Nasiona mozgi kanaryjskiej – przepis na mleko

Czy próbowałaś już tego pysznego napoju? Teraz, gdy znasz już jego zalety, nie wahaj się zrobić go w domu, aby móc w pełni wykorzystać jego zalety.
Nasiona mozgi kanaryjskiej – przepis na mleko
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mozga kanaryjska to roślina o niskiej zawartości kalorii, która w ostatnim czasie zyskała niezwykłą popularność. Nasiona mozgi kanaryjskiej zawierają dużą ilość niezbędnych składników odżywczych i przynoszą ogromne korzyści zdrowotne.

Nasiona mozgi kanaryjskiej początkowo były stosowane jako pokarm dla ptaków. Odkryto jednak ich dobroczynne właściwości również dla człowieka. Nasiona te mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety, dzięki temu, że są bogate w enzymy i aminokwasy.

Kiedy są suche, mają wiele składników odżywczych, jednak po namoczeniu ich w wodzie, przechodzą szereg procesów chemicznych, które zwiększają zawartość błonnika, celulozy i wysokiej jakości białek organicznych.

Oprócz składników odżywczych, które dostarczają, są idealne do poprawy trawienia. Nasiona mozgi kanaryjskiej poprawiają również funkcjonowanie wątroby i oczyszczają Twój organizm.

Ponieważ wiemy, że wiele osób nadal ich nie próbowało, w poniższym artykule chcemy podzielić się przepisem na mleko z nasion mozgi kanaryjskiej i przedstawić jakie może przynieść korzyści dla naszego zdrowia.

Jak zrobić mleko z nasion mozgi kanaryjskiej?

Mleko z nasion mozgi kanaryjskiej jest jednym z najbardziej niskokalorycznych napojów warzywnych jakie są dostępne. Dzięki temu możesz je spożywać każdego dnia. Dodatkowo może być suplementem, który pomoże Ci utrzymać prawidłową wagę.

Proces przygotowania nie jest skomplikowany, ale należy go rozpocząć dzień wcześniej.

Nasiona mozgi kanaryjskiej mleko

Składniki

 • 6 łyżek stołowych nasion mozgi kanaryjskiej
 • 4 szklanki wody

Sposób przygotowania

 • Namocz nasiona mozgi kanaryjskiej w szklance wody i pozostaw na noc.
 • Następnego dnia rano odcedź nasiona i umieść je w blenderze z resztą wody.
 • Miksuj je na wysokich obrotach, aż otrzymasz napój o bladobrązowym kolorze.
 • Przecedź otrzymane mleko i wyrzuć resztki nasion.

Sposób spożycia

 • Wypij kubek mleka na śniadanie.
 • Możesz wypić kolejną porcję 2 do 3 razy w ciągu dnia.

Nasiona mozgi kanaryjskiej i ich korzyści

Nasiona mozgi kanaryjskiej składają się z 16,6% wysokiej jakości białek i 11,8% błonnika pokarmowego. W procesie wytwarzania mleka zwiększa się  zawartość enzymu w nasionach. Dodatkowo pomaga to komórkom lepiej metabolizować glukozę.

Przy regularnym spożywaniu, te właściwości, wraz z witaminami i minerałami, pozytywnie wpłyną na kilka aspektów zdrowotnych.

Poprawa trawienia

Kobieta szczup[ły brzuch równowaga trawienia nasiona mozgi kanaryjskiej

Enzymy znajdujące się w mleku z nasion mozgi kanaryjskiej wspomagają proces trawienia. Pomagają również zmienić skrobię w glukozę.

 • Działanie przeciwzapalne pomagają spowolnić podrażnienie błony śluzowej żołądka.
 • Dzięki temu zapobiega zgadze i owrzodzeniom.
 • Pomaga również w zrównoważeniu ruchów jelit i zapobiega zarówno zaparciom, jak i biegunce.

