Napary diuretyczne - 4 skuteczne propozycje
Środki moczopędne, napary i substancje zwiększają zdolność układu wydalniczego do produkcji oraz usuwania z organizmu moczu. Tak więc napary diuretyczne pomagają ciału pozbyć się toksyn, znacznie zmniejszyć retencję płynów, a także zapobiegają wzdęciom brzucha i nieżytom żołądka.
4 najlepsze napary diuretyczne
W królestwie roślin występuje ich duża różnorodność o właściwościach moczopędnych. Jednak do najskuteczniejszych z nich zaliczamy:
1. Mniszek lekarski
Ten napar znany jest z tego, że jest silnym środkiem moczopędnym i jest powszechnie stosowany w celu przeciwdziałania zatrzymywaniu płynów. Jest doskonały do usuwania toksyn i oczyszczania organizmu.
Zawiera duże ilości żelaza, kwasu foliowego i wapnia, a także reguluje poziom glukozy. Istnieją dwa sposoby przygotowania tej rośliny, aby jak najlepiej wykorzystać jej zalety:
Napar
- Będziesz potrzebować (15 g) 2 łyżki stołowe kwiatów mniszka lekarskiego i szklankę wody (150 ml).
- Zagotuj wodę w garnku, aż zacznie wrzeć, dodaj mlecze.
- Pozostaw na ogniu przez 3 minuty, następnie wyłącz, przykryj spodeczkiem i odstaw na 5 minut.
- Możesz pić ten napar trzy razy dziennie, najlepiej przed każdym posiłkiem, aby w pełni skorzystać z jego właściwości.
Zupa z mleczy
- Do przygotowania tej zupy potrzebne są liście mniszka lekarskiego, dwie wiązki cebuli dymki, ząbek czosnku, trzy średnie marchewki, por, cztery szklanki bulionu warzywnego (600 ml) i sól.
- Przygotowanie jest proste. Pokrój cebulkę, por, marchew, czosnek i gotuj w garnku, aż zmiękną.
- Dodaj liście mniszka do tej mieszanki, posiekane na małe kawałki. Na koniec gotuj przez 5 minut i zalej wszystko bulionem warzywnym.
- Pozostaw na ogniu przez kolejne 5 minut, przykryj i odczekaj chwilę przed podaniem.
Polecamy przeczytać również: Napar z mniszka lekarskiego – dlaczego warto pić go co wieczór
2. Skrzyp polny
Innym naparem o właściwościach silnie moczopędnych jest dobrze znany skrzyp. Jego zadaniem jest aktywacja nerek i poprawa zdrowia osób cierpiących na problemy z kwasem moczowym, reumatyzm lub artretyzm.
Skrzyp zwiększa produkcję moczu, a więc napary diuretyczne ze skrzypu pomagają ciału oczyścić się i uniknąć gromadzenia się toksyn we krwi.
Roślinę tę można znaleźć pod postacią wyciągów i tabletek. W obu przypadkach ma takie same właściwości.
- Aby przygotować napar, potrzebujesz około 1 litra wody i kilka łyżek (30 g) skrzypu.
- Najpierw wymieszaj składniki, a następnie podgrzej je, aż woda się zagotuje.
- Poczekaj 3 lub 4 minuty i wyłącz palnik.
- Pozostaw do zaparzenia na 15 minut, a następnie wypij.
Przeczytaj również: Skrzyp polny – jak go używać, by pomógł w szybszym rośnięciu włosów
3. Piaskowiec
Piaskowiec jest rośliną moczopędną, która jest łatwa do rozpoznania, ponieważ tworzy piękne skupiska białych i czasami różowych kwiatów. Ten krzew kwitnie tylko dwa razy w roku.
Jego składniki to:
- Żywice.
- Flawonoidy.
- Saponiny triterpenowe.
Składniki te działają w szczególności na woreczek żółciowy. Ten proces pozwala nam wyeliminować dużą ilość tłuszczów, toksyn, które pozostają w ciele.
- Najlepszym sposobem jego spożycia jest proporcja 40 gramów suszonych kwiatów piaskowca w około 1 litrze wrzącej wody na 5 minut.
- Następnie pozostaw do zaparzenia przez kolejne 10 minut.
- Zaleca się spożywać większą ilość wody, ponieważ napar z piaskowca spowoduje częstsze wizyty w toalecie. Jeśli nie uzupełnisz utraconych płynów, możesz się szybko odwodnić.
4. Liście karczocha
Karczoch jest rośliną zawierającą duże ilości inuliny i cynaryny. Substancje te są odpowiedzialne za ułatwianie trawienia i wydalania, jak również wspomaganie eliminacji płynów, a zatem również toksyn.
Karczoch pomaga chronić wątrobę. Z tego powodu jest przepisywany osobom cierpiącym na zapalenie wątroby; działa również jako żółciopędnie, zwiększając i stymulując wydalanie żółci.
- Aby cieszyć się właściwościami, jaki mają napary diuretyczne z karczocha, należy wrzucić kilka jego liści do wrzącej wody i pozostawić do zagotowania na nie więcej niż 5 minut.
- Zdejmij napar z ognia i odstaw do zaparzenia na 10 minut.
Aby go wypić, musisz go przecedzić. Możesz pić do trzech filiżanek naparu dziennie, najlepiej przed posiłkami. Ponadto zaleca się, aby nie pić go po więcej niż 24 godzinach od przygotowania, ponieważ może wtedy spowodować problemy z jelitami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- González-Castejón, M., Visioli, F., & Rodriguez-Casado, A. (2012). Diverse biological activities of dandelion. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2012.00509.x
- Strasser, C. A., & Barber, P. H. (2009). Mya arenaria ). Conservation Genetics. https://doi.org/10.2983/035.028.0402
- López-Molina, D., Navarro-Martínez, M. D., Melgarejo, F. R., Hiner, A. N. P., Chazarra, S., & Rodríguez-López, J. N. (2005). Molecular properties and prebiotic effect of inulin obtained from artichoke (Cynara scolymus L.). Phytochemistry. https://doi.org/10.1016/j.phytochem.2005.04.003
- Salem, M. Ben, Affes, H., Ksouda, K., Dhouibi, R., Sahnoun, Z., Hammami, S., & Zeghal, K. M. (2015). Pharmacological Studies of Artichoke Leaf Extract and Their Health Benefits. Plant Foods for Human Nutrition. https://doi.org/10.1007/s11130-015-0503-8