Nadwaga u dzieci - co należy wiedzieć
Nadwaga u dzieci jest niepokojącym zjawiskiem na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba otyłych dzieci i nastolatków wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich czterech dekad. Niestety trend się utrzymuje.
Ten problem ujawnia kwestię niedostatecznej opieki rodziców, ponieważ to oni są odpowiedzialni za wzorce żywieniowe swoich dzieci. Najwyraźniej nie przywiązują wystarczającej wagi do zdrowego odżywiania lub nie ustalają zdrowych parametrów odżywiania najmłodszych, przez co właśnie pojawia się nadwaga u dzieci.
Istotny wpływ na to zjawisko ma również dzisiejszy styl życia. Nadwaga u dzieci jest często spowodowana siedzącym trybem życia, jaki prowadzą maluchy i nastolatki. Wielokrotnie zastępują one sport i zabawę fizyczną rozrywką pochodzącą z urządzeń elektronicznych.
Jak rozpoznać nadwagę u dzieci
Rodzicom nie jest łatwo określić, kiedy ich dzieci mają nadwagę. Proces wzrostu powoduje, że ciało najmłodszych nieustannie się zmienia. Co więcej, objętość tkanki tłuszczowej również stale się zmienia i jest inna u chłopców i dziewcząt.
Najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzenia, czy dziecko ma nadwagę, jest obliczenie jego wskaźnika masy ciała (BMI). Jest to miara masy ciała w stosunku do wzrostu. Niektóre witryny internetowe i aplikacje umożliwiają wykonanie tych obliczeń. Wszystko, co musisz wiedzieć, to wiek, waga i wzrost dziecka.
Wynik BMI to liczba, którą następnie porównuje się z BMI innych dzieci w tym samym wieku, uzyskując w ten sposób percentyl:
- Percentyl od 5 do 84 sugeruje, że waga jest normalna i zdrowa.
- Między 85 a 94 mówimy o nadwadze u dzieci.
- Percentyl 95 lub więcej wskazuje na otyłość.
Nadwaga u dzieci – przyczyny problemu
Główną przyczyną nadwagi i otyłości u dzieci jest brak odpowiednich wytycznych ze strony rodziców. Mają oni coraz mniej czasu dla najmłodszych, przez co maluchy nabierają niezdrowych nawyków żywieniowych. Na przykład wykazano, że podawanie im fast foodów jest szkodliwe dla ich zdrowia w perspektywie średnioterminowej.
Rodzicom brakuje też czasu i poświęcenia na uczenie dzieci zdrowego odżywiania. Wiąże się to z jedzeniem o określonych porach i spożywaniem pokarmów, które mogą nie być dla nich tak atrakcyjne, ale są niezbędne do ich normalnego wzrostu i rozwoju.
Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży. Obecnie większość działań koncentruje się wokół telewizji, gier wideo i komputera. Ten siedzący tryb życia, wraz ze złymi nawykami żywieniowymi, tworzy idealne ramy dla pojawienia się nadwagi u dzieci.
Możesz być zainteresowany: Moje dziecko ma nadwagę – co robić?
Ryzyko nadwagi u dzieci
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Circulation Researchnadwaga u dzieci czyni je bardziej podatnymi na choroby. Są też bardziej podatne na nadwagę w wieku dorosłym, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Co więcej, otyłe dzieci są bardziej narażone na problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Częste są bóle pleców i zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i kończynach dolnych. Może to mieć wpływ na chodzenie i istnieje większe prawdopodobieństwo problemów ortopedycznych.
Podobnie wykazano, że dzieci otyłe są bardziej narażone na cukrzycę typu 2, wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie. To nie liczy psychologicznych skutków, jakie wywołuje ten stan. Wielokrotnie dzieci z nadwagą są ofiarą dokuczania i zastraszania przez swoich rówieśników w szkole.
Przeczytaj też: Brak aktywności fizycznej u dzieci: dzisiejsza epidemia
Nadwaga u dzieci – profilaktyka i pielęgnacja
Rodzice powinni być świadomi wagi wypracowania odpowiednich wzorców żywieniowych u najmłodszych. Ważne jest, aby udostępniali pożywną żywność i trzymali swoje dzieci z dala od fast foodów, a także od napojów gazowanych, wysoko przetworzonych lub słodkich.
Rodzice powinni również dawać przykład swoim dzieciom. Jeśli będą oni się zdrowo odżywiać, ich dzieci prawdopodobnie zaczną je spontanicznie naśladować. Ważne jest również, aby rozmawiać z dziećmi o znaczeniu zdrowego odżywiania.
Rodzice muszą także zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Najlepszym na to sposobem jest zaproszenie ich do spędzenia czasu w parku lub zachęcenie ich do uprawiania sportu. Zdrowe nawyki należy promować jako rodzina, a najlepszym narzędziem jest dawanie przykładu.
Zapobieganie nadwadze u dzieci w celu poprawy zdrowia
Zapobieganie nadwadze i otyłości to dobry sposób na zapewnienie prawidłowego stanu zdrowia. Edukacja żywieniowa od wczesnych etapów życia staje się niezbędna, gdy celem jest zapobieganie przyrostowi masy ciała w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Allés B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study. BMJ; 2019.
- Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.
- Boles A., Kandimalla R., Reddy PH., Dynamics of diabetes and obesity: epidemiological perspective. Biochim Biophys Acta Mol Dis, 2017. 1863: 1026-1036.