Nawilżenie suchych pięt – 9 sprawdzonych domowych sposobów

Choć wiele z nas zaniedbuje pielęgnację stóp, potrzebują one nieco uwagi i sporej dawki nawilżenia. Szczególnie zadbać musimy o nawilżenie suchych pięt.
Nawilżenie suchych pięt – 9 sprawdzonych domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2022

Suche, popękane pięty potrafią wyglądać nieestetycznie. Jeśli Twoje właśnie takie są, pewnie nie przepadasz za zdejmowaniem butów poza domem i noszeniem sandałów, bo przez suche pięty Twoje stopy wyglądają na zaniedbane. Problem w tym, że dla wielu osób zwykły krem nawilżający to za mało. Jeśli Twoje stopy również potrzebują intensywnej pielęgnacji, pomoże Ci tych 9 prostych, domowych sposobów na nawilżenie suchych pięt.

Wystarczy chwila, a Twoje pięty będą znów miękkie i zadbane!

9 domowych sposobów na nawilżenie suchych pięt

Aby poradzić sobie z problemem suchych pięt, będziesz musiała sumiennie powtarzać wybrany zestaw domowych zabiegów. Dla większości z nas, zwykły krem nawilżający nie jest wystarczający do pełnej pielęgnacji stóp.

Zadbaj o pięty tymi skutecznymi sposobami na złuszczenie, nawilżenie i odżywienie skóry. Przyjrzymy się również innym ważnym czynnikom, takim jak dieta i sposób chodzenia.

1. Gorąca woda z sodą oczyszczoną

Tego sposobu na nawilżenie suchych pięt możesz używać dwa razy w tygodniu. Wystarczy, że przygotujesz kąpiel dla stóp wsypując sodę do gorącej wody. Zrelaksuj się i pozwól mieszance działać.

Mocz stopy w kąpieli przez 20 do 30 minut. Dzięki temu skóra stanie się miękka, więc łatwiej będzie Ci złuszczyć nadmiar martwego naskórka a następnie nawilżyć pięty.

Zacznij od mieszanki gorącej wody i sody oczyszczonej.

2. Peeling z soli morskiej i oliwy z oliwek

Po kąpieli zmiękczającej, ale i w dowolnym innym momencie, możesz zastosować peeling przygotowany z oliwy z oliwek i gruboziarnistej soli morskiej. Wymieszaj dokładnie oba składniki w równych proporcjach. To prosta ale bardzo skuteczna mieszanka.

  • Nałóż peeling solny na stopy i masuj każdą z nich przez 5 minut.
  • Sól morska silnie złuszcza naskórek i świetnie usuwa martwe komórki skóry. Rolą oliwy z oliwek z kolei jest odżywienie głębokich warstw skóry.

3. Maska z masła shea i róży rdzawej

Zalecamy nakładanie tej maski do stóp raz w tygodniu na 30 minut. Aby zmiękczyć wysuszoną, twardą skórę pięt, koniecznie używaj silnie odżywczych składników takich jak masło shea i ekstrakt z róży rdzawej.

  • Masło shea zapewni skórze głębokie odżywienie i uelastyczni ją, a róża rdzawa stymuluje odnowę komórkową.
  • Połączenie tych dwóch składników to wspaniała bomba odżywcza, która pomoże Ci zadbać o nawilżenie suchych pięt.
Maska z masła shea i róży zapewni Ci idealne nawilżenie suchych pięt.

Jeśli Twoje pięty nie są silnie popękane, możesz użyć maseczki z zielonej glinki i jogurtu. Użyta samodzielnie, zielona glinka ma działanie ściągające i wysuszające, ale w towarzystwie jogurtu zmienia się w wyjątkowo skuteczny środek nawilżający. Poza nawilżaniem, glinka zapewni Ci również efekt złuszczający.

5. Olej migdałowy i miód

Połączenie oleju migdałowego i miodu zapewni suchej skórze pięt i zmiękczenie, i ochronę. Wybierz tę maseczkę jeśli zależy Ci na miękkich piętach. Wystarczy, że wymieszasz oba składniki i nałożysz je na stopy raz w tygodniu na 30 minut.

Wypróbuj także ten przepis: Nawilżające mydło domowej roboty z owsa i miodu

Miód i olej migdałowy zapewnią Ci nawilżenie suchych pięt i ich ochronę.

6. Noś odpowiednie obuwie

Pewne rodzaje obuwia powodują wysuszanie skóry na piętach, mogą również prowadzić do powstania modzeliZazwyczaj najbardziej szkodliwe są buty twarde i wykonane z nieodpowiednich materiałów.

Nosząc buty powinnaś przede wszystkim czuć komfort. Jeśli tak nie jest, znajdź wkładki które przystosowują się do kształtu podbicia stopy, wybierając koniecznie takie z oddychającego materiału. Od razu poczujesz różnicę.

7. Stawiaj stopy poprawnie

Przenoszenie zbyt dużej wagi na pięty podczas chodzenia również może przyczyniać się do powstawania problemu. Kiedy nauczysz się stać i chodzić poprawnie, kondycja Twoich pięt znacząco się poprawi – podobnie jak Twoja postura.

  • Gdy stoisz, upewnij się że przenosisz wagę na środkową część stopy, a nie na palce ani pięty.
  • Gdy chodzisz, staraj się robić to poprawnie. Z początku trudno Ci będzie o tym pamiętać, ale wystarczy odrobina cierpliwości a prawidłowe ustawianie stóp i rozkładanie wagi ciała stanie się dla Ciebie naturalne.
Stawiaj stopy poprawnie i wybieraj odpowiednie obuwie.

Przeczytaj koniecznie: Nieodpowiednia postura ciała – konsekwencje

8. Nawilżaj od wewnątrz

Jak możemy nawilżyć skórę od wewnątrz? Przez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, minerałów i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Często sięgaj po produkty takie jak:

9. Pij wodę

Ostatni na tej liście środek na nawilżenie suchych pięt jest najważniejszy. Picie wody przez cały dzień, jako dodatek do porcji które pijesz do posiłków, to dobry zwyczaj który szybko zapewni Ci wiele rodzajów korzyści zdrowotnych.

Jeśli chcesz zapobiec przesuszaniu skóry, musisz dostarczyć organizmowi wody. Dzięki łączeniu odpowiedniego nawilżania z zewnątrz i od wewnątrz, poradzisz sobie raz na zawsze z problemem suchych, pękających pięt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Mayo Clinic Staff. (2016, August 19). Dry skin: Definition
      mayoclinic.org/diseases-conditions/athletes-foot/home/ovc-20235864
    • Schmitt, B. D. (1994-2015). Cracked or dry skin
      seattlechildrens.org/medical-conditions/symptom-index/cracked-dry-skin/
    • Ngan, V. (2006). Cracked heels
      dermnetnz.org/topics/cracked-heels/
    • Cracked heels. (2015, June 19)
      ipfh.org/foot-conditions/foot-conditions-a-z/cracked-heels/
    • Cracked heels, callous, and heel fissures. (n.d.)
      podantics.com.au/heel-callus-cracked-heels.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.