Najczęściej spotykane pasożyty pokarmowe

Najczęściej spotykane pasożyty pokarmowe
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pasożyty pokarmowe są częstą przyczyną zatruć pokarmowych. Jakie są najczęstsze z nich? W tym miejscu szczegółowo je opisujemy i podajemy kilka strategii, aby ich uniknąć.

Pasożyty pokarmowe to szereg mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Są wchłaniane z pożywieniem i mają zdolność kolonizowania niektórych odcinków przewodu pokarmowego lub wytwarzania szkodliwych toksyn.

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są najczęstsze z nich i jakie są niezbędne środki, aby uniknąć ich spożycia.

Należy zaznaczyć, że jedną z najczęstszych przyczyn wizyt na izbie przyjęć jest zatrucie pokarmowe. Sytuacja ta jest zwykle generowana przez złe praktyki higieniczne, które kończą się spożyciem patogenów powodujących problemy trawienne.

Jednak niektóre z nich mogą rozwijać procesy alergiczne i wpływać na inne ważne narządy, takie jak wątroba. Jakie inne zagrożenia powodują? W dalszej części opowiemy o tym więcej.

Pasożyty pokarmowe – jakie niebezpieczeństwa ze sobą niosą?

W wielu przypadkach pasożyty pokarmowe są spożywane bez świadomości ich obecności w pożywieniu ze względu na ich mały rozmiar. Możliwe jest również, że produkt zawiera tylko ikrę patogenu, która wylęgnie się w okolicach przewodu pokarmowego, aż spowoduje krótkotrwałe uszkodzenie.

Być może jest to jeden z najbardziej skomplikowanych przypadków do leczenia, ponieważ pasożyt osiada wewnątrz podmiotu i powoduje stały problem zdrowotny. Należy zauważyć, że ta seria organizmów może rozwijać się w bardzo różnorodnych pokarmach. Mogą pojawić się w świeżych produktach, ale także w konserwach.

Dość często można je znaleźć w mięsach, które nie zostały odpowiednio przetworzone, nawet w niektórych rybach. Gdy rozwiną się w ciele, mogą być przenoszone przez kontakt zwłaszcza jeśli nie dba się o higienę rąk.

Pasożyty w brzuchu

Obecność pasożytów w żywności jest częstą przyczyną zatrucia pokarmowego.

Główne pasożyty pokarmowe

Artykuł opublikowany w Advances in Food and Nutrition Research stwierdza, że ​​pasożyty przenoszone przez żywność są jedną z najbardziej zaniedbanych grup patogenów, biorąc pod uwagę ich złożoność i wysoką częstotliwość występowania w zmarginalizowanych populacjach.

Jednak w ostatnich latach rozprzestrzeniły się na inne populacje i zostały powiązane z nieoczekiwanymi objawami. A jakie są najczęstsze? Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia? Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna. Więcej informacji na ten temat pokażemy poniżej.

Taenia solium

Znany jest również jako „tasiemiec uzbrojony”. To mikroorganizm występujący przede wszystkim w wieprzowinie, która nie została odpowiednio potraktowana lub odkażona podczas procesu, który ma miejsce w rzeźni.

W wyniku spożycia skażonej żywności w jelicie mogą rozwinąć się tasiemce. Wyglądają jak robaki i mają zdolność wchłaniania składników odżywczych, które są spożywane w pożywieniu.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Parasite Immunology, może to prowadzić do postępującej utraty wagi u ludzi, a w konsekwencji do stanu niedożywienia.

Echinoccoccus granulosus

Ogólnie rzecz biorąc, jest to pasożyt żyjący w jelitach psów. Jednak wykazano, że można go również przenieść na ludzi w wyniku spożycia skażonego mięsa innych zwierząt, np. wieprzowiny.

Jest to organizm w kształcie tasiemca, choć mniejszy. Spożywa białko, co zmniejsza biodostępność aminokwasów do użytku przez ludzi. W konsekwencji znacznie szkodzi zdrowiu.

