Niealergiczny nieżyt nosa: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Niealergiczny nieżyt nosa jest powszechnym schorzeniem, które komplikuje życie milionów ludzi na całym świecie. Ma bardzo różne przyczyny.
Niealergiczny nieżyt nosa: przyczyny, leczenie i zapobieganie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2023

Nieżyt nosa to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej nosa. Chociaż większość przypadków jest spowodowana przez alergeny, istnieje również niealergiczny nieżyt nosa. Chcesz wiedzieć więcej o jego leczeniu i profilaktyce? Czytaj dalej!

Inną nazwą niealergicznego nieżytu nosa jest przeziębienie, ponieważ jego główną przyczyną jest infekcja wirusowa. Jednak stan ten może być również spowodowany kontaktem z drażniącymi czynnikami środowiskowymi, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę przed rozpoczęciem leczenia.

Objawy

Niealergiczny nieżyt nosa pojawia się kilka razy w ciągu roku. Jego główne objawy to kichanie i wodnista wydzielina z nosa.

Mogą również wystąpić inne symptomy, takie jak:

Możliwe komplikacje

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical and Experimental Allergy wykazało, że niealergiczny nieżyt nosa jest czynnikiem predysponującym do rozwoju astmy. Niektóre osoby mogą mieć również trudności z oddychaniem, co skłania je do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Inne możliwe powikłania, które mogą wystąpić u osób z niealergicznym nieżytem nosa to:

  • Zapalenie zatok
  • Przewlekły nieżyt nosa
  • Polipy nosa
  • Całkowite przerwanie codziennych czynności
Niealergiczny nieżyt nosa.
Przeziębienia są najczęstszą przyczyną niealergicznego nieżytu nosa, w praktyce oznaczają to samo.

Przyczyny niealergicznego nieżytu nosa

Jedną z głównych przyczyn są infekcje wirusowe, szczególnie w ostrych przypadkach. Objawy często występują również po kontakcie ze środkami podrażniającymi nos.

Chociaż w większości przypadków konkretny czynnik sprawczy jest nieznany, niektórzy ludzie kojarzą niealergiczny nieżyt nosa z czynnikami drażniącymi. Te czynniki drażniące nie uruchamiają mechanizmów alergii w organizmie, a jedynie sprzyjają miejscowej reakcji w nosie. Są to między innymi:

  • Pył
  • Silne zapachy niektórych perfum
  • Sucha atmosfera i inne zmiany klimatyczne
  • Dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia
  • Pikantne jedzenie

Niealergiczny nieżyt nosa jest również związany ze zmianami hormonalnymi związanymi z ciążą i menstruacją. A ponadto mogą go wywoływać niektóre leki:

  • Leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Doustne środki antykoncepcyjne
  • Beta-blokery, takie jak propanolol
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub aspiryna
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny, takie jak kaptopryl

Czytaj więcej: Hormony i naturalne sposoby ich regulacji

Diagnoza

Rozpoznanie niealergicznego nieżytu nosa w większości przypadków opiera się na badaniu fizykalnym. Lekarz zapyta o objawy, kiedy wystąpiły i jakie były możliwe czynniki wyzwalające. Podane informacje powinny być dokładne, aby ułatwić diagnozę.

Inne pytania mogą dotyczyć środowiska domowego lub pracy, z myślą o zidentyfikowaniu wyzwalacza. Lekarz powinien również sprawdzić nozdrza pod kątem zapalenia błony śluzowej i wydzieliny.

Dodatkowe badania zwykle nie są konieczne. Jednak specjalista może wykonać test skórny, aby wykluczyć alergie. Niektóre badania krwi, takie jak testy na alergeny, pomagają również wykluczyć inne etiologie.

Jak leczyć niealergiczny nieżyt nosa?

Nie ma specyficznego leku na niealergiczny nieżyt nosa.

