Naturalny preparat na wypadanie włosów - 3 przykłady
Osłabione kosmyki to problem powszechniejszy niż może się nam wydawać. Wypróbuj naturalny preparat na wypadanie włosów przygotowany na bazie tanich, lecz niezwykle skutecznych darów natury. Znakomicie wzmocni on cebulki i przywróci witalności naszej fryzurze.
Naturalny preparat na wypadanie włosów bez problemu przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy odrobina cierpliwości i samozaparcia, a już za kilka tygodni twoje włosy odzyskają siłę, zdrowie, objętość i blask.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Dlaczego w dzisiejszych czasach tak wiele osób zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów? Bez wątpienia jednym z głównych sprawców osłabienia naszych kosmyków jest wszechobecny stres. To on w znacznej mierze sprawia, że nasze włosy tracą gęstość, swój naturalny blask i puszystość.
Kolejną, niemniej istotną przyczyną wzmożonego wypadania kosmyków jest stosowanie nieodpowiednich i zbyt agresywnych produktów do pielęgnacji kosmyków. Wywołują one głębokie uszkodzenia struktury włosa, zwłaszcza gdy stosujemy je codziennie i w nadmiarze.
O jakich produktach mowa? Popularne szampony z supermarketów zawierają chemiczne substancje, które niszczą włosy, wysysając z nich naturalne olejki, które mają za zadanie chronić kosmyki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Do tego dołączmy nafaszerowane chemią odżywki, lakiery i żele do włosów, gorące powietrze suszarki, codzienne prostowanie włosów itp. Niemałe znaczenie dla wyglądu naszej fryzury ma także zanieczyszczenie środowiska i częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych.
Warto też wspomnieć o naturalnym cyklu życia naszych kosmyków i ich osłabieniu wraz z nadejściem jesieni. Która z nas nie użala się w tym okresie na ilość pozostających na szczotce czy grzebieniu włosów? Naturalny preparat na wypadanie włosów może tu zdziałać cuda. Przekonaj się o tym na własnej skórze!
Przeczytaj również: Wzmocnić włosy odpowiednią dietą – zobacz, to proste!
Naturalny preparat na wypadanie włosów
Jeśli jesteś zwolenniczką produktów na bazie naturalnych składników, nie daj się zwieść reklamom obiecującym spektakularne rezultaty już po pierwszym użyciu. Rzeczywiście, będziesz czuć, że twoje kosmyki odżyły z dnia na dzień, ale niestety kosztem ich zdrowia.
Chemiczne składniki mają bowiem podwójne działanie: przynoszą natychmiastowe efekty, lecz na dłuższą metę uszkadzają strukturę włosa.
Warto zatem sięgać po naturalne rozwiązania, które nie tylko stanowią źródło zdrowia dla naszych kosmyków, ale także są tanie i łatwo dostępne. Ponadto znakomicie pielęgnują skórę głowy, zapobiegając wszelkiego rodzaju podrażnieniom i rozmaitym problemom takim jak łupież, łuszczyca czy inne choroby skóry.
Poznaj dziś z nami rośliny lecznicze, które znakomicie zadbają o zdrowie i kondycję twoich włosów!
1. Rozmaryn – naturalny preparat na wypadanie włosów
Według danych zebranych w pracy na temat roślin leczniczych stosowanych przez mieszkańców rolniczych terenów gminy San Carlos (Quevedo) w Ekwadorze, Estudio etnobotánico de plantas medicinales utilizadas por los habitantes del área rural de la Parroquia de San Carlos, Quevedo, Ecuador, rozmaryn jest rośliną, która skutecznie hamuje problem wypadania włosów, wzmacnia je, a także stymuluje krążenie krwi w skórze głowy.
W jaki sposób roślina ta wpływa na nasze kosmyki?
- Ma działanie antyseptyczne i ściągające, dzięki czemu znakomicie nadaje się do pielęgnacji włosów szybko przetłuszczających się.
- Doskonale sprawdza się w walce z łojotokiem i łupieżem. Łagodzi swędzenie skóry głowy oraz znakomicie ją odświeża.
- Jest bogatym źródłem antyoksydantów, a zatem zapobiega przedwczesnemu starzeniu się kosmyków.
- Ogranicza nadmierne wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost.
Jak należy stosować rozmaryn, aby zażegnać problem wypadania włosów?
- W pierwszej kolejności przygotuj napar z gałązek rozmarynu, wrzucając je do garnka z gotującą się wodą.
- Po zaparzeniu ziela, odstaw napar na kilkanaście minut, aby się ostudził do temperatury pokojowej lub nieco wyższej.
- Teraz czas na odcedzenie naparu i zastosowanie go do mycia włosów. W pierwszej kolejności wmasuj napar z rozmarynu w skórę głowy. Następnie umyj nim kosmyki na całej długości.
- Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie naparu z rozmarynu przynajmniej raz w tygodniu.
2. Pokrzywa zwyczajna
Kolejną rośliną leczniczą, która świetnie sprawdza się w walce z wypadaniem włosów jest pokrzywa. Posiada ona szereg właściwości leczniczych i odżywczych, które korzystnie wpływają na włosy, poprawiają ich wygląd oraz ogólną kondycję. Ponadto, dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym, pomagają zahamować nadmierne wypadanie kosmyków.
Jakie właściwości ma pokrzywa?
- Hamuje wypadanie włosów
- Znakomicie sprawdza się w walce z łupieżem
- Skutecznie łagodzi łojotok
- Stymuluje porost włosów
- Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie
Bardzo często z powodu stresu naturalna równowaga skóry głowy ulega zahwianiu, a w takim przypadku może z łatwością rozwinąć się łojotokowe zapalenie skóry. Objawia się ono stanem zapalnym, swędzeniem i nadmiernym wypadaniem włosów. Naturalny preparat na wypadanie włosów na bazie pokrzywy zwyczajnej z pewnością pozwoli ci szybko zażegnać problem.