Toxoplasma gondii

Ten pierwotniak może powodować toksoplazmozę u ludzi. Jest to mikroorganizm żyjący głównie u kotów, a jego przejście na kobiety w ciąży generuje negatywne konsekwencje dla płodu.

Do leczenia konieczne jest zastosowanie szeregu leków, które działają na syntezę kwasu foliowego. W ten sposób generowany jest negatywny wpływ na cykl życiowy i reprodukcyjny pasożyta.

W obrazie klinicznym toksoplazmozy wyróżniają się objawy grypy, takie jak gorączka. Ta choroba może być nawet śmiertelna w przypadku osób z obniżoną odpornością.

Ponadto istnieją badania, które zapewniają, że zakażenie tym patogenem może zwiększyć ryzyko rozwoju schizofrenii w perspektywie średnioterminowej.

Strategie ograniczania ryzyka

Jednym z najskuteczniejszych mechanizmów zmniejszania ryzyka zakażenia pasożytami pokarmowymi jest stosowanie skrajnych środków higieny żywności. W tym sensie konieczne jest prawidłowe mycie świeżych produktów konsumenckich, z wyjątkiem mięsa.

Ponadto dobrze jest zapewnić wysoką temperaturę wewnętrzną żywności podczas gotowania, ponieważ jest to skuteczny mechanizm eliminacji patogenów, które mogą znajdować się w środku.

Jednocześnie nie należy dzielić naczyń do obróbki surowej i gotowanej żywności. Ważne jest również, aby w optymalny sposób zdezynfekować sztućce, a także umyć ręce przed przystąpieniem do przygotowywania jedzenia.

W przypadku poddawania części żywności procesowi zamrażania zawsze zaleca się rozmrażanie jej w lodówce i unikanie pozostawiania produktu w temperaturze pokojowej, gdyż może to sprzyjać wylęganiu się ikry znajdującej się w jej wnętrzu lub na jej powierzchni.

Pokarmy białkowe

Właściwe obchodzenie się z żywnością ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zatrucia pasożytami pokarmowymi.

Możesz być także zainteresowany: 5 porad, jak wyeliminować pasożyty jelitowe

Uważaj na pasożyty pokarmowe

Zarażenie się pasożytami pokarmowymi jest stosunkowo częste i jest to problem, który może poważnie zagrozić zdrowiu ludzkiemu. Nie tylko wpływa na metabolizm składników odżywczych lub ich dostępność, ale może również powodować uszkodzenie wątroby, a nawet reakcję nadwrażliwości, która warunkuje życie.

Ponadto w przypadku kobiet w ciąży niektóre zatrucia są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą zagrozić życiu płodu. W tym sensie zawsze radzimy kupować żywność najwyższej jakości, która przeszła kontrolę zdrowotną i posiada odpowiednie certyfikaty.

Jednocześnie ważne jest, aby całkowicie ugotować żywność, aby zapewnić zniszczenie potencjalnych patogenów, które ją zamieszkują. W przypadku konserwacji produktów należy stosować metody bezpieczne i pozwalające na utrzymanie produktów spożywczych w dobrym stanie, aby uniknąć rozmnażania się pasożytów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gonzales I., Rivera JT., Garcia HH., et al., Pathogenesis of taenia solium taeniasis and cysticercosis. Parasite immunol, 2016. 38 (3): 136-46.
  • Robertson, L. J. (2018). Parasites in Food: From a Neglected Position to an Emerging Issue. In Biological Emerging Risks in Foods (pp. 71–113). Elsevier. https://doi.org/10.1016/bs.afnr.2018.04.003
  • Almulhim AM., John S., Echinococcus granulosus. StatPerals, 2020.
  • Xiao J., Prandovszky E., Kannan G., Pletnikov MV., et al., Toxoplasma gondii: biological parameters of the connection to schizophrenia. Schizophr Bull, 2018. 44 (5): 983-992.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.