Leczenie będzie miało na celu złagodzenie objawów. Leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa przynoszą natychmiastową ulgę, jednak ich nadużywanie może pogorszyć sytuację.

Środki przeciwhistaminowe są również dobrą opcją. Mogą łagodzić stany zapalne, ale niektóre zbytnio wysuszają błonę śluzową, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Antybiotyki zwykle nie są konieczne w leczeniu niealergicznego nieżytu nosa. Jedynym wskazaniem byłaby obecność nadmiernej infekcji bakteryjnej. Aby zidentyfikować to powikłanie komplikację, konieczne będzie badanie posiewowe.

Niedawne badanie wykazało, że stosowanie donosowych kortykosteroidów łagodzi objawy choroby w ciągu pierwszych 4 tygodni. Jednak długoterminowe skutki są niepewne i mogą powodować działania niepożądane.

Zapobieganie

Nie ma 100% skutecznego środka zapobiegającego wystąpieniu niealergicznego nieżytu nosa. Możliwe jest jednak zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia. Stan ten jest związany z różnymi wyzwalaczami, więc unikanie ekspozycji na te czynniki wydaje się najlepszą rekomendacją.

Kolejną wskazówką zmniejszającą prawdopodobieństwo wystąpienia tego nieżytu nosa jest nie nadużywanie leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Wyeliminowanie tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu również skutecznie hamuje rozwój choroby.

Osoby, które stosują się do leczenia, są mniej narażone na ponowne wystąpienie objawów. Dlatego ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty i stosować kurację przez zalecany czas.

Problem z nosem.
Chociaż leki zmniejszające przekrwienie są skuteczne w kontrolowaniu objawów, istnieje ryzyko ich nadmiernego użycia i wywołania efektu odbicia.

Kiedy iść do lekarza?

Trudności w oddychaniu to jeden z sygnałów ostrzegawczych, który powinien skłonić do konsultacji lekarskiej. Istnieją jednak inne objawy wskazujące na obecność komplikacji, wśród których wyróżniają się:

  • Ciężkie objawy z kilkutygodniową ewolucją
  • Obecność wysokiej gorączki i ropnej wydzieliny z nosa
  • Objawy, które utrzymują się pomimo leczenia
  • Irytujące skutki uboczne przyjmowanych leków dostępnych bez recepty

Częsta choroba o wielu przyczynach

Niealergiczny nieżyt nosa jest bardzo powszechną chorobą dotykającą miliony dorosłych i dzieci. Choroba nie jest poważnym stanem, ale może powodować dyskomfort podczas codziennych czynności.

Najlepszą opcją jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie czynnika wyzwalającego, aby spróbować zapobiec objawom. Konieczna jest również konsultacja ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualną alergię i rozpocząć odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eifan AO, Durham SR. Pathogenesis of rhinitis. Clin Exp Allergy. 2016 Sep;46(9):1139-51.
  • Scadding GK, Kariyawasam HH, Scadding G, Mirakian R et al. BSACI guideline for the diagnosis and management of allergic and non-allergic rhinitis (Revised Edition 2017; First edition 2007). Clin Exp Allergy. 2017 Jul;47(7):856-889.
  • Segboer C, Gevorgyan A, Avdeeva K, Chusakul S et al. Intranasal corticosteroids for non-allergic rhinitis. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Nov 2;2019(11):CD010592.
  • Hellings PW, Klimek L, Cingi C, Agache I et al. Non-allergic rhinitis: Position paper of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology. Allergy. 2017 Nov;72(11):1657-1665.
  • Meng Y, Wang C, Zhang L. Diagnosis and treatment of non-allergic rhinitis: focus on immunologic mechanisms. Expert Rev Clin Immunol. 2021 Jan;17(1):51-62.
  • Eckrich J, Hinkel J, Fischl A, Herrmann E et al. Nasal IgE in subjects with allergic and non-allergic rhinitis. World Allergy Organ J. 2020 Jun 23;13(6):100129.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.