Nastolatek na diecie wegańskiej: światowy trend
Nastolatek na diecie wegańskiej nie ma w życiu lekko. Jednak przestrzeganie takiej odmiany diety może wiązać się z ciekawymi korzyściami, jeśli tylko jest ona prowadzona we właściwy sposób.
Nastolatek na diecie wegańskiej wie, że przestrzeganie takiego sposobu żywienia ma swoje plusy i minusy.
Wszystko dlatego, że dieta bazująca wyłącznie na produktach roślinnych może wpłynąć pozytywnie na Twoje zdrowie i pomóc Ci utrzymać właściwą wagę. Ale z dietą wegańską wiąże się kilka założeń, które nadal budzą kontrowersje. Wszystko dlatego, że niewłaściwy plan żywieniowy może prowadzić do wystąpienia deficytu niektórych wartości odżywczych.
W takim razie co warto wiedzieć, aby stosować dietę wegańską?
Wegetarianin a weganin: na czym polega różnica?
Wydaje się, że duża liczba artykułów dostępnych powszechnie w mediach (w połączeniu z wieloma niepokojami profesjonalistów związanymi z tym tematem) sprawiła, że obecnie coraz większa liczba nastolatków przechodzi na dietę wegańską.
Jednocześnie nadal istnieje sporo kontrowersji związanych z tą dietą. Nie sposób również zapomnieć o nieporozumieniach, które ten sposób żywienia wywołuje pomiędzy rodzicami a ich dziećmi.
R. González Leal, członek Rady Endokrynologii w szpitalu Infantil Universitario Niño Jesús w Madrycie, w prosty sposób wskazuje różnice między wegetarianizmem a weganizmem:
Do dwój najczęściej spotykanych odmian wegetarianizmu zaliczamy diety wegańskie, w których stosujące je osoby nie spożywają niczego, co pochodzi od zwierząt, oraz “diety wegetariańskie“, w których odrzuca się mięso, ale nie rezygnuje się z jedzenia jajek i produktów mlecznych.
Za kulisami: dlaczego dieta wegańska są tak popularne?
Najczęściej dietę wegetariańską wybiera się z powodu czynników zdrowotnych, dbałości o środowisko i czynników związanych z traktowaniem zwierząt.
Oprócz tego niektórzy wegetarianie zwracają uwagę na czynniki ekonomiczne, problemy etyczne związane z głodem na świecie i wierzenia religijne. Wiele osób stosuje dietę wegańską od najmłodszych lat. Dzieje się tak, jeśli dorastały w wegetariańskich rodzinach.
Przeczytaj również: Wegański majonez – pyszny i zdrowy dodatek do dań
Nastolatek na diecie wegańskiej: niepokojąca, ryzykowna i coraz częstsza codzienność
Przejście na dietę wegetariańską może prowadzić do spadku poziomu niektórych wartości odżywczych. Na szczęście niedoborów można uniknąć przestrzegając dobrze zaplanowanej diety roślinnej, w której znajdują się warzywa, owoce, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, które umożliwiają dostarczenie odpowiednich ilości mikro- i makroskładników.
Należy jednak pamiętać, że na niedobory wynikające z przestrzegania diety wegetariańskiej są narażone zwłaszcza dwie grupy:
- Pierwsza z nich to dzieci i nastolatkowie, którzy nadal rosną i potrzebują wszystkich możliwych wartości odżywczych. Duży nacisk należy postawić zwłaszcza na spożywanie aminokwasów.
- Druga grupa to kobiety, które potrzebują większych ilości żelaza. Ten minerał oczywiście znajduje się w roślinach strączkowych i produktach pochodzenia roślinnego. Jednak jego przyswajalność jest zdecydowanie mniejsza od tego obecnego w mięsie.
Warzywa i rośliny strączkowe zawierają dużo żelaza, ale organizm człowieka nie jest w stanie przyswajać go na takim samym poziomie co żelaza pochodzenia zwierzęcego.
Czy stosowanie diety wegańskiej przez nastolatka ma jakieś zalety?
Oczywiście nie można zaprzeczyć istnieniu kilku korzyści płynących z takiego sposobu odżywania się. Jednak nie oznacza to, że powinnaś ignorować istnienie elementów budzących kontrowersje, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.
Mając to na uwadze warto pamiętać o następujących zagadnieniach:
- Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie często wiążą się z wieloma korzyściami natury zdrowotnej.
- W białku zwierzęcym znajdują się wszystkie niezbędne aminokwasy. Z kolei w niektórych białkach roślinnych znajdują się ich niewielkie ilości. Na przykład w zbożach jest niewiele lizyny, zaś w roślinach strączkowych brakuje wystarczających ilości metioniny i treoniny.
- To właśnie w wieku nastoletnim najczęściej dochodzi do rozwoju zaburzeń odżywiania.
Odkryj również: Białko roślinne, nie tylko dla wegan – 7 przykładów
Podsumowanie
United States National Library of Medicine przygotowała zestaw wytycznych, które w jasny sposób określają co powinno się robić podczas stosowania diety wegańskiej lub wegetariańskiej. Zgodnie z ich zalecaniami musisz:
- Spożywać różne rodzaje produktów spożywczych, w tym warzywa, owoce, ziarna, orzechy, nasiona i pełne ziarna. Jeżeli Twoja diety na to pozwala, dodaj do nich jajka i nabiał.
- Wybieraj produkty wzbogacone witaminami, takie jak zboża, chleb, soja i mleko migdałowe, jak również naturalne soki owocowe, aby dostarczyć organizmowi jak największą liczbę składników odżywczych.
- Unikaj jedzenia, w którym znajduje się za dużo tłuszczu, cukru i sodu (soli).
- Włącz do każdego posiłku przynajmniej jedno źródło białka.
- Przyjmuj suplementy jeżeli w Twojej diecie brakuje określonych witamin i minerałów.
- Pamiętaj, że witamina B12 jest niezbędna, jeżeli chcesz uchronić się przed anemią. Znajdziesz ją w jajkach i nabiale, dlatego też osoby prowadzące dietę wegańską, które ich nie spożywają, są narażone na jej niedobór.
- Nauczy się czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach produktów spożywczych. Dzięki nim poznasz skład produktu oraz jego wartość odżywczą.
Na samym końcu warto zwrócić uwagę na możliwość nawiązania współpracy z dietetykiem. Dzięki niej upewnisz się, że w restrykcyjnej diecie znajdują się wszystkie wartości odżywcze, jakich potrzebuje każdy organizm.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Temas de revisión. “Alimentación vegetariana en adolescentes: pros y contras”. ADOLESCERE • Revista de Formación Continuada de la Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia • Volumen V • Septiembre 2017 • Nº 3.
- Biblioteca Nacional de Medicina de los EE.UU.