Przeczytaj również: Pokrzywa zwyczajna – wspaniałe działanie na włosy!
Jak należy stosować pokrzywę zwyczajną, aby zażegnać problem wypadania włosów?
- Przygotuj napar z pokrzywy dokładnie w ten sam sposób, jak opisaliśmy powyżej w przypadku rozmarynu.
- Nastepnie odstaw napar do ostudzenia, oddcedź i wmasuj go w skórę głowy.
- Pozostaw na skórze głowy przez kilkanaście minut, a następnie spłucz.
- Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, stosuj ten naturalny przeparat na wypadanie włosów dwa razy w tygodniu.
Wskazówka: Pamiętaj, że z pokrzywą należy obchodzić się ostrożnie, gdyż jej liście pokryte są małymi włoskami, które działają drażniąco na naszą skórę i powodują bąble. Stąd też najlepiej, jeśli do przygotowania naparu użyjemy rękawiczek ochronnych. Po zaparzeniu, liście pokrzywy tracą swą drażniącą moc.
3. Aloe vera
Cenne właściwości aloesu znane są już od tysiącleci. Obecnie roślina ta jest wykorzystywana niemalże w każdej dziedzinie, również jako naturalny składnik zabiegów mających na celu wzmocnienie i codzienną pielęgnację włosów.
Wielką zaletą żelu aloesowego jest to, że można go przechowywać przez dłuższy czas w lodówce, a zatem nie musisz go przygotowywać tuż przed każdym zabiegiem.
Jak żel aloesowy wpływa na zdrowie i kondycję naszych włosów?
- Hamuje wyadanie włosów
- Nawilża skórę głowy i przywraca jej odpowiednie pH
- Odżywia kosmyki i przywraca im blask
- Wspomaga zwalczanie łupieżu
- Łagodzi swędzenie i stany zapalne skóry głowy
- Stymuluje ukrwienie skóry głowy
- Poprawia wygląd suchych i puszących się kosmyków
Warto mieć zawsze pod ręką roślinę aloe vera, ponieważ można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jeśli twoim celem jest zastosowanie jej cudownych właściwości do pielęgnacji włosów i skóry głowy, postępuj według poniższych wskazówek:
- Utnij jeden mięsisty liść aloesu, a następnie przetnij go wzdłuż na dwie części.
- Wmasuj przezroczysty żel w skórę głowy, a następnie pozostaw na kilkanaście minut.
- W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie tego zabiegu raz w tygodniu.
Jeśli nie chcesz wcierać żelu aloesowego w skórę głowy bezpośrednio z liścia, możesz wydobyć żel z jego wnętrza za pomocą łyżki, a następnie umieścić go w naczyniu i zmiksować. Na koniec wetrzyj specyfik w skórę głowy, a jeśli masz ochotę – również we włosy na całej ich długości.
Jak zahamować wypadanie włosów? – Porady końcowe
Jeśli te domowe środki zaradcze nie przyniosą oczekiwanych rezultatów w kilka tygodni, koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza i wspólnie z nim poszukać przyczyny nadmiernego wypadania włosów.
Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry bądź łysienie plackowate. W takich przypadkach wymagane jest specjalistyczne leczenie pod okiem fachowca. Powyższe naturalne metody możesz stosować jako uzupełnienie leczenia wskazanego przez specjalistę.
Pamiętaj, że rezultaty naturalnych kuracji leczniczych nie pojawiają się z dnia na dzień. Ich działanie bywa powolne, lecz bardzo skuteczne, stąd tez jest niezwykle istotne, aby stosować je regularnie i konsekwentnie przez dłuższy czas. Na efekty trzeba cierpliwie poczekać, ale zazwyczaj cierpliwość ta popłaca.
Zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów? Jeśli problem jest chwilowy i nie pojawiają się dodatkowe objawy, z powodzeniem możesz zacząć stosować powyższe naturalne remedia na wypadanie włosów. Przekonaj się na własnej skórze, że są one niezwykle skuteczne, a włosy po takiej kuracji odzyskują witalność, blask i zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alejandro, M., Alberto, M., Gama Campillo, L. M., & Mariaca Méndez, R. (2010). El uso de las plantas medicinales en las comunidades Maya-Chontales de Nacajuca, Tabasco, México. Polibotánica, (29), 213-262.
- Avila-Sosa, R., Navarro-Cruz, A. R., Vera-López, O., Dávila-Márquez, R. M., Melgoza-Palma, N., & Meza-Pluma, R. (2011). Romero (Rosmarinus officinalis L.): una revisión de sus usos no culinarios. Ciencia y mar, 15(43), 23-36.
- García Bacallao, Lourdes, Rojo Domínguez, Delia Mercedes, García Gómez, Luis Vicente, & Hernández Ángel, Maureen. (2002). Plantas con propiedades antiinflamatorias. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 21(3), 214-216. Recuperado en 24 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002002000300012&lng=es&tlng=es.
- López Pupo, Natacha, Tablada Robinet, María Elena, Jacas García, Caridad, Jacas Portuondo, Ana Lucía, & Solano Pérez, Marhyan. (2018). Terapias tradicional y natural combinadas en pacientes con alopecia areata. MEDISAN, 22(6), 416-423. Recuperado en 24 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192018000600005&lng=es&tlng=es.
- Romeu, C. R., Botta Ferret, E., & Díaz Finalé, Y. (2007). Caracterización fitoquímica del aceite esencial de romero (Rosmarinus officinalis L.) y evaluación in vitro de su actividad acaricida. Fitosanidad, 11(2).