Nauka języka obcego - 10 przydatnych wskazówek
Nauka języka obcego stanowi wyzwanie dla tych, którzy odważą się wkroczyć na tę ścieżkę. Bez wątpienia jest to bilet w jedną stronę. Zebraliśmy dla ciebie najlepsze wskazówki w dziedzinie, jaką jest nauka języka obcego, ponieważ wierzymy, że sam proces nauki może być równie wzbogacający i zabawny, jak moment, w którym można w końcu w innym języku przeprowadzić konkretną rozmowę.
Wierzymy, że nauka języka obcego przynosi wiele korzyści we wszystkich aspektach życia człowieka. Poniżej podzielimy się z Tobą informacjami na ten temat oraz kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci szybciej i skuteczniej włączyć go do swojego życia.
Nauka języka obcego i jej liczne zalety
Korzyści płynące z nauki języka obcego można dostrzec w sferze zawodowej, akademickiej i społecznej osób, które podejmują to wyzwanie. Od strony zawodowej otwiera drzwi do nowych możliwości zdobycia pracy na lepszych warunkach.
Jeśli chodzi o edukację, znajomość innego języka zwiększa ilość i jakość źródeł wykorzystywanych do nauki, ponieważ można wyszukiwać informacje w więcej niż jednym języku na temat treści związanych ze studiowanym przez nas przedmiotem. A jakby tego było mało, dzięki znajomości drugiego języka można zdobyć punkty potrzebne do przyjęcia na prestiżową uczelnię.
Jeśli chodzi o życie towarzyskie, nauka języka obcego połączy Cię z dużo większą liczbą ludzi i doświadczeń. Rozszerzając swoją sieć społecznościową, dodasz ważny atut do rozwoju swojej osobowości.
Nauka języka obcego – przydatne wskazówki
Znaczenie tych wskazówek polega na tym, że mają one na celu zmniejszenie poziomu niepokoju osób uczących się innego języka. Często zdarza się, że w pewnym momencie procesu nauki czujesz, że nie robisz postępów i że niemożliwe jest włączenie gramatyki, słownictwa i wymowy nowego języka do twojego repertuaru.
Taka sytuacja generuje u uczniów stres i niepokój, co może przełożyć się na spadek wyników w nauce i utratę zainteresowania kontynuacją procesu nauki. W tym kontekście motywacje do nauki innego języka są różne i wahają się od zamiłowania do języków po obowiązek wynikający z pracy lub ze względów akademickich.
Na ogół zasada jest prosta: im większa presja, tym większy niepokój. Przyjrzyjmy się więc wskazówkom, jak uczyć się drugiego języka i sprawić, by była to przyjemna przygoda. Zaczynamy?
Zobacz też artykuł: Zespół obcego akcentu – dowiedz się więcej!
1. Ustal swoją motywację
Opanowanie drugiego języka wymaga czasu, wysiłku, wytrwałości i dużej siły woli. Jeśli nie masz jasności co do powodów, dla których chcesz się go nauczyć, możesz zrezygnować, gdy pojawią się pierwsze przeszkody.
Masz przyjaciół lub partnera, który mówi innym językiem i potrzebujesz się go nauczyć? Planujesz wyjazd za granicę, starasz się o pracę, studia lub po prostu pasjonujesz się językami? Są to ważne i przekonujące powody, aby zdecydować się na naukę języka obcego.
2. Poszukaj odpowiedniego centrum nauki
Metoda nauczania drugiego języka jest kluczem do jego prawidłowej nauki. Nie ma jednego sposobu nauczania, który byłby lepszy od innego, ponieważ każdy jest inny i potrzebuje odmiennych technik nauczania.
Może to, co jest przydatne i wygodne dla ciebie, nie jest takie dla innych. Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w zajęciach online, czy osobiście, upewnij się, że harmonogram jest intensywny, aby twój kontakt z nowym językiem był częsty.
3. Zintensyfikuj kontakt z językiem
Istotne jest, abyś nie tylko trzymał się treści, których uczysz się na zajęciach, ale też starał się wchodzić w interakcje z nowym językiem w jak największej liczbie dziedzin. Na przykład obejrzyj serial w nowym języku z napisami w swoim ojczystym języku; lub odwrotnie, dźwięk w twoim języku i napisy w języku, którego się uczysz.
Możesz skonfigurować swój telefon komórkowy i sieci społecznościowe w języku, którego się uczysz. Ponadto czegokolwiek musisz szukać w Internecie, rób to w innym języku. Chodzi o to, aby chłonąć nowy język oraz czytać go i słuchać wszędzie, gdzie tylko się da.
