Naturalnie leczyć odciski? - Tak, to możliwe!
Czy wiesz, że można leczyć odciski w całkowicie naturalny sposób? Większość z nas doskonale wie, że gdy się pojawią, stają się naprawdę bolesnym problemem.
Odciski i modzele na stopach nie tylko utrudniają chodzenie, ale dają o sobie znać prawie przy wszystkich wykonywanych czynnościach, powodując przy tym ból i dyskomfort. W większości przypadków pojawiają się na skutek zaniedbania tej części ciała.
Stopy, to delikatny obszar, szczególnie ich spody. Warto poświecić im czas i zatroszczyć się o nie, aby takie przykre dolegliwości nas nie zaskakiwały. Dlatego też, w poniższym artykule przedstawimy jak leczyć odciski oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.
Odciski – co powinieneś o nich wiedzieć?
Pewnie wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale odciski to naturalna odpowiedź naszego organizmu. W ten sposób nasze ciało zabezpiecza się przed regularnym, nadmiernym uciskiem na określoną partię stopy. Z reguły nacisk ten jest wynikiem używania nieodpowiedniego obuwia.
Odciski, również mogą pojawić się na dłoniach na skutek zbyt częstego uciskania tego samego miejsca, na przykład poprzez używanie narzędzi. Jednak zdecydowanie te, które pojawiają się na stopach, powodują więcej bólu i skutecznie paraliżują nasze codzienne funkcjonowanie.
Gdy już mowa o odciskach musimy wiedzieć, że tą ogólną nazwą są określane – odciski miękkie, tak zwane modzele i odciski twarde – nagniotki. Jest między nimi kilka istotnych różnic i ważne jest, aby ich, że sobą nie mylić.
- W centrum nagniotka znajduje się czop rogowy, który swoim stożkiem skierowany jest do środka, a swoim końcem dotyka zakończeń nerwowych w stopie, co może powodować napadowy, silny ból. Najczęściej pojawia się na podeszwowej stronie palców i łuku stopy oraz pięcie.
- Modzele, natomiast zajmują większy obszar (2,5 cm) i mają żółtawy odcień. Są to grube warstwy martwego naskórka powstające na skutek regularnego ucisku miejsca poprzez zbyt ciasne obuwie, ale i płaskostopie czy zaburzenia postawy ciała. Najczęściej pojawiają się w okolicach pięty i dużego palca.
Istnieje kilka domowych sposobów na zwalczanie obydwu tych rodzajów odcisków!
Przeczytaj także artykuł: Stopy – 8 sposobów na ich pielęgnację i dobrą kondycję
Jak leczyć odciski? – Domowe sposoby
- Pocieraj zmienione miejsca pumeksem zaraz po kąpieli, a następnie wetrzyj surową połówkę cebuli i posmaruj kilkoma kroplami nalewki z arniki. Taki zabieg świetnie pomaga leczyć odciski, by pozbyć się ich szybko i skutecznie.
- Rozdrobniony ząbek czosnku z dodatkiem oliwy z oliwek nałóż na odciski. Pomoże on zmiękczyć skórę i złagodzić stan chorobowy. Zabezpiecz posmarowane mieszanką miejsce i pozostaw na całą noc.
- Przygotuj leczniczy preparat: rozdrobnij 5-6 tabletek aspiryny i wymieszaj je z łyżką soku z cytryny i łyżką wody. Umieszczamy lekarstwo na waciku, przykładamy do odcisków i pozostawiamy na 10 minut. Jeśli dodatkowo zapewnisz stopom ciepło, wzmocnisz działanie preparatu i znacznie lepiej zmiękczysz skórę.
- Zamarynuj w winnym occie przez 24 godziny kilka liści pora. Zaaplikuj je na odciski na 20 minut. Następnie delikatnie usuń preparat ostrym narzędziem i zdezynfekuj alkoholem.
- Kilka razy dziennie smaruj odciski maścią z nagietka. Oprócz tego, że działa przeciwzapalnie, zmiękcza również skórę.
- Pomoże także 10-minutowe moczenie nóg w wodzie z dodatkiem czterech łyżek naparu z rumianku. Woda powinna być ciepła, a nogi w niej zamoczone możemy zostawić do momentu, aż się schłodzi. Po osuszeniu stóp, nałóż na odciski wazelinę i załóż bawełniane skarpety.
I jeszcze więcej domowych sposobów na to, jak leczyć odciski…
- W occie jabłkowym zamocz bułkę tartą i pozostaw ją na dwa dni. Następnie, przez kolejne trzy noce należy przykładać mieszankę na odciski. Wcześniej stopy powinny być wymoczone w ciepłej wodzie – w ten sposób będzie łatwiej zmiękczyć i usunąć odcisk.
- Wydobywamy miąższ z kilku świeżych owoców fig i przed położeniem się spać przykładamy do miejsc występowania odcisków. Zabezpieczamy je bawełnianymi skarpetami lub gazą. Następnie, po przebudzeniu, usuwamy preparat ciepłą lub gorącą wodą. Po upływie 30 minut usuwamy martwy naskórek przy użyciu pumeksu.
- Umyj i rozgnieć liście szpinaku (40g). Tak przygotowaną maść nałóż na gazę i zrób okład. Po upływie 20 minut dokładnie usuń. Czynność tę powtarzaj przez kilka dni do momentu, aż zauważysz zmiękczenie odcisków i otaczającej je skóry.
- Rozgnieć kilka liści rośliny rojnik i dodaj łyżkę octu jabłkowego. Zaaplikuj otrzymany preparat na osuszonej skórze i zaczekaj do wyschnięcia, a następnie zastosuj pumeks.
- Wymocz nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie. Na wilgotne stopy nałóż sodę oczyszczoną i wmasuj ją w miejsca występowania odcisków, a następnie użyj pumeksu
Przeczytaj także artykuł: Miękkie stopy dzięki dwóm naturalnym składnikom
To jeszcze nie koniec…
- Obierz ananasa i przyłóż plaster owocu do miejsc dotkniętych odciskami. Zabezpiecz je tak, by się nie przemieszczały. Pozostaw na noc i następnego dnia wymocz nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie. Powtarzaj tę czynność przez kilka dni, aż odciski dadzą się łatwo usunąć. Będziesz potrzebować przynajmniej czterech podobnych zabiegów.
- Wymieszaj łyżkę octu z 1/8 szklanki oleju, umieść w miejscu występowania odcisków i pocieraj energicznie. Następnie użyj pumeksu i wmasuj w stopy olejek migdałowy.
- Codziennie przez dwa tygodnie wcieraj olejek rycynowy, następnie umieść kawałek skórki z cytryny i plasterek świeżego pomidora, po czym zabandażuj. Soki spowodują, że skóra nieco się zmiękczy.
- Rozdrobnij ząbek czosnku z łyżeczką bluszczu, aż do uzyskania soku. W otrzymanym soku należy moczyć gazę i stosować jako okład bezpośrednio na odciski. Czynność te powtarzać codziennie, aż do momentu zmiękczenia skóry.
- Umyj łodygi i liście pokrzywy. Rozdrobnij, aż do uzyskania pasty i nałóż ją na odciski. Możesz również użyć blendera do rozdrobnienia rośliny z odrobiną wody.