Negatywni ludzie - 6 typów, których lepiej unikać
Negatywni ludzie mogą otaczać nas niemal w każdej życiowej sytuacji i na każdym etapie naszego życia. Warto umieć ich rozpoznać i nauczyć się trzymać ich na dystans, aby ich problemy czy też złe zamiary nigdy nie zaburzyły naszego spokoju i nie odbierały nam naszej pozytywnej energii i dobrych myśli.
Dzisiejszy artykuł poświęcimy małej klasyfikacji osób, które czasami nawet nieświadomie niosą ze sobą ból i zniszczenie. Negatywni ludzie otaczają każdego z nas. Poznaj 6 typów, których zdecydowanie warto unikać.
1. Krytyk
Krytyka jest ważna i potrzebna w naszym życiu, jednak tylko i wyłącznie ta konstruktywna i niepodszyta negatywnymi myślami i złymi życzeniami. Niestety są wśród nas również tacy negatywni ludzie, którym krytykowanie nas w absolutnie niekonstruktywny sposób sprawia radość i staje się celem ich życia.
Zawsze znajdą oni powód, by nas skrytykować i sprawić nam przykrość.
Jeśli ktoś nie czuje się dobrze z własnym życiem, wówczas zaczyna doszukiwać się także negatywnych aspektów życia innych ludzi. Negatywni ludzie tego typu nie są usatysfakcjonowani z tego, co robią i co osiągnęli, starają się więc deprecjonować wszelkie Twoje ruchy i osiągnięcia.
Ich celem jest zniszczenie Twojej samooceny i pewności siebie; powstrzymują Cię przed działaniem. Bardzo często negatywni krytycy są bardzo okrutni i zupełnie nie przejmują się tym, jak bardzo Cię ranią.
2. Manipulator
Kolejni negatywni ludzie, których zdecydowanie warto jest trzymać na dystans, to manipulatorzy. Nie zawsze jest jednak łatwo ich zidentyfikować, ponieważ są sprytni i przebiegli; wykorzystują całą gamę trików i sposobów, aby zawsze zdobyć to, czego pragną.
Z determinacją unikają także wszelkich konfrontacji, które mogłyby obnażyć ich złe intencje. Zazwyczaj będą czaić się gdzieś w tle, starając się manipulować Twoimi emocjami, wywołać w Tobie poczucie winy lub obciążyć Cię odpowiedzialnością za daną sytuację.
Im bardziej wrażliwą i empatyczną jesteś osobą, tym łatwiej jest im obrać Ciebie na swój cel, uważają bowiem, że jesteś od nich słabsza i bardziej podatna na manipulację.
Negatywni ludzie tego typu również nie chcą dopuścić do tego, byś osiągnęła swoje cele, ponieważ zajmują Cię swoimi sprawami. Uciekaj od nich, gdy tylko ich rozpoznasz, ponieważ ich wpływ może być dla Ciebie druzgoczący.
3. Kłamca
Kłamstwa czy niedopowiedzenia zdarzają się każdemu, jeśli jednak ktoś, na kim Ci zależy, nieustannie Cię okłamuje i oszukuje, oznacza to, że nie szanuje Twojej osoby i Twoich emocji. Jest to kolejny rodzaj negatywnych osób, których powinnaś unikać, aby nie narażać się na niepotrzebne problemy i przykrości.
Warto podkreślić, że część takich osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że karmi się kłamstwem na co dzień. Nie czuj się jednak winna, że chcesz wyciąć ich ze swojego życia. Zrób to dla siebie i swojego własnego komfortu i bezpieczeństwa.
4. Pesymista
Pesymizm to taki stan umysłu, w którym absolutnie każdą sytuację widzi się w najczarniejszych barwach i przewiduje się tylko najgorsze jej rozwiązanie.
Pesymiści to negatywni ludzie, których także należy unikać, ponieważ bardzo łatwo mogą pociągnąć Cię za sobą w ich krainę czarnych myśli i sytuacji bez wyjścia. Gdy tylko zauważysz, że ktoś wpływa na Ciebie w ten sposób – uciekaj! Nie daj odebrać sobie swojej pozytywnej energii.
Co gorsza, pesymiści to tacy negatywni ludzie, którzy bardzo często sami kreują trudne i przerażające sytuacje, którym później nie są w stanie sprostać i wciągają w nie inne osoby.
Nawet jeśli zaproponujemy im tysiąc idealnych rozwiązań, pesymista wciąż będzie doszukiwał się negatywnych stron danego pomysłu. Nie marnuj swojej energii na takie potyczki.
Zobacz także: Prawdziwi przyjaciele – jak ich odnaleźć
5. Skąpiec
Skąpstwo to jedna z najgorszych cech, jakie może posiadać człowiek; skąpiec – nieważne jak dużo by miał – zawsze znajdzie jakiś powód, by tym, co ma nie podzielić się z innymi.
Nie mowa tu tylko i wyłącznie o sprawach materialnych i ekonomicznych; wystarczy sam brak chęci niesienia pomocy innym.
Skąpstwo nie zawsze równa się egoizmowi, choć często taką właśnie łatkę przyklejamy tym negatywnym osobom. Są to jednak bardzo często ludzie, którzy sami bardzo chętnie wyciągają rękę po coś, co właściwie im się nie należy, kiedy jednak mogliby się jakoś odwdzięczyć, nagle rozpływają się w powietrzu.
Skąpcy to także Ci ,,przyjaciele”, których nigdy nie przy Tobie, kiedy to Ty ich potrzebujesz. Uwierz – nie musisz zawracać sobie nimi głowy.
6. Plotkarz
Ostatni negatywni ludzie, na których chcemy zwrócić Twoją uwagę to plotkarze. Sam fakt, jak chętnie omawiają oni życie innych ludzi świadczy o tym, że mają oni problemy ze swoimi własnymi sprawami.
Niestety nie potrafią oni odróżniać plotki od prawdy, co w konsekwencji może prowadzić do różnych trudnych i bolesnych sytuacji.
Jeśli nie postępujesz rozważnie z plotkarzem, bardzo szybko może się to na Tobie zemścić. Nie chodzi tu tylko o to, co inni o Tobie pomyślą, ale także o wszystkie problemy, które może to za sobą pociągnąć. Na pewno nie zależy Ci na tym, by niepotrzebnie narobić sobie wrogów – uciekaj więc od plotkarzy jak najdalej.
Przeczytaj również: Plotka mówi o tym, czego oczy nie widziały
Negatywni ludzie, na których musisz uważać
Oprócz opisanych wyżej typów negatywnych ludzi, na świecie istnieje ich na pewno o wiele więcej. Nie narażaj się na ból i problemy – gdy tylko wyczujesz ich złe zamiary, nie wahaj się uciekać od nich jak najdalej.
Z kolei jeśli sama dostrzegasz w sobie opisane wyżej cechy, być może czas zacząć pracować nad sobą i nie dawać innym pretekstu, by chcieli odsunąć się od Ciebie. Zmień się już teraz i stań się ważną częścią nie tylko swojego życia, ale i życia innych!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Popiel, A. (2011). Zaburzenie osobowości z pogranicza - Wyzwanie terapeutyczne. Psychiatria.
- Bauman, Z. (1993). Ponowoczesne wzory osobowe. Studia Socjologiczne.
- Lasota, A., & Abramciów, R. (2015). Psychologiczna analiza konstruktu zazdrości. Teraźniejszość - Człowiek - Edukacja.