4. Korzystaj z aplikacji w telefonie komórkowym
Możesz pobrać słowniki do swojego telefonu, dzięki czemu zawsze masz możliwość wyszukania nieznanego słowa. Spróbuj też zasubskrybować podcasty, które cię interesują, aby znaleźć kolejny sposób na zanurzenie się w nowym języku. Co więcej, spróbuj czytać wiadomości w publikacjach cyfrowych w krajach, w których mówi się w danym języku.
5. Wykorzystaj muzykę na swoją korzyść
Śpiewanie to świetny sposób na naukę języka. Pobierz teksty piosenek, które lubisz i spróbuj je zaśpiewać, rozumiejąc, co oznaczają. Poprawisz swoją wymowę i jednocześnie wytrenujesz słuch w bardzo przyjemny i skuteczny sposób.
6. Jak najwięcej rozmawiaj
Poćwicz nowy język na głos, sam, z rówieśnikami, z przyjaciółmi, których możesz poznać przez Internet, z native speakerami, z kolegami z kursu językowego itp.
Zatrzymujemy się w tym momencie, ponieważ rozmowa z ludźmi, których języka ojczystego się uczysz, jest bardzo korzystna w procesie nauki. Znacznie poprawisz swoje słownictwo i wymowę. Dodatkowo masz możliwość poznania aktualnych zwrotów i wyrażeń idiomatycznych, których nie znajdziesz w książkach.
7. Wykorzystaj swój wolny czas na naukę języka
Jak wspomniano powyżej, czas wolny jest przydatny do nauki języka. Niezależnie od tego, czy chodzi o filmy i seriale, gry wideo, czasopisma, książki i wszystkie hobby, które masz, spróbuj doświadczyć ich w nowym języku. Możesz uczestniczyć w forach dyskusyjnych na interesujące cię tematy oraz czytać komentarze innych użytkowników, oraz zostawiać własne.
8. Nauka języka obcego – podróżuj za granicę
Chociaż nie jest to konieczne, nauka języka obcego będzie bardziej produktywna, jeśli zdołasz pojechać do kraju, w którym jest to język urzędowy. To całkowite zanurzenie się w miejscu, w którym mówi się tylko tym językiem jest bardzo korzystne, a efekty są naprawdę niesamowite.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Szybkie czytanie – techniki ułatwiające tę przydatną umiejętność
9. Przetwarzaj to, czego się uczysz
Każde słowo lub struktura, której się uczysz należy użyć jak najszybciej. Dzięki temu efekty nauki będą stałe. Szukaj synonimów i innych sposobów użycia nowych wyrażeń. Zwracaj uwagę, bo na pewno znajdziesz je w filmach i publikacjach.
10. Ucz się przez zabawę
Istnieją techniki gier i rywalizacji, które proponują naukę przez zabawę. To skuteczny sposób, aby nauka języka obcego była łatwiejsza. Możesz na przykład pobrać gry słowne lub quizy w języku, którego chcesz się nauczyć.
Nauka języka obcego – znaczenie małych kroków
Bez względu na to, ile masz lat i jak trudny jest język, którego chcesz się uczyć, jesteśmy przekonani, że warto nauczyć się kolejnego języka. Pamiętaj, że możesz dodać własne strategie do tych 10 przedstawionych przez nas wskazówek, aby proces uczenia się był bardziej efektywny.
Na koniec pamiętaj, że nigdy nie kończymy nauki języka, ale będziemy stale nabywać nową wiedzę. Jest to najbardziej fascynujący element nauki językowej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rubio Alcalá, F. D. (2020). La ansiedad en el aprendizaje de idiomas. La ansiedad en el aprendizaje de idiomas, 1-256.
- López, E. M. (2019). La ansiedad en el aprendizaje de un segundo idioma.
- Cesteros, S. P. (2004). Aprendizaje de segundas lenguas: Lingüística aplicada a la enseñanza de idiomas. Publicaciones de la Universidad de Alicante.
- Richards, J. C., & Lockhart, C. (1998). Estrategias de reflexión sobre la enseñanza de idiomas. Cambridge University Press.
- Beltrán, M. (2017). El aprendizaje del idioma inglés como lengua extranjera. Revista Boletín Redipe, 6(4), 91-98.
- Shafirova, L., & Cassany, D. (2017). Aprendiendo idiomas en línea en el tiempo libre. Revista de estudios socioeducativos. 2017; 5: 49-62.