7 najczęstszych błędów podczas demakijażu i jak go wykonywać poprawnie

Popełnianie błędów podczas demakijażu może prowadzić do problemów zdrowotnych skóry. Jakie są najczęstsze? Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!
7 najczęstszych błędów podczas demakijażu i jak go wykonywać poprawnie

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2023

Dzisiaj chcemy pokazać ci najczęstsze błędy, które możesz popełniać podczas demakijażu. Oprócz przyjrzenia się bliżej temu, co robisz nieprawidłowo, chcemy, abyś wiedziała, jak robić to właściwie, aby pielęgnować i chronić swoją twarz.

Dodatkowo ta notatka przypomina o tym, jak ważny jest demakijaż na koniec dnia. Pamiętaj, że codzienne oczyszczanie skóry jest kluczowe dla zachowania jej zdrowia. W ten sposób usuniesz ślady potu, martwe komórki skóry i sebum. Czytaj do końca!

Najczęstsze błędy popełniane podczas demakijażu

Skóra jest największym organem ciała i jako taka spełnia ważne funkcje życiowe. Jak wyszczególniono w publikacji w National Center for Biotechnology Information, działa jak bariera ochronna chroniąca struktury wewnętrzne przed stresem i czynnikami środowiskowymi.

Ma również szeroką gamę receptorów odpowiedzialnych za wykrywanie bólu, nacisku, temperatury i dotyku. Nie mówiąc już o jej funkcji termoregulacyjnej i metabolicznej. Jeśli chodzi o tę ostatnią, wyróżnia się rola skóry w produkcji witaminy D i magazynowaniu lipidów.

Mając na uwadze to wszystko – i rozumiejąc jego znaczenie – jest oczywiste, że utrzymanie jej w optymalnym stanie wymaga pewnej troski. Kontakt z promieniami UV, zanieczyszczeniami i odpadami, które naturalnie wydziela, może powodować przedwczesne pogorszenie jakości i inne problemy.

Tak więc, jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, nie należy zaniedbywać procesu demakijażu. Ponadto należy starać się unikać pewnych błędów, które mogą obniżyć jego jakość. Zwróć uwagę!

1. Szybki demakijaż

Jeśli chodzi o najczęstsze błędy popełniane przez kobiety podczas demakijażu, na pierwszym miejscu jest robienie tego w pośpiechu. W ten sposób zaniedbują ważne kroki, które gwarantują głębokie i wystarczające oczyszczenie.

Niektórzy powiedzą, że liczy się usunięcie makijażu i tyle. Ale kiedy robi się to zbyt szybko, czy na pewno usuwa się wszystkie ślady produktów kosmetycznych? Najprawdopodobniej nie. No cóż, raz w roku nie zaszkodzi, ale wykonywanie codziennej pielęgnacji w niewłaściwy sposób odbija się na zdrowiu skóry.

W rzeczywistości badania naukowe wskazują, że kosmetyki mogą przyczyniać się do powstawania lub nasilania trądziku. Chociaż potrzebne są dalsze badania, wiadomo, że dzieje się tak, ponieważ pozostałości makijażu blokują pory i zapobiegają wydalaniu przez skórę naturalnych olejków.

2. Nie zmywanie makijażu codziennie

Wyobraź sobie, że jeśli złe usuwanie makijażu jest szkodliwe dla zdrowia Twojej twarzy, to jak bardzo szkodzi jej nie robienie tego codziennie? Krótko- i długoterminowe zagrożenia obejmują pojawienie się trądziku, zaskórników, wyraźnych zmarszczek, odwodnienia i suchości.

Zgodnie z artykułami badawczymi, codzienne usuwanie makijażu jest niezbędne. Tak naprawdę, w zależności od rodzaju i charakterystyki każdej skóry, twarz powinna być oczyszczana raz lub dwa razy dziennie, nie tylko płynem do demakijażu, ale również dużą ilością wody.

Zapewnia to usunięcie śladów kosmetyków, zanieczyszczeń, potu i sebum nagromadzonych w ciągu dnia.

3. Używanie nieodpowiednich środków do demakijażu

Tak jak istnieją różne rodzaje makijażu, istnieją też różne środki do demakijażu według każdego z nich. Dlatego błędem jest stosowanie produktu nieodpowiedniego do używanych kosmetyków.

Na przykład, jeśli używasz wodoodpornego i bardzo odpornego makijażu, powinieneś użyć dwufazowego środka do demakijażu, który łączy bazę wodną z bazą olejową, aby zapewnić głębsze oczyszczenie.

Podobne błędy obejmują codzienne używanie chusteczek do demakijażu. Chociaż są szybką opcją, materiał, z którego są wykonane, może być ścierny na dłuższą metę. Ich wcierania w skórę może powodować nadwrażliwość i uszkodzenia.

4. Zaniedbywanie delikatnych obszarów, takich jak oczy

Post Offarm wskazuje, że skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż skóra reszty twarzy i ciała. Dlatego należy przypuszczać, że jest znacznie delikatniejsza. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nie jest zbyt gruba, ale także dlatego, że jest bardziej elastyczna i ma niewiele gruczołów łojowych.

Ze względu na te cechy wymaga szczególnej troski, ponieważ czynniki zewnętrzne – takie jak promienie słoneczne, zanieczyszczenia i makijaż – mogą na nią oddziaływać w większym stopniu.

Dlatego podczas demakijażu zaleca się stosowanie hipoalergicznego lub specjalnego produktu do tego obszaru. Jego aplikacja powinna być delikatna, bez nadmiernego nacisku.

5. Zapominanie o konturach twarzy i szyi

Większość kobiet wie, że kontury twarzy i szyi powinny być bardzo dobrze wykonane, aby uzyskać jednolite i naturalne wykończenie. Jednak najczęstsze błędy podczas demakijażu polegają na pominięciu tych miejsc.

W rezultacie pory mogą stać się zapchane i mogą pojawić się zaskórniki, pryszcze i inne skazy. Nie wspominając o tym, że na poduszce mogą pozostać ślady po makijażu.

6. Pomijanie toniku do twarzy

W artykule w Professional Pharmacy eksperci sugerują stosowanie toników do twarzy po użyciu środków do demakijażu. Powód? Produkty te pomagają przywrócić nawilżenie skóry i uzupełniają oczyszczanie.

Po zakończeniu oczyszczania na twarzy mogą nadal znajdować się ślady kosmetyków i brudu. Tonik uszczelnia i usuwa wszelkie pozostałości. Ponadto przygotowuje skórę właściwą do nawilżenia i pomaga stymulować krążenie.

7. Zapominanie o nawilżeniu

Zapominanie o nawilżeniu po demakijażu to kolejny częsty błąd. Ponieważ w dużej mierze skóra składa się z wody, ten krok jest podstawowym elementem utrzymania zdrowia i estetyki. Odwodnienie jest główną przyczyną szorstkiej i suchej skóry.

Z tego powodu każda rutyna obejmująca pielęgnację twarzy obejmuje nawilżanie jako obowiązkowy krok. Niektóre polecane kremy to te zawierające retinol, witaminę E, kwas hialuronowy, kwas mlekowy i ceramidy.

Czy popełniasz te błędy podczas demakijażu?

Możliwe, że w pewnym momencie popełniłaś te błędy podczas demakijażu lub nadal je popełniasz. Jeśli tak, koniecznie je popraw, aby uniknąć problemów w przyszłości. Choć zajmuje to trochę czasu w porze dnia, kiedy czujesz się zmęczona, warto wdrażać te nawyki na co dzień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.