Najczęstsze przyczyny drętwienia lewej ręki
Drętwienie lewej ręki to nienormalne odczucie, które może wystąpić w pewnym momencie twojego życia. Jest to objaw, który wielu uważa za niepokojący, ponieważ kojarzy się z możliwością zawału serca.
Drętwienie w jednym lub obu ramionach jest w rzeczywistości dość powszechnym uczuciem i może być spowodowane kilkoma czynnikami. Rzeczywiście, problem może mieć związek z układem sercowo-naczyniowym. Więc jeśli zdarza ci się drętwienie lewej ręki, zwróć na to uwagę, ponieważ może się to skończyć wezwaniem pogotowia.
Należy jednak zwrócić uwagę na obecność innych objawów oprócz drętwienia, takich jak ból szyi, ból w klatce piersiowej, niepokój, wymioty i tak dalej. Zwróć także uwagę na to, czy ból nasila się wraz z aktywnością fizyczną, czy też pojawia się po utknięciu w niewygodnej pozycji.
Więc co może powodować drętwienie lewej ręki? Cóż, biorąc pod uwagę, jak powszechnie się to zdarza, opiszemy niektóre z jego możliwych przyczyn. Przedstawimy także kilka wskazówek, co zrobić w tej sytuacji. Należy pamiętać, że te informacje stanowią jedynie wskazówkę i ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Możliwe przyczyny drętwienia lewej ręki
Odrętwienie lewego ramienia może być spowodowane zarówno przyczynami sercowymi, jak i pozasercowymi. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać różnicę między jednym wydarzeniem a drugim. W rzeczywistości ma to kluczowe znaczenie przy szukaniu pomocy medycznej.
Drętwienie lewej ręki może mieć pochodzenie sercowe
Choroba niedokrwienna serca często powoduje drętwienie lewej ręki. Może nawet objawiać się w obu ramionach lub dłoniach. Oprócz tego pacjenci mogą odczuwać:
- Uciskowy lub zamostkowy ból o trudnej lokalizacji w klatce piersiowej (dławica piersiowa)
- Ból promieniujący do okolicy szyi, do nadbrzusza (zagłębienie w okolicy żołądka), między łopatki lub do szczęki, zębów lub ramion
- Ogólne uczucie ciężkości i napięcia
Objawy te mogą być spowodowane wysiłkiem fizycznym, stresem lub narażeniem na zimno. Na ogół ból trwa kilka minut (dwie do pięciu minut) i może ustąpić, gdy zniknie bodziec wyzwalający.
Myślimy, że może cię zainteresować również ten temat: Czy zielona herbata wydłuża życie?
Jednak nie zawsze tak się dzieje i może pojawiać się również podczas odpoczynku. Podobnie można doświadczyć innych objawów, takich jak:
- Wrażenie nieuchronnej śmierci
- Lęk
- Wyczerpanie
- Nudności i wymioty
- Ból brzucha
- Odbijanie
- Duszność
- Półomdlenie
Jeśli podejrzewasz zawał serca, udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego lub wezwij karetkę pogotowia w celu uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej. Pamiętaj, że im szybciej zajmiesz się sytuacją, tym lepsze będą prognozy.
Pochodzenie niezwiązane z sercem
Choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych częstą dotyka okolice kręgosłupa szyjnego – znana jest również jako spondyloartropatia szyjna. Występuje zwykle po 40 roku życia i nasila się z wiekiem. W rzeczywistości cierpi na nią wiele osób w wieku powyżej 60 lat.
Do tej pory wiemy, że takie czynniki jak palenie tytoniu, podnoszenie nadmiernych ciężarów lub zła postawa mogą pogorszyć jej objawy. Często objawia się bólem szyi i ramion, bólami głowy i bólem w okolicy potylicznej. Co więcej, może prowadzić do ograniczeń ruchowych.
Ten rodzaj bólu może pojawiać się lub nasilać przy pewnych czynnościach lub ruchach głowy. Powszechne jest również osłabienie mięśni. Należy zauważyć, że niektórzy pacjenci nie odczuwają bólu ani drętwienia ramion pomimo objawów choroby zwyrodnieniowej stawów szyjnych stwierdzonej w badaniach obrazowych.
W celu postawienia diagnozy, ważne jest więc, aby ocenić, czy drętwienie lewej ręki jest związane z bólem (zwłaszcza w okolicy szyi i głowy) oraz w jakich okolicznościach występuje. Personel medyczny zapyta również o wszelkie wypadki lub urazy, które mogły mieć miejsce wcześniej.
Badanie fizykalne będzie miało charakter orientacyjny. Jednak lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie badań obrazowych, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność choroby zwyrodnieniowej stawów. Zazwyczaj stosuje się w takich przypadkach leczenie zachowawcze, które obejmuje leki przeciwbólowe, fizjoterapię (ćwiczenia, automasaż i rozciąganie), zmiany postawy itp.. Tego typu zwyrodnienie rzadko wymaga zabiegów inwazyjnych.
Możesz być także zainteresowany: 10 przyczyn i rodzajów wysypek skórnych
Inne pozasercowe przyczyny drętwienia lewej ręki
- Zła pozycja podczas snu
- Zespół cieśni nadgarstka
- Łokieć tenisisty
- Łokieć golfisty
- Neuropatia cukrzycowa
- Zespół tunelu łokciowego
- Radikulopatia
Należy pamiętać, że drętwienie będzie dotyczyło strony dotkniętej chorobą, jeśli przyczyna nie jest sercowa (choroba zwyrodnieniowa stawów, łokieć tenisisty itp.). Drętwienie może więc dotyczyć lewej lub prawej ręki, a czasem nawet obu stron.
Jak to często bywa, objawy mogą również objawiać się w sposób nietypowy i prowadzić do wątpliwości diagnostycznych, które trzeba będzie wyjaśnić w czasie konsultacji u specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rubinstein A., Medicina familiar y práctica ambulatoria, ed. panamericana.
- Kasper y col., Principios de medicina interna de Harrison, ed. Mac Graw Hill. Ed. 19.
- Johnson K, Ghassemzadeh S. Chest Pain. [Updated 2019 Mar 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470557/
- Iwanami, A., & Toyama, Y. (2014). [Cervical spondylosis]. Nihon Rinsho. Japanese Journal of Clinical Medicine, 72(10), 1755–1760. https://doi.org/10.1097/00001433-199304000-00007