Naturalny Detergent Domowej Roboty

Naturalny Detergent Domowej Roboty

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Wiemy już jak przygotować szampony, maski i wiele innych produktów domowej roboty. Jednak coraz więcej z nas próbuje odtworzyć domowe sztuczki naszych babć, które działały równie dobrze, jeśli nie lepiej, niż receptury i produkty, których używamy obecnie. Są one też znacznie tańsze w wykonaniu i bardziej ekologiczne. Stąd też pomysł na to, aby podzielić się z wami recepturą na skuteczny detergent.W tym artykule wyjaśniamy jak zrobić domowej roboty naturalny detergent do prania odzieży. Podzielimy się z Tobą również kilkoma sztuczkami na temat tego, jak przygotować zmiękczacz o dowolnie wybranym przez Ciebie zapachu i odplamiacz.

Naturalny detergent domowej roboty i jego zalety

Przygotowanie naturalnych produktów domowej roboty ma kilka zalet, o których piszemy poniżej:

  • Przystępna cena: detergenty nie są tanie, a nasz przepis jest bardzo tani w przygotowaniu, z uwagi na niskie ceny jego składników.
  • Łatwość wykonania: nie wymaga od Ciebie szczególnej wiedzy, ponieważ przepis jest prosty i składniki są szeroko dostępne.
  • Organiczność- brak chemii: ważne jest, aby nie używać zbyt wielu produktów o negatywnym wpływie na środowisko i korzystać tylko z tych, które są nam niezbędne.
  • Antyalergiczność: nasz domowy detergent nie zawiera agresywnych substancji, co jest dużą zaletą szczególnie dla osób o wrażliwej skórze lub dla dzieci.

2#wiszace-ubrania-detergent.jpg

Naturalne składniki

W celu przygotowania detergentu skorzystamy z naturalnych składników, które masz już w domu i – już od pierwszego prania – przekonasz się jak bardzo są one skuteczne. Wodorowęglan sodowy jest produktem naturalnym, który działa jak dezodorant i środek odkażający, neutralizuje pH, gdy produkty są zbyt kwaśne lub alkaliczne, oraz sprawia, że tkaniny stają się miękkie.

Z drugiej strony, do przygotowania detergentu posłuży nam zwykłe mydło, które już w czasach starożytnych stosowane było do ręcznego prania ubrań. Mydło to przygotowywane jest z naturalnych tłuszczy, mydła kokosowego, mydła glicerynowego lub mydła marsylskiego, itd.

3#mydlo-detergent.jpg

Co jest Ci potrzebne?

  • Jedna lub dwie kostki mydła
  • 2 szklanki boraksu
  • 2 szklanki wodorowęglanu sodowego
  • Opcjonalnie: cytryna lub olejek lawendowy
  • Woda

Przybory:

  • Wiaderko
  • Średniej wielkości garnek
  • Drewniana łyżka

Jak przygotować detergent?

Zetrzyj kostkę mydła. Potrzebne Ci około dwie szklanki opiłków.
Zagotuj litr wody w garnku i dodaj dwie szklanki mydła. Gotuj na małym ogniu, często mieszając drewnianą łyżką.
Przygotuj drugi pojemnik z sodą oczyszczoną i boraksem. Dodaj wodę gotowaną wcześniej z mydłem i dobrze wymieszaj za pomocą drewnianej chochli, aż wszystko się rozpuści.
Następnie, wedle uznania, dodaj olejku aby nadać zapach swojemu detergentowi.
Dodaj około 15 ml i dobrze wymieszaj.
Przykryj garnek.
Przechowuj w butelkach lub pustych pojemnikach po detergentach, wraz z etykietkami o zawartości składników – dla bezpieczeństwa. Dobrze wstrząśnij przed każdym użyciem, aby wymieszać składniki.

A zmiękczacz?

Najbardziej naturalnym, tanim i skutecznym sposobem na zastąpienie płynu do płukania jest ocet. Pomaga on w czyszczeniu ubrań, zmiękcza tkaniny, zapobiega pilingowaniu i elektryzowaniu się materiału. Dodatkowo, ocet zmiękcza nadmiernie twardą wodę, która zawiera dużo wapna. Ma on jeszcze jedną wielką zaletę: pomaga udrożnić i oczyszcza rury i przewody w pralce z wapna, mydła oraz pleśni. W celu uzyskania specyficznego aromatu, można również skorzystać z jednego z niżej podanych olejków eterycznych:

  • Cytrusowy: (cytryna, pomarańcza, mandarynka): pomaga w głębokim oczyszczaniu, usuwa plamy z oleju i nadaje ubraniom apetyczny zapach.
  • Lawendowy: doskonały aromat oczyszczający, działający odkażająco, a także posiadający właściwości relaksujące i zmiękczające.
  • Z drzewa herbacianego: doskonały do usuwania grzybów.
  • Z eukaliptusa: olej ten ma bardzo orzeźwiający aromat, a także skutecznie usuwa zarazki.

Jeśli nie dysponujesz żadnym z wyżej wymienionych olejków eterycznych, możesz dodać do octu sok z połowy cytryny.

Na najbardziej uciążliwe plamy

Przed wypraniem poplamionych ubrań, użyj wodorowęglanu sodowego i octu – pocieraj nimi plamy za pomocą pędzla.

Zdjęcia: chayirygirl i Jess.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.