Nerwy czaszkowe - poznaj dwanaście rodzajów i ich funkcje

Dwanaście nerwów czaszkowych kontroluje liczne ruchy i odczucia, które wykonujemy codziennie. Są one bardzo ważne, dlatego chcielibyśmy przedstawić ci ich charakterystykę i główne funkcje.
Nerwy czaszkowe - poznaj dwanaście rodzajów i ich funkcje
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Nerwy czaszkowe pozwalają nam wygodnie i wydajnie wykonywać codzienne zadania. Przenoszą część informacji z naszych zmysłów do mózgu i z mózgu do niektórych mięśni i odwrotnie. Nerwy czaszkowe przechodzą przez małe otwory u podstawy czaszki, które są połączone z mózgiem. Rozgałęziają się do różnych części ciała, aby tam wykonywać swoje funkcje.

Poniżej zobaczymy, jak w prosty sposób można pogrupować 12 nerwów czaszkowych w zależności od ich funkcji. Mamy więc wrażliwe, czuciowe nerwy wzrokowe, węchowe i przedsionkowo-ślimakowe.

Ponadto nerwy okoruchowy, bloczkowy, odwodzący, dodatkowy i podjęzykowy mają całkowicie motoryczne funkcje. Wreszcie nerwy trójdzielny, twarzowy, językowo-gardłowy i błędny są zarówno czuciowe, jak i motoryczne.

Funkcje 12 nerwów czaszkowych

Zanim zaczniemy wyjaśniać funkcję każdego nerwu czaszkowego, ważne jest, aby wiedzieć, że ich kolejność jest określona przez cyfrę rzymską od najniższej do najwyższej.

I. Nerw węchowy

Niebieski mózg na czarnym tle.
Nerw ten łączy się z wyspecjalizowanym obszarem zwanym opuszką węchową.

Ten nerw czaszkowy jest odpowiedzialny za przekazywanie bodźców węchowych z nosa do mózgu.

Wychodzi również z komórek opuszki węchowej. Jego główną cechą wyróżniającą jest to, że jest najkrótszym z 12 nerwów czaszkowych.

II. Nerwy czaszkowe – nerw wzrokowy

Główną funkcją tego nerwu czaszkowego jest przewodzenie bodźców wzrokowych z oka do mózgu. Składa się z aksonów komórek zwojowych siatkówki.

Przenoszą one informacje z fotoreceptorów do mózgu, gdzie są one następnie integrowane i interpretowane. Nerw wzrokowy ma swoje rzeczywiste pochodzenie w międzymózgowiu.

III. Nerw okoruchowy

Znany również jako wspólny nerw ruchowy oka. Główną funkcją tego nerwu czaszkowego jest kontrolowanie ruchu gałek ocznych. Odpowiada również za rozmiar źrenicy.

Wychodzi ze śródmózgowia.

IV. Nerw bloczkowy

Jak wspomniano powyżej, nerw ten pełni funkcje motoryczne, chociaż pełni również funkcje somatyczne. Ponadto te nerwy czaszkowe łączą się z mięśniem skośnym górnym oka i mogą powodować jego obracanie i oddzielanie się od gałki ocznej.

Co więcej, wychodzą one ze śródmózgowia, podobnie jak poprzedni nerw czaszkowy.

V. Nerw trójdzielny

Nerw ten pełni funkcje mieszane, tj. zarówno motoryczne, jak i czuciowe. Jedną z jego cech charakterystycznych jest to, że jest największym ze wszystkich nerwów czaszkowych.

Przenosi informacje czuciowe do twarzy, przekazuje informacje do mięśni żucia, napina błonę bębenkową i podniebienie miękkie, a ponadto odbiera wrażliwość czuciową twarzy i jej błon śluzowych.

VI. Nerwy czaszkowe odwodzące

Te nerwy są również znane jako zewnętrzne nerwy czaszkowe ruchowe oka. Należą więc do nerwów ruchowych.

Ponadto odpowiadają za przekazywanie bodźców ruchowych do zewnętrznego mięśnia prostego oka. Pozwalają również oku przesunąć się na przeciwną stronę nosa.

VII. Nerw twarzowy

Jest to kolejny nerw mieszany i składa się z kilku włókien nerwowych, które pełnią różne funkcje, takie jak:

  • Wysyłanie poleceń do mięśni twarzy w celu tworzenia mimiki
  • Wysyłanie sygnałów do gruczołów ślinowych i łzowych
  • Zbieranie informacji smakowych przez język

VIII. Nerwy czaszkowe – przedsionkowo-ślimakowe

Chodzi o nerwy czuciowe, znane również jako para czaszkowa nerwu słuchowego i przedsionkowego, tworząc w ten sposób nerw przedsionkowo-ślimakowy.

Jak można sobie wyobrazić, funkcją tych nerwów czaszkowych jest utrzymanie równowagi i orientacji w przestrzeni. Odpowiadają również za funkcje słuchowe.

IX. Nerw językowo-gardłowy

Sieć neuronów.
Nerwy czaszkowe są ważne dla całego organizmu.

Oddziaływanie tego nerwu obejmuje język i gardło. W ten sposób zbiera informacje z kubków smakowych na języku i informacje sensoryczne z gardła.

Przekazuje również polecenia gruczołom ślinowym i różnym mięśniom szyi, które ułatwiają połykanie.

X. Nerw błędny

Nerw czaszkowy numer 10 to nerw błędny lub nerw płucno-żołądkowy. Wychodzi z rdzenia przedłużonego i unerwia następujące narządy:

  • Gardło
  • Przełyk
  • Krtań
  • Tchawica
  • Oskrzela
  • Serce
  • Żołądek
  • Wątroba

Bierze również udział w połykaniu, a ponadto wysyła i przekazuje sygnały do autonomicznego układu nerwowego. Między innymi, może nawet pomóc regulować poziom naszej aktywacji i kontrolować poziom stresu.

XI. Nerw dodatkowy

Znamy to również jako nerw rdzeniowy; to nerw ruchowy i jeden z najczystszych, jeśli chodzi o funkcje. Odpowiada za ruch głowy i rotację dzięki unerwieniu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Dlatego umożliwia obracanie głowy i ramion.

XII. Nerw podjęzykowy

Jest to jeden z czaszkowych nerwów ruchowych, który podobnie jak nerw błędny i nerw językowo -gardłowy odgrywa również rolę w mięśniach języka i czynności połykania.

Nerwy czaszkowe są ważnymi strukturami naszego organizmu

A zatem, jak zapewne można się domyślić, nerwy czaszkowe pełnią bardzo specyficzne i niezbędne funkcje dla życia. Należy zauważyć, że istnieje wiele chorób, które mogą uszkodzić jeden lub kilka z tych nerwów, powodując pewne charakterystyczne kliniczne objawy nerwowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.