Niedoczynność tarczycy w czasie ciąży - jak ją zminimalizować?
Kiedy twoja tarczyca wytwarza niski poziom hormonów, tworzy stan znany jako niedoczynność tarczycy.
Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym w Twojej szyi, pod jabłkiem Adama. Jest częścią układu hormonalnego i filtruje hormony tarczycy.
Hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulację metabolizmu, czyli to, w jaki sposób organizm rozprowadza swoją energię. Ten gruczoł w kształcie motyla składa się z dwóch płatów.
Kiedy ktoś cierpi na niedoczynność tarczycy, niektóre funkcje organizmu, takie jak metabolizm, zwalniają.
W przypadku kobiet w ciąży tarczyca wpływa na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Aby chronić zdrowie dziecka, matka powinna wykonać testy i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Niedoczynność tarczycy – diagnoza i kontrola
Badanie krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów tarczycy we krwi jest w zasadzie wystarczające do zdiagnozowania tego stanu.
Najlepszym rozwiązaniem jest opanowanie niedoczynności tarczycy przed zajściem w ciążę. W ten sposób możesz zmniejszyć również prawdopodobieństwo poronienia lub komplikacji.
Objawy
W niektórych przypadkach trudno jest zdiagnozować niedoczynność tarczycy, ponieważ jest ona mylona z samą ciążą. Oto niektóre oznaki niedoczynności tarczycy:
- Niekontrolowany przyrost masy ciała.
- Wysoka wrażliwość na niskie temperatury.
- Słabe lub łamliwe włosy i paznokcie.
- Zmęczenie, wyczerpanie, osłabienie, a także ospałość.
- Nieregularne lub obfite okresy.
- Bóle mięśni, jak również stawów.
- Bladość lub suchość skóry.
- Smutek lub depresja.
- Wolny puls.
- Skurcze
- Ochrypły głos.
- Opuchnięte i opadające powieki.
Zobacz także: Zdrowa tarczyca – wypróbuj to domowe remedium
Niedoczynność tarczycy: zabiegi i naturalne leki
Prawidłowe leczenie kobiet w ciąży z niedoczynnością tarczycy polega na przyjmowaniu lewotyroksyny. Normalizuje to poziom hormonów tarczycy we krwi. Inną substancją może być również jod; w czasie ciąży kobieta powinna przyjmować co najmniej 150 mg na dobę.
Dodatkowo, co cztery tygodnie, powinnaś poddawać się badaniu krwi, aby upewnić się, że Twoje poziomy hormonów są stabilne i że dziecko rozwija się normalnie.
Te zabiegi medyczne można uzupełnić także naturalnymi środkami. Na koniec mamy kilka świetnych przepisów do wypróbowania, jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy.
Koktajl z ananasa i papai
Składniki
- Jedna łyżka stołowa wodorostów (15 g)
- Całe zielone jabłko
- 1 plasterek ananasa
- 1 plasterek papai
- Duży grejpfrut
Przeczytaj również: Tarczyca – 7 często ignorowanych objawów
Przygotowanie
Dodaj wszystkie składniki do blendera i dobrze zmiksuj. Nie rozcieńczaj mikstury. Pij następnie koktajl przez siedem kolejnych dni rano przed śniadaniem, zaraz po zrobieniu. Pomoże to utrzymać prawidłową wagę i zdrowe funkcje tarczycy.
Kremowy zielony sok
Składniki
- 1/2 awokado, pokrojone w kostkę
- 2 łyżki posiekanego szpinaku (30 g)
- 3 łyżki jogurtu z mlekiem kokosowym (60 g)
- 3 łyżki zielonego soku jabłkowego (37,5 ml)
- 1 1/2 łyżki soku z cytryny (19 ml)
- 1/4 łyżeczki sproszkowanej chlorelli (0,75 g)
Przygotowanie
Umieść wszystkie składniki w blenderze lub robocie kuchennym i miksuj następnie aż mieszanina uzyska gładką i kremową konsystencję. Chlorella to wodorosty bogate w jod, a jabłko i cytryna pomagają odtruć organizm.
Detoks marchewkowy
Składniki
- 1 ogórek
- 5 łodyg selera
- 5 marchewek
- 1 cytryna
- 1 szklanka naturalnej wody kokosowej
Przygotowanie
Wymieszaj wszystkie składniki razem i następnie odcedź resztę marchewki i selera z mieszaniny. Aby uzyskać najlepsze wyniki, pij napój codziennie przez co najmniej tydzień. Jego główną funkcją jest przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów.
Smoothie ze szpinakiem i spiruliną na niedoczynność tarczycy
Składniki
- Garść świeżego szpinaku
- Cztery lub pięć średnich marchewek, posiekanych
- Dwa lub trzy zielone jabłka
- Dwie łodygi selera
- Łyżeczka spiruliny (3 g)
Przygotowanie
Najpierw zmiksuj marchewki, seler, liście szpinaku i jabłka, a następnie dodaj spirulinę. Pij następnie ten koktajl dwa razy dziennie. Oprócz regulowania pracy tarczycy zawiera on także wiele różnych witamin i minerałów oraz błonnik pokarmowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gaitonde, D. Y., Rowley, K. D., & Sweeney, L. B. (2012). Hypothyroidism: an update. South African Family Practice, 54(5), 384-390. https://medpharm.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/20786204.2012.10874256#aHR0cHM6Ly9tZWRwaGFybS50YW5kZm9ubGluZS5jb20vZG9pL3BkZi8xMC4xMDgwLzIwNzg2MjA0LjIwMTIuMTA4NzQyNTY/bmVlZEFjY2Vzcz10cnVlQEBAMA==
- Macchia, C. L., & Sánchez-Flórez, J. A. (2007). Hipotiroidismo en el embarazo. Revista Colombiana de obstetricia y ginecologia, 58(4), 316-321. https://www.redalyc.org/pdf/1952/195214323009.pdf
- de Escobar, G. M. (2005). Yodo y embarazo. Monografías de la Real Academia Nacional de Farmacia. https://core.ac.uk/reader/230312980