Negatywne skutki mikrofal

Negatywne skutki mikrofal obejmują ich zdolność do zmiany struktury chemicznej żywności, co może powodować długotrwałe uszkodzenia.
Negatywne skutki mikrofal

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2022

Istnieje wiele badań dotyczących wykorzystania tego popularnego urządzenia, zwłaszcza w większych miastach. Badania wykazały, że regularne korzystanie z kuchenki mikrofalowej może znacznie wpłynąć na Twoje zdrowie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak wyglądają negatywne skutki mikrofal.

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Bez wątpienia kuchenka mikrofalowa jest jednym z najnowocześniejszych wynalazków ludzkości. W ciągu kilku minut może podgrzać lub ugotować jedzenie. Kuchenki mikrofalowe są bardzo łatwe w użyciu, oszczędzają czas i energię oraz zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjny piekarnik.

Wykorzystują formę energii elektromagnetycznej, wykorzystując promieniowanie długofalowe, takie jak fale radiowe. Każda mikrofala zawiera magnetron, czyli rurkę, w której promieniowanie o częstotliwości około 2450 MHz oddziałuje z cząsteczkami w żywności. Każda fala energii przechodzi od dodatniej do ujemnej w każdym cyklu, miliony razy na sekundę. Powoduje to wytwarzanie ciepła, ale także uszkadza lub niszczy aminokwasy w pożywieniu.

Negatywne skutki mikrofal

Podczas podgrzewania żywności mikrofale mogą powodować :

 • Przemiany, które tworzą czynniki rakotwórcze
 • Zmniejszenie biokompatybilności składników odżywczych (witamin i minerałów)
 • Utrata od 60% do 90% energii kalorycznej
 • Spadek zawartości białka
 • Powstawanie wolnych rodników

Trzy negatywne skutki mikrofal

Po pierwsze, jednym z aspektów charakterystycznych dla tego urządzenia jest przegrzana woda. Gdy podgrzewasz miskę wody w kuchence mikrofalowej, może ona osiągnąć temperaturę wrzenia bez charakterystycznych „bąbelków”. W rezultacie nie zawsze zdajesz sobie sprawę, czy woda się gotuje. Pojemnik może eksplodować w momencie otwarcia drzwi z powodu zmiany temperatury. Może to spowodować poważne oparzenia dłoni, twarzy i szyi. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność podczas podgrzewania płynów w kuchence mikrofalowej.

Biała kuchenka mikrofalowa z drewnianymi szafkami

Po drugie, ługowanie stanowi poważny problem dla niektórych użytkowników mikrofal. Niektóre rodzaje pojemników uwalniają chemikalia do żywności po podgrzaniu z powodu wypłukiwania związków tworzyw sztucznych. Substancje te mogą być rakotwórcze. Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność i unikać rodzajów pojemników, które nie są bezpieczne w kuchence mikrofalowej. Jeśli musisz coś ugotować w kuchence mikrofalowej, lepiej więc użyj szklanego talerza.

Wreszcie, jak wspomnieliśmy wcześniej, mikrofale mogą znacznie zmienić zawartość żywności. Obniżają poziom witaminy B12, która jest niezbędna do produkcji różnych komórek, w tym czerwonych krwinek. Prawie całkowicie niszczą również flawonoidy, które są środkami przeciwzapalnymi, a także pomagają w walce z rakiem. Enzymy i właściwości antybiotyczne zawarte w mleku matki mogą również ulec zniszczeniu.

Czarna mikrofalówka na białej półce

Niebezpieczeństwa związane z używaniem kuchenki mikrofalowej

 • Jeśli codziennie podgrzewasz lub gotujesz jedzenie w kuchence mikrofalowej, może to prowadzić do trwałych lub długotrwałych szkód. Wynika to z transformacji składników odżywczych żywności.
 • Organizm ludzki nie potrafi rozkładać nieznanych substancji. To samo dotyczy żywności, którą zmienia kuchenka mikrofalowa.
 • Jedzenie podgrzewane w kuchence mikrofalowej może zmienić lub zatrzymać produkcję hormonów u mężczyzn i kobiet.
 • Mikrofale przekształcają minerały z warzyw w wolne rodniki, które wiążą się z rakiem.
Kuchenka mikrofalowa ze stali nierdzewnej z białymi szafkami

Korzystanie z kuchenki mikrofalowej może mieć również następujące konsekwencje:

 • Zwiększenie tempa wzrostu guzów nowotworowych w żołądku i jelitach (być może dlatego jest tak wiele przypadków raka okrężnicy)
 • Powoduje wzrost produkcji komórek rakowych w tkankach
 • Osłabia układ odpornościowy z powodu zmian w osoczu krwi i węzłach chłonnych
 • Zmienia funkcje poznawcze mózgu. Powoduje to utratę pamięci, niestabilność emocjonalną i brak koncentracji
 • Obniża lub zmienia ilość składników odżywczych, minerałów i witamin w żywności do poziomu tak niskiego, jakbyśmy w ogóle ich o nie jedli
 • Niszczy do 75% naturalnych przeciwutleniaczy zawartych w żywności. Wynika to z wibracji cząsteczek wody, które rozbijają chemiczną strukturę żywności od wewnątrz.

Inne negatywne skutki mikrofal

Czarny zegar mikrofalowy

Badania łączą negatywny wpływ mikrofal z wieloma dolegliwościami, takimi jak przeziębienie i grypa.

 • Podgrzewane mikrofalami ściany komórek roślinnych ulegają całkowitemu pęknięciu, gdy obserwatorzy patrzą pod mikroskop.
 • Mikrofale wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne.
 • Energia pochodząca z pożywienia jest tracona.
Czarna kuchenka mikrofalowa na ladzie

Podgrzewanie mleka matki w kuchence mikrofalowej to poważny błąd. Naukowcy obserwowali mleko matki wcześniej podgrzewane w kuchence mikrofalowej. Pediatrzy nie zalecają tej praktyki. Co więcej, rodzice powinni unikać wkładania mleka z piersi do kuchenki mikrofalowej, aby zapobiec problemom zdrowotnym u swoich dzieci.

Oczywiście podgrzewanie mleka na tradycyjnej kuchence powoduje również utratę niektórych składników odżywczych. Jednak w przypadku mikrofalówki jest znacznie gorzej, ponieważ mikrofale modyfikują zawartość żywności. Może to mieć poważne skutki uboczne u niemowląt, które mogą częściej chorować. Wynika to z braku odpowiedniej ochrony w ich ciałach, tworzenia większej ilości wolnych rodników itp.

Końcowe przemyślenia

Dzisiaj używanie kuchenek mikrofalowych jest dość powszechne. Pamiętaj jednak, że nie od razu zobaczysz negatywne skutki mikrofal. Nie są też szkodliwe, jeśli nie używasz ich często. Rzeczywiście, jak wszystko inne, jeśli gotujesz za dużo jedzenia w kuchence mikrofalowej, może to mieć wpływ na twoje zdrowie. W związku z tym sugerujemy stopniowe zmniejszanie ich użycia, aż do ograniczenia tylko do tych sytuacji, gdy jest to konieczne. A Ty jak podgrzewasz jedzenie – na kuchence czy w mikrofalówce?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.