Narcystyczna matka - 7 konsekwencji dla dziecka

Narcystyczna matka - 7 konsekwencji dla dziecka

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Narcystyczna matka może spowodować, że jako dorośli nie będziemy w stanie o siebie zadbać, zamiast tego próbując zaspokoić potrzeby innych. Siebie zawsze będziemy stawiać na drugim miejscu.

Rodzice są dla dzieci autorytetami. Pełnią rolę wzoru do naśladowania i są dla dziecka pierwszą okazją do kontaktu ze społeczeństwem i budowania relacji.

Jednakże nie wszyscy rodzice dają swoim dzieciom dobry przykład. Niektórzy swoim zachowaniem przysparzają dzieciom problemów w ich późniejszym, dorosłym życiu. W tym artykule przyjrzymy się konsekwencjom, jakie może dla dziecka mieć narcystyczna matka.

Kim jest narcystyczna matka?

Zanim zaczniemy dyskusję o potencjalnych konsekwencjach posiadania narcystycznej matki, konieczne jest zdefiniowanie tego zjawiska.

Pierwsza i najważniejsza rzecz o której należy pamiętać to fakt, że osoby narcystyczne darzą same siebie nadmiernym uwielbieniem. W efekcie mogą wymagać ogromnej ilości uwagi od bliskich a zaspokojenie  w pełni tej potrzeby może być dla otoczenia trudne.

Choć z jednej strony bycie tak wymagającym może pomóc narcystycznym osobom w zmotywowaniu dzieci do osiągania sukcesów w życiu, koszty emocjonalne które dzieci poniosą będą równie znaczące jak te potencjalne sukcesy.

Przyjrzyjmy się sposobom w jakie narcyzm matki oddziaływuje na dziecko.

Przeczytaj koniecznie:Zaburzenie osobowości

1. Dzieci narcystycznych matek mają tendencję do zapominania o swoich własnych potrzebach i pragnieniach

Osoba narcystyczna wciąż potrzebuje uwagi, jest też arogancka i lubi manipulować innymi ponieważ uważa, że zasługuje wyłącznie na to, co najlepsze.

Przeniesienie tej sytuacji w kontekst rodzinny i obecność narcystycznego rodzica – a konkretnie matki – oznacza, że dzieci będą dorastały czując potrzebę zadowolenia jej.

Dziecko z matką.

W tym procesie dzieci nie postrzegają siebie jako odrębnych osób z własnymi potrzebami i pragnieniami. Zazwyczaj stają się odbiciem matki i jej pragnień i robią wszystko, czego się od nich oczekuje.

Kiedy wykonują narzucone zadania i osiągają wyznaczone im cele, matka chwali je i nagradza, więc uczą się mechanizmu zdobywania jej uwagi i miłości. W rezultacie, kiedy takie dzieci dorosną nie mają świadomości otaczającej je przestrzeni i starają się zaspokoić potrzeby innych zanim zadbają o swoje własne.

2. Zaniżona samoocena

Kolejnym skutkiem obecności narcystycznej matki jest powstanie mechanizmu otrzymywania przez takie dzieci uwagi i miłości jedynie wtedy, kiedy matka czegoś od nich potrzebuje. Problem w tym, że narcystyczna matka jest skrajnie wymagająca, więc jej oczekiwaniom bardzo trudno sprostać.

W efekcie matka w mniej lub bardziej bezpośredni sposób będzie dawała dzieciom do zrozumienia, że nie są wystarczająco dobre. Z kolei skutkiem tego jest powstanie u dzieci poczucia niekompetencji, posiadania niedostatecznie dobrych zdolności i umiejętności, całościowo niskiej samooceny i towarzyszącego im zawsze niepokoju.

3. Trudno Ci pokochać siebie takim, jakim jesteś

Dzieci narcystycznej matki nie czują, że są wystarczająco dobre, a więc trudno im kochać i akceptować siebie takimi jakie są.

Każdy z nas ma coś, czego w sobie nie lubi i co chciałby zmienić – to normalne. Jednakże osoby, których rodzice byli stabilni emocjonalnie dorastały ucząc się umiejętności dostrzegania w sobie pozytywnych cech.

Narcystyczna matka i jej córka.

Narcystyczna matka sprawia, że jej dzieci będą miały problem ze znalezieniem w sobie czegoś, co lubią.

Nawet jeśli będą osiągały założone cele i odnosiły sukcesy o których marzą, nie będą czuły, że to wystarcza.

4. Czujesz się bardziej jak towarzysz, niż syn lub córka

Ze względu na ogromną ilość uwagi jakiej wymaga i oczekuje narcystyczna matka, jej dzieci uczą się budowania życia wokół niej: jej problemów, potrzeb i jej szczęścia.

W efekcie: dzieci stają się dla matki wsparciem emocjonalnym i są wciągane w sytuacje, w których nie powinny uczestniczyć. Biorą na siebie tyle odpowiedzialności, że zapominają o tym, iż są dziećmi i stają się kimś w rodzaju towarzysza i partnera dzielącego emocje matki.

Osoby dorastające z narcystycznymi rodzicami czują się tak, jakby całe życie zajmowały się rozwiązywaniem ich problemów.

Szczęśliwa matka i córka.

Chociaż taki układ może mieć pozytywne skutki – dzieci nauczą się skutecznego rozwiązywania problemów oraz samowystarczalności – poważne negatywne konsekwencje obejmują obciążenie emocjonalne i problemy z obdarzeniem innych zaufaniem.

5. Mówisz do siebie krytycznie

Dorastanie z narcystyczną matką oznacza ciągłe otrzymywanie negatywnych przekazów. Przez to dzieci uczą się mówić do siebie i o sobie negatywnie, używając krzywdzących słów.

Smutne dziecko.

To efekt lustra. Uczą się postrzegać życie tak jak robiła to ich narcystyczna matka i jako że słuchały negatywnych przekazów, używają ich również w odniesieniu do samych siebie.

6. Uczysz się ukrywać swoją prawdziwą naturę

Kolejną konsekwencją posiadania narcystycznej matki jest to, że dzieci uczą się ukrywać część swojej natury po to, by uwidaczniać to, co ceni i czego oczekuje matka. Z czasem odruch wypierania lub ukrywania pewnych cech staje się normą.

Jako osoby dorosłe, takie dzieci mogą mieć problemy z samoidentyfikacją, z określeniem swoich pragnień i odkryciem czego oczekują od życia i od innych.

7. Sabotujesz samego siebie

Dorastanie z narcystyczną matką oznacza, że dziecko wciąż otrzymuje przekaz mówiący, że nie jest wystarczająco dobre. To sprawia, że takie dzieci w każdej sytuacji spodziewają się najgorszego.

Kiedy dorosną, będą stroniły od okazywania uczuć i emocjonalnego przywiązania, by zachować bezpieczeństwo. Mogą na przykład unikać zakochania, bojąc się możliwego odrzucenia. To oczywiście prowadzi do powstania zamkniętego koła narastającego niepokoju i braku bezpieczeństwa.

Co możesz zrobić, jeśli masz narcystyczną matkę?

Tego rodzaju relacja może spowodować trudne do wykrycia urazy psychiczne i mieć wpływ na całe Twoje życie.

Jeśli Twoja matka jest narcystyczna, poszukaj pomocy lub zasięgnij rady. To pomoże Ci poradzić sobie z przekazami, które od niej otrzymujesz i osiągnąć spełnienie życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.