Napięciowy ból głowy - skąd się bierze i jak przeciwdziałać?

Napięciowy ból głowy dotyka prawie 80% dorosłej populacji. Aktywność społeczna i zawodowa osób, które na nie cierpią, zmniejsza się nawet o 60%.
Napięciowy ból głowy - skąd się bierze i jak przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Napięciowy ból głowy może być bardzo uporczywy. Na czym on polega i jak możesz mu przeciwdziałać? Napięciowy ból głowy, który dotyczy obu stron głowy, a nie tylko jednej, jak to często bywa przy migrenowych bólach głowy. Do tego nieustannego przeszywającego bólu dochodzi sztywność karku i skóry głowy, a także dyskomfort, który pojawia się zwłaszcza w środku dnia i nasila się po południu.

Napięciowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, na który cierpi zdecydowana większość populacji. Jeśli jednak utrzymuje się przez kilka dni w tygodniu i przez trzy miesiące z rzędu, możemy mieć do czynienia z chorobą przewlekłą, która wymagałaby bardziej sprecyzowanego rodzaju leczenia.

W obliczu napięciowych bólów głowy często uciekamy się do stosowania środków przeciwbólowych, ale czasami wolelibyśmy uniknąć ich spożywania. Dlatego oferujemy Ci kilka środków naturalnych, dzięki którym możesz przynieść sobie ulgę, ponieważ ich przyczyny wynikają z sytuacji niepokoju i stresu, które możemy kontrolować, biorąc pod uwagę ich wyzwalacze.

Napięciowy ból głowy — przyczyny

Istnieje wiele czynników wyzwalających, oto niektóre z nich:

  • Sytuacje stresowe i lękowe.
  • Długotrwałe przebywanie w niewygodnej i nieprawidłowej pozycji dla osi ciała i głowy, gdzie dochodzi do przeciążenia mięśni i nerwów.
  • Twoje oczy utkwione przez długi czas w jednym punkcie, a nawet problemy ze wzrokiem i używanie nieprawidłowo dobranych okularów lub soczewek.
  • Uboga dieta z niedoborami witamin i minerałów (magnez, witaminy z grupy B).

Rodzaje napięciowych bólów głowy

Według literatury naukowej wyróżniamy dwa rodzaje napięciowych bólów głowy:

  • Typ I: Utrzymuje się przez kilka miesięcy, częściej występuje rano, następnie słabnie i wraca po południu. Ból koncentruje się po obu stronach oraz w części potylicznej.
  • Typ II: Najczęściej występujący w populacji. Charakteryzuje się rozlanym bólem i dokuczliwym uczuciem ucisku. Trwa od jednego do trzech dni. Leki wydają się być przy nim nieskuteczne.

Napięciowy ból głowy, a migrena — różnice

Napięciowy ból głowy przedstawia się bardziej jako uogólniony ból z uciskiem w skroniach i za głową, także w karku. Czasami trwa godzinami lub nieco ponad pół godziny, trwa dwa lub trzy dni, po czym znika.

Migrena natomiast to ból bardziej zlokalizowany, czasami występuje tylko po jednej stronie głowy. Może jej towarzyszyć światłowstręt, odczuwamy mdłości, zawroty głowy… coś, co np. nie pojawia się przy napięciowych bólach głowy, które można czasem zażegnać dzięki prostemu masażowi szyi.

Napięciowe bóle głowy — przeciwdziałanie

Aneuryna

Według wielu badań witamina B może pomóc złagodzić bóle głowy. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli możliwe byłoby dodanie dodatkowej porcji witamin poprzez tabletki, które są zwykle sprzedawane w sklepach naturalnych.

Jeśli profesjonalista wyrazi na to zgodę, możemy zażywać 250-miligramową kapsułkę dziennie przez dwa tygodnie. Witamina B występuje również w dużych ilościach w wątrobie wołowej, tłustych rybach, jajach i zielonych roślinach liściastych.

Lawenda

Lawenda jest idealna do łagodzenia stresu i bólu głowy. Możemy przyjmować ją w postaci naparu, z rana i po południu. Może to rozwiązać problem, jakim jest napięciowy ból głowy. Możesz również dodać kilka kropli olejku lawendowego do wrzącej wody i wdychać parę, jako aromaterapię.

Szałwia

Według niektórych badań roślina ta zawiera substancje, które pomagają regulować neuroprzekaźniki w mózgu i normalizować w nim przepływ krwi. Posiada również właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w postaci naparu. Weź dwa takie kwiaty, zagotuj je w wodzie i wypij w południe.

Magnez

Magnez skutecznie zapobiega i łagodzi bóle głowy i migreny: jest minerałem, który rozluźnia mięśnie i łagodzi stres, uspokaja nerwy i bóle głowy. Znajduje się w brązowym ryżu, proszku kakaowym, pestkach dyni, suszonej bazylii, orzechach brazylijskich…

Mennica

Idealny środek na bóle głowy. Jeśli będziemy stosować dwa napary dziennie: rano i po południu, zauważymy jego dobroczynne działanie. Wystarczą dwie łyżeczki suszonej mięty na filiżankę gorącej wody. Odstaw na kilka minut i pij powoli, bez pośpiechu.

Inne zalecenia

  • Do spania używaj dobrej poduszki, bardzo ważna jest pozycja, w której kładziemy szyję i głowę.
  • Zadbaj o swoją postawę podczas czytania, w czasie pracy oraz innych czynności.
  • Nabierz nawyku rozciągania od czasu do czasu szyi, pleców i ramion, aby uniknąć przeciążenia.
  • Sprawdzaj swój wzrok. Napięciowy ból głowy wyzwala czasem dyskomfort wynikający z problemów ze wzrokiem.
  • Kontroluj stresowe sytuacje, nie spiesz się, odpoczywaj i ustalaj priorytety.

Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, ale wszystkie z nich są bardzo irytujące i mogą uniemożliwić nam skuteczne działanie. Oto kilka prostych wskazówek i środków zaradczych, które pomogą Ci złagodzić napięciowy ból głowy.

Jednak, jak zawsze radzimy, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jeśli problem stanie się uporczywy, jest skontaktowanie się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Godia, E. C. (2011). Cefalea tensional. Medicine. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(11)70002-6
  • Rojo, E. (2012). Cefalea tensional y migraña. Actualizaciones.
  • IMSS. (2009). Cefalea tensional y Migraña en el adulto. Guía de Referencia Rápida.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.