Naturalne sposoby na żylaki – Wypróbuj je!

Naturalne sposoby na żylaki – Wypróbuj je!
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żylaki mogą być niebezpieczne jeśli są nie leczone w odpowiednim czasie, dlatego musimy zacząć działać by uniknąć powikłań, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu. Są na to naturalne sposoby.

Żylaki to dolegliwość, która wpływa na krążenie krwi i może powodować poważne komplikacje dla organizmu. Jak niemalże każdej dolegliwości –  jej też można zapobiec, prowadząc aktywny i zdrowy tryb życia. Istnieją jednak uwarunkowania genetyczne z którymi ciężko jest walczyć. Z żylakami można sobie poradzić – również naturalnymi sposobami.

Czym są żylaki?

Zapalenie żyły to choroba nazywana żylakami. Często występuje u osób w podeszłym wieku. Istnieją różne rodzaje zapalenia żył. Jednym z nich jest zapalenie powierzchowne, które dotyka żył znajdujących się między warstwami skóry. Jest ono łagodne i nie stanowi zagrożenia. Istnieje również zakrzepowe zapalenie żył, które jest spowodowane skrzepami krwi.

sposoby na żylaki, nogi żylaki
Głębokie zapalenie żył lub zakrzepowe zapalenie żył jest skomplikowane, ponieważ istnieje ryzyko, że skrzepy przedostaną się do reszty krwiobiegu. To spowodowałoby zablokowanie przepływu krwi, obumarcie tkanek i może nawet skończyć się śmiercią.

Co jest przyczyną powstawania żylaków?

Zapalenie żył spowodowane jest przez skrzepy krwi, które blokują żyły. To z kolei powoduje dyskomfort, ból, drętwienie, pieczenie, zaczerwienienie skóry i gorączkę. W przypadku pojawienia się tych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby rozpocząć odpowiednie leczenie.

Powody powstania żylaków mogą być różne. W wielu przypadkach bardzo ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Siedzący tryb życia również może być przyczyną żylaków. Ludzie, którzy pracują przez wiele godzin w pozycji siedzącej często cierpią na tę chorobę. Wynika to z braku odpowiedniego krążenia krwi w żyłach.

Gęsta krew powstała z toksyn nagromadzonych we krwi również może być przyczyną zapalenia żył. Stłuczenie, infekcje lub nadwaga przyczyniają się w ten sam sposób do niedrożności żył.

Sposoby na zapobieganie żylakom

  • Picie co najmniej 1,5 lub 2 litrów wody dziennie jest niezwykle korzystne dla organizmu, ponieważ ciało pozostaje nawodnione i zapobiega chorobom, takim jak zapalenie żył.
  • Dobra i zrównoważona dieta jest niezwykle ważna. Zaleca się częstsze spożywanie produktów poprawiających krążenie, takich jak błonnik i przeciwutleniacze.

Żywność bogata w tłuszcze trans, napoje alkoholowe i papierosy zawsze szkodzą organizmowi. Unikanie tych produktów może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

To w połączeniu z ćwiczeniami i spacerami zmniejsza ryzyko choroby i poprawia krążenie krwi.

Naturalne sposoby na żylaki

W przypadku każdej choroby możemy szukać naturalnych rozwiązań, żylaki nie są w tym przypadku wyjątkiem. Spośród wielu opcji przedstawiamy 5 najskuteczniejszych rozwiązań:

1. Zimne lub ciepłe okłady

Okłady stosuje się, gdy zapalenie żył jest powierzchowne. Jeśli masz w domu okłady, których używasz aby złagodzić bóle głowy lub mięśni, można je również zastosować w walce z zapaleniem żył. Kąpiel w gorącej wodzie również może pomóc złagodzić objawy.

Czego potrzebujesz?

  • zimnych lub ciepłych okładów

Co musisz zrobić?

  • Umieść kompresy z gazy lub bawełny w zimnej lub gorącej wodzie i nałóż je na bolące miejsce, aby złagodzić obrzęk.
  • Przykładaj przez co najmniej 10 minut.

2. Arnika

Arnika to roślina kwiatowa, która ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto jest w stanie pobudzić przepływ krwi. Można z niej uzyskać bardzo użyteczny olej, który jest idealny w leczeniu zapalenia żył.

sól morska na żylaki

Czego potrzebujesz?

  • Olej z arniki
  • 1 łyżka octu (15 ml)

Co musisz zrobić?

  • Do oleju arniki dodaj łyżkę octu.
  • Zaaplikuj mieszankę na bolące obszary i pozostaw na 5 do 10 minut, następnie spłucz wodą.

Uwaga: Unikaj stosowania oleju, jeśli skóra ma otwartą ranę.

3. Napar z Miłorzębu

Wysoka zawartość flawonoidów i przeciwutleniaczy w ginko biloba (miłorząb dwuklapowy) sprawia, że jest to idealne rozwiązanie poprawiające krążenie krwi. Zapobiega również tworzeniu się skrzepów.

Czego potrzebujesz?

  • 2 łyżki liści miłorzębu lub przygotowane torebki herbaty (30 g)
  • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)
  • Słodzik (do smaku)

Co musisz zrobić?

  • Gotuj liście lub woreczki w gorącej wodzie, aż do otrzymania naparu. Dodaj miód lub inny środek słodzący, jeśli preferujesz słodszy smak.
  • Zaleca się picie herbatę z liści tej rośliny co najmniej 2 razy dziennie.

4. Napar ze skrzypu polnego

Działanie przeciwzapalne tej rośliny przynosi wiele korzyści dla ludzkiego ciała. Wśród nich jest zapobieganie stwardnieniu tętnic, co wpływa na poprawę krążenia krwi.

Czego potrzebujesz?

  • 2 łyżki skrzypu (30 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • Miód (do smaku)

Co musisz zrobić?

  • Zagotuj liście skrzypu polnego w wodzie. Jeśli masz zamiar go wypić, możesz dodać odrobinę miodu.
  • Zaleca się picie dwóch filiżanek herbaty dziennie lub gorącą i relaksującą kąpiel z naparem ze skrzypu.

5. Ananas

Ananas posiada enzym zwany bromelainą, który może rozkładać białka. Ponadto, pośród wielu zalet, okazał się też być doskonałym naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

Jest on nawet stosowany w leczeniu pooperacyjnym, ponieważ oprócz zmniejszenia obrzęku – łagodzi również ból.

pokrojony ananas na żylaki

Składniki

  • 4 kawałki ananasa
  • Woda lub sok owocowy

Co musisz zrobić?

Usuń skórkę z owoca i pokrój go na kawałki. Zjedz 4 kawałki i popij wodą lub dowolnym sokiem. Generalnie zaleca się spożywać ananasa na pusty żołądek; uwzględnij go w swojej codziennej diecie.

Jak widać żylaki można leczyć wykorzystując różne naturalne sposoby. Pomogą ci to kontrolować ich występowanie, a nawet całkowicie je usunąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dziwenka, M., & Coppock, R. W. (2016). Ginkgo biloba. In Nutraceuticals: Efficacy, Safety and Toxicity. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-802147-7.00049-8
  • Alves, R. S., Leite, N. S., & Fernandes, R. P. M. (2009). Estudos bioquímicos da enzima bromelina do Ananas comosus ( abacaxi ). Scientia Plena.
  • Wright, C. I., Van-Buren, L., Kroner, C. I., & Koning, M. M. G. (2007). Herbal medicines as diuretics: A review of the scientific evidence. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.07.023

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.