej. Zamiast tego pragnie tylko mieć to, czego mu brakuje, a ma inny. Z drugiej strony, gdy ktoś nienawidzi, nie chce mieć niczego, co posiada drugi, ponieważ wszystko, co jest z nim związane, zasługuje na odrzucenie.

Mimo to nie zapominajmy, że złość, pogarda i ciągła zazdrość mogą przekształcić się w uczucia nienawiści.

Fizjologia nienawiści

W przeciwieństwie do gniewu nie ma jednego wzorca fizjologicznego charakterystycznego dla nienawiści, ponieważ ta druga wiąże się z długotrwałym doświadczeniem. Mimo to neuronaukowcy zidentyfikowali wzorzec w funkcjonalnym obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego i nazwali go „obwodem nienawiści”.

Obejmuje to aktywację środkowego zakrętu czołowego, prawego obwodu skorupy, kory przedruchowej i wyspy mózgowej, z których wiele jest również powiązanych z agresywnym zachowaniem. W każdym razie mechanizmy gniewu, niebezpieczeństwa i strachu mają inne wzorce niż nienawiść.

Neurobiolog poznawczy Emile Bruneau odkrył, że w nienawiści często aktywują się obszary mózgu zaangażowane w osądzanie i ocenę innych ludzi.

Dlaczego ludzie nienawidzą?

Uczucie nienawiści zwykle rozwija się z różnych powodów. Najczęstsze to:

  • Uczucie zazdrości lub pragnienie tego, co ma ktoś inny. To prowadzi ich do przekonania, że to, że ktoś inny ma to, czego nie ma, jest niesprawiedliwe.
  • Ucząc się tego. W tym przypadku rodzice, kultura lub inne grupy społeczne zaszczepiają to uczucie poprzez uprzedzenia lub nieuzasadnione przekonania na temat grupy ludzi. Na przykład rasizm, ksenofobia i homofobia to typowe przypadki wyuczonej nienawiści.
  • Bycie poniżanym lub maltretowanym przez innych ludzi. W takich przypadkach bezsilność spowodowana niemożnością samoobrony ma tendencję do stopniowego kultywowania uczucia nienawiści.
  • Dehumanizacja. Wiara, że inni ludzie są gorszymi, niecywilizowanymi lub prostymi zwierzętami, może również powodować nienawiść.
Kobiety zdominowane przez nienawiść
Nienawiść, gniew i zazdrość są ze sobą powiązane, ale nie oznaczają tego samego. Nienawiść jest uczuciem bardziej szkodliwym i trudniejszym do przezwyciężenia.

Jak przezwyciężyć nienawiść

Według Emile Bruneau ważne jest, aby odkryć nieporozumienie stojące za konfliktem, które sprawia, że ludzie się nienawidzą. Dzieje się tak, ponieważ we wszystkich przejawach nienawiści są zwykle błędne, z góry przyjęte poglądy na temat drugiego. Często mają one związek z ich sposobem bycia, preferencjami, myślami i tak dalej.

Dlatego dla neurobiologa najlepszym sposobem radzenia sobie z nienawiścią i przezwyciężania jej nie jest upodabnianie się obu stron, ponieważ to nigdy nie zadziałało. Zamiast tego trzeba przyznać się do tych błędnych przekonań, ujawnić je i zrozumieć, że ich wrogość zawsze opierała się na bezpodstawnych uprzedzeniach.

Tak naprawdę ten sposób na przezwyciężenie nienawiści udowodnił sam Bruneau w eksperymencie przeprowadzonym po atakach terrorystycznych Państwa Islamskiego w Paryżu w 2015 roku. Aby to zrobić, odtworzył nagranie przedstawiające muzułmankę, w którym stwierdza, że obwinianie wszystkich muzułmanów za działania terrorystyczne Państwa Islamskiego było jak obwinianie wszystkich białych Amerykanów za działania Ku Klux Klanu.

To stwierdzenie było w stanie zmienić wizję wielu z analizowanych grup na temat muzułmanów. W tym przypadku zadziałało wystawienie ich na niekonsekwencje stojące za ich nienawiścią.

Znaczenie umiejętności rozpoznawania emocji

Jak powiedzieliśmy na początku, jest wiele zamieszania wokół nienawiści i tego, co tak naprawdę oznacza. Jeśli ludzie zdadzą sobie sprawę, że to uczucie jest czymś znacznie większym i bardziej szkodliwym, być może zmienią sposób, w jaki używają słowa.

Tak więc istnieje poważna społeczna potrzeba rozróżnienia między uczuciami, niezbędnym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Jeśli rzeczywiście tego doświadczamy, bardzo ważne jest zakwestionowanie przekonań, które sprawiają, że nienawidzimy i przeformułowanie ich. Profesjonalna pomoc może być nawet konieczna. Należy pamiętać, że nienawiść nigdy nie przynosi niczego dobrego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bruneau E, Kteily N, Falk E. Interventions Highlighting Hypocrisy Reduce Collective Blame of Muslims for Individual Acts of Violence and Assuage Anti-Muslim Hostility. Personality and Social Psychology Bulletin [Internet] 2017 [consultado 28 mar 2022]; 44(3):430-448. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0146167217744197
  • Navarro J , Marchena E, Menacho I. The Psychology of Hatred. The Open Criminology Journal [Internet] 2013 [consultado 28 mar 2022]; 6: 10-17. Disponible en: https://benthamopen.com/ABSTRACT/TOCRIJ-6-10

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.