Nawilżenie skóry - 4 skuteczne sposoby

Dokładne oczyszczanie skóry jest kluczowe dla jej odpowiedniej regeneracji. Nawet jeśli nie nosisz makijażu na co dzień, warto przed pójściem spać wykonać zabieg oczyszczający.
Nawilżenie skóry - 4 skuteczne sposoby
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nawilżenie skóry i odpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowe kwestie, jeśli chcesz zachować zdrowy i młody wygląd na lata.

Każdego dnia na kondycję skóry wpływa cały szereg szkodliwych czynników – od pogody, przez zanieczyszczenie powietrza, aż na diecie kończąc. Zaniedbywanie potrzeb Twojej skóry to poważny błąd. Dowiedz się, jak skutecznie zatroszczyć  się o nawilżenie skóry.

Zaniedbywana skóra może wysyłać nam wiele sygnałów świadczących o tym, że potrzebuje lepszego traktowania i pielęgnacji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie zmiany jak:

  • wysuszenie skóry
  • pryszcze i zaskórniki
  • przedwczesne starzenie się skóry
  • utrata blasku
  • przebarwienia
  • zmiana kolorytu skóry

Aby przeciwdziałać tego typu oznakom lub też zmniejszyć ich widoczność, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry. Stosowanie kremów i balsamów nie zawsze jest jednak wystarczające, zwłaszcza jeżeli organizm jest odwodniony. Konieczne wówczas jest także nawodnienie go od wewnątrz.

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry?

Odpowiednie nawilżenie skóry jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Cera jest bowiem świetlista, a skóra jędrna i pełna zdrowego blasku. Osoby dbające o odpowiednie nawilżenie skóry i nawodnienie organizmu wyglądają znacznie młodziej i bardziej atrakcyjnie.

Aby uzyskać taki efekt, warto nie tylko zadbać o odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także pamiętać o kilku prostych zasadach:

1. Optymalne nawilżenie od zewnątrz

Nawet regularne stosowanie kremów i balsamów nawilżających nie będzie wystarczające, jeśli nieodpowiednio dobierzesz kosmetyki do swoich potrzeb i typu skóry.

Przede wszystkim wybieraj mydło czy żel pod prysznic o odpowiednim pH. Jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną, unikaj produktów, które dodatkowo zapychają pory i nie pozwalają skórze oddychać.

Uśmiechnięta kobieta z promienną cerą

Z kolei w przypadku skóry suchej, warto wybrać produkty bogate w witaminę E, olejki i aloes. Szczególnie ten ostatni składnik jest wskazany dla osób zmagających się z trądzikiem czy innymi niedoskonałościami skóry.

Pamiętaj także, że nawilżenie od zewnątrz nie wystarczy, jeśli odpowiednio nie nawodnisz organizmu od wewnątrz. Pij dwa litry wody dziennie i sięgaj często po naturalne soki, które pomogą Ci usunąć z organizmu nadmiar toksyn.

2. Stosuj kremy z filtrem

Nawilżenie skóry wymaga także jej odpowiedniej ochrony, szczególnie przed słońcem. Promienie UV powodują bowiem przedwczesne starzenie się skóry.

Aby się przed tym uchronić, należy zawsze pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem, a także unikać przebywania na słońcu w godzinach najsilniejszego promieniowania. Nie dotyczy to tylko skóry twarzy, ale to jej powinniśmy strzec najbardziej.

Kobieta dba o nawilżenie skory latem

Dodatkową ochronę stanowi także regularne spożywanie marchwi i brokułów. Są to produkty bogate w witaminy A, C i E, które chronią skórę zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

3. Dokładne oczyszczanie i złuszczanie

Skóra posiada zdolność samoistnego regenerowania się każdego dnia. Jest to jednak proces ograniczony i często również zaburzany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Jeśli chcesz pomóc w regeneracji komórek skóry, koniecznie dwa razy w tygodniu wykonuj peeling, a także inne zabiegi złuszczające i regenerujące. Dzięki temu Twoja skóra będzie świetlista i gładka.

Możesz kupić specjalne produkty w drogerii lub aptece, a także przygotować produkt złuszczający w domu. Oto prosty przepis:

Potrzebne składniki

  • 1/2 szklanki cukru (100 g)
  • 1/2 szklanki wody (125 ml)

Sposób przygotowania

  • Umieść cukier w pojemniku.
  • Dodawaj powoli wodę i mieszaj, aż uzyskasz gładką pastę.
  • Wybierz cukier gruboziarnisty dla lepszego efektu.
  • Tak przygotowany peeling wykorzystaj podczas prysznica lub kąpieli.
  • Możesz stosować go zarówno do skóry twarzy, jak i całego ciała.

Oprócz tego typu domowych zabiegów, warto zadbać także o odpowiedni demakijaż przed pójściem spać. Możesz także raz na jakiś czas zrezygnować z makijażu, aby pozwolić porom oddychać.

Niezależnie od tego, czy w ciągu dnia miałaś na twarzy podkład, czy nie, koniecznie umyj twarz wieczorem, aby pozbyć się jakichkolwiek zanieczyszczeń ze skóry.

4. Odpoczynek a nawilżenie skóry

Przeciwutleniacze najskuteczniej działają wewnątrz organizmu, gdy śpimy. Szkodliwe substancje odkładające się w tkankach i komórkach ciała muszą być skutecznie usuwane, by organizm działał prawidłowo.

Kiedy się nie wysypiamy lub jesteśmy przemęczeni, ciało nie radzi sobie skutecznie z wydalaniem toksyn i innych szkodliwych substancji. W pierwszej kolejności odbija się to negatywnie na kondycji i wyglądzie naszej skóry.

Jeśli cierpisz na bezsenność, koniecznie wypróbuj naturalne napary ziołowe, które pozwolą Ci się zrelaksować i ułatwią zasypianie.

Relaksująca się kobieta

Możesz także sięgnąć po gorzką czekoladę, która dostarcza przeciwutleniaczy i chroni skórę przed oddziaływaniem wolnych rodników. Innym sposobem może być drzemka w ciągu dnia, która zrekompensuje Ci brak snu w nocy.

Inne nasze porady, które pozwolą Ci zadbać o odpowiednie nawilżenie i wygląd skóry są następujące: rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Tego typu szkodliwe nawyki bardzo niekorzystnie odbijają się na wyglądzie i kondycji skóry.

Dodatkowo zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce. Witaminy i przeciwutleniacze w nich obecne na pewno pomogą Ci zachować zdrowy i młody wygląd na lata.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Verdier-Sévrain, S., & Bonté, F. (2007). Skin hydration: A review on its molecular mechanisms. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2007.00300.x
  • Rawlings, A. V, & Harding, C. R. (2004). Moisturization and skin barrier function. Dermatologic Therapy.
  • Draelos, Z. D. (2010). Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. In Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. https://doi.org/10.1002/9781444317657

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.