Ochrona zdrowia Twojego serca

To mleko roślinne stało się jednym z najlepszych sposobów zwalczania złego cholesterolu w Twoich tętnicach.

 • Jego związki przeciwutleniające pomagają zapobiegać tworzeniu się zatorów. Pomagają również usuwać lipidy i zapobiegają chorobom, takim jak miażdżyca.
 • Między innymi poprawia przepływ krwi i pomaga zrównoważyć poziom sodu.
 • Pomaga to zapobiec wysokiemu ciśnieniu krwi.

Pomaga stracić na wadze

Ze względu na właściwości detoksykujące i wspomagające trawienie, napój ten został uznany za dobry suplement dla osób, które starają się schudnąć w zdrowy sposób.

 • Chociaż nie jest to cudowne lekarstwo, jego związki pomagają usunąć toksyny z Twojego organizmu. To powstrzymuje je od zakłócania aktywności metabolicznej.
 • Z drugiej strony, błonnik zwiększa uczucie sytości. Zmniejsza to potrzebę “podjadania” produktów o wysokiej kaloryczności.
Kobieta waży się na wadze a nasiona mozgi kanaryjskiej

Przeciwdziałanie zatrzymywaniu płynów

Mleko z nasion mozgi kanaryjskiej działa moczopędnie, co zwiększa czynność nerek. W rezultacie pomaga filtrować płyny, które są wydalane razem z moczem.

Ta cecha pomaga osobom cierpiącym na choroby obrzękowe lub stany zapalne. Dzieje się tak dlatego, że poprzez pozbycie się płynów unikasz komplikacji i bólu.

Oczyszczanie wątroby

Przeciwutleniacze i naturalne enzymy zawarte w mleku z nasion mozgi kanaryjskiej są bardzo pomocne w oczyszczaniu wątroby i poprawianiu jej funkcjonowania.

Zawarte w nim substancje spowalniają uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki. Napój ten zwiększa również metabolizm tłuszczów, co zapobiega powolnemu trawieniu.

Walka z infekcjami dróg moczowych

Składniki odżywcze tego napoju pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Pomaga to organizmowi reagować na czynniki zakaźne, które wpływają na stan zdrowia układu moczowego.

W tym samym czasie jego działanie moczopędne oczyszcza drogi moczowe i pęcherz. Dzięki temu łatwiej pozbyć się drobnoustrojów powodujących infekcje.

Kobieta trzyma się za brzuch a nasiona mozgi kanaryjskiej

Czy próbowałaś już tego pysznego napoju? Teraz, gdy znasz już jego zalety, nie wahaj się zrobić go w domu, aby móc w pełni wykorzystać jego zalety.

Pokochasz to!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abdel-Aal, E. S. M., Hucl, P. J., & Sosulski, F. W. (1997). Structural and Compositional Characteristics of Canaryseed (Phalaris canariensis L.). Journal of Agricultural and Food Chemistry45(8), 3049–3055. https://doi.org/10.1021/jf970100x
 • Mason E, L’Hocine L, Achouri A, Karboune S. Hairless Canaryseed: A Novel Cereal with Health Promoting Potential. Nutrients. 2018;10(9):1327. Published 2018 Sep 19. doi:10.3390/nu10091327
 • Abdel-Aal, E. S. M., Hucl, P., Patterson, C. A., & Gray, D. (2010). Fractionation of hairless canary seed (Phalaris canariensis) into starch, protein, and oil. Journal of Agricultural and Food Chemistry58(11), 7046–7050. https://doi.org/10.1021/jf100736m
 • Valverde, M. E., Orona-Tamayo, D., Nieto-Rendón, B., & Paredes-López, O. (2017). Antioxidant and Antihypertensive Potential of Protein Fractions from Flour and Milk Substitutes from Canary Seeds (Phalaris canariensis L.). Plant Foods for Human Nutrition, 72(1), 20–25. https://doi.org/10.1007/s11130-016-0584-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.