Nerwowa i zestresowana? 4 szybkie sposoby
Co robić wtedy, kiedy jesteś zbyt nerwowa, żeby móc kontrolować własne ciało? Sytuacje stresujące, niezależnie od powodów – czy to społecznych, czy emocjonalnych – mogą wywołać u nas uczucie niepokoju, nadmierną potliwość, dreszcze, płacz, a nawet desperację.
W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 4 wskazówkami na temat tego, jak osoba wyjątkowo nerwowa może radzić sobie z oznakami stresu.
Nerwowa i zestresowana – podstawowe wskazówki
Połykanie śliny, gdy czujesz, że jesteś nerwowa
Kiedy pojawia się jakakolwiek nerwowa sytuacja, momentalnie mamy sucho w ustach. Dzieje się tak, ponieważ nasz system nerwowy zawiadamia nas o niebezpieczeństwie. Poniżej dowiesz się, jak szybko i dyskretnie się zrelaksować. Możesz wykorzystać ten sposób nawet w otoczeniu dużej ilości osób.
Co należy zrobić?
Jak tylko zauważymy, że mamy sucho w ustach, zacznijmy poruszać językiem imitując przeżuwanie jedzenia. Automatycznie zwiększymy wydzielanie śliny. Stopniowo zaczynamy ją połykać. Po chwili nasz system nerwowy się zrównoważy i poczujemy się bardziej zrelaksowane.
Przeczytaj również: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie
Odpowiedni sposób oddychania
Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na sposób, w jaki oddychamy. To niedobrze. Powinnyśmy być świadome tak ważnej czynności, ponieważ to właśnie ona pozwala nam żyć. Ale to nie wszystko: wdechy i wydechy regulują nerwowość naszego organizmu.
Jeżeli mamy tendencję do wdychania niedostatecznych ilości powietrza, w momentach stresu są one jeszcze mniejsze. Dlatego też, żeby móc się zrelaksować i odzyskać równowagę, należy świadomie skupić się na oddychaniu.
Co należy zrobić, gdy jesteś nerwowa?
- Jeżeli możemy, siadamy lub kładziemy się. Jeżeli sytuacja nam na to nie pozwala, ćwiczenie wykonujemy na stojąco.
- Zamykamy oczy i skupiamy się na wdechach i wydechach.
- Naturalny i całkowity wdech powinien wypełnić powietrzem najpierw tę dolną część (brzuch), a dopiero potem płuca.
- Przy wydechu proces jest zupełnie odwrotny: najpierw płuca, a dopiero potem brzuch.
- Oddychamy powoli. Jedną rękę trzymamy w okolicy żołądka, a drugą na piersi.
- Nie robimy tego na siłę! Klatka piersiowa powinna wypełnić się w sposób naturalny.
Masaż klatki piersiowej
Nerwowa sytuacja może powodować, że poczujesz bóle w klatce piersiowej. Nagły i intensywny przypływ emocji jest odczuwany przez serce z wyjątkową intensywnością. Dzięki naszej wskazówce będziesz wiedziała, jak sobie z tym poradzić.
Co należy zrobić?
- Najlepiej byłoby, gdybyś wykonała to ćwiczenie na leżąco. Jeżeli nie masz takiej możliwości, siedząc lub stojąc również spełni swoją funkcję.
- Kładziemy dłoń na środku klatki piersiowej, w okolicach mostka. Jeżeli możesz, to połóż dłoń bezpośrednio na skórze.
- Teraz kładziemy drugą dłoń, żeby ułatwić nam uciskanie.
- Okrężnymi ruchami masujemy. Nie chodzi o czuły dotyk, ale o stanowczy ruch, dzięki któremu rozluźnimy mięśnie klatki piersiowej.
- Masaż wykonujemy powoli, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Polecamy Ci przeczytać: Atak serca i jego objawy u kobiet
Terapia kwiatowa Bacha
Chodzi o esencje (ekstrakty) kwiatowe odkryte i opisane przez Edwarda Bacha. Kiedy nasza równowaga nerwowa jest zachwiana, terapia Bacha przynosi niemal natychmiastową ulgę. Działają łagodząco i uspokajająco.
Można kupić gotowy preparat w sklepach zielarskich i w niektórych aptekach, i mieć go zawsze przy sobie w razie potrzeby.
Jak należy go stosować?
- Ekstrakt z kwiatów zażywamy przez kilka godzin, kilka dni lub tygodni. Pamiętaj jednak, że nie jest to długotrwała terapia. Została opracowana z myślą o sytuacjach wyjątkowych. W przypadku dolegliwości przewlekłych należy zastosować inne, odpowiednio dobrane sposoby leczenia.
- Zażywamy 4 kropelki ekstraktu (pod język) co 5 minut, co pół godziny, co godzinę itd., do momentu aż zauważymy poprawę. Nie martw się: przedawkowanie jest niemożliwe.
- Nie posiada żadnych przeciwwskazań ani skutków ubocznych. Może być stosowany również przez dzieci i kobiety w ciąży.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mariano Chóliz Montañés. TÉCNICAS PARA EL CONTROL DE LA ACTIVACIÓN: Relajación y respiración. Universidad de Valencia. https://www.uv.es/=choliz/RelajacionRespiracion.pdf
- Treviño-Alanis, Ma. Guadalupe; Jaramillo-González, Francisco. 2005. El Sistema Nervioso y su Relación con el Sistema Inmunológico. Universidad Autónoma de Aguascalientes. https://www.redalyc.org/pdf/674/67403303.pdf
- Ernst Edzard. 2010. Bach flower remedies: a systematic review of randomised clinical trials. https://smw.ch/article/doi/smw.2010.13079