Nadużywanie leków na receptę: jak temu zapobiec?
Nadużywanie leków na receptę może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Co możesz zrobić, aby do tego nie dopuścić?
Z pewnością doskonale wiesz dlaczego niektóre leki są sprzedawane jedynie na receptę. Dzięki temu można uniknąć nadużywania i niekontrolowanego spożywania leków, które mogą szkodzić Twojemu zdrowiu. Mimo tego nadużywanie leków na receptę nadal się zdarza.
W przypadłości wielu schorzeń i przypadłości trzeba używać leków przeciwbólowych, aby zmniejszać ból. W innych przypadkach istnieją leki, które uspokajają układ nerwowy, aby leczyć takie problemy jak niepokój czy bezsenność.
Chociaż aby zakupić takie leki trzeba mieć receptę, problem wynika ze sposobu w jaki lekarz każe je przyjmować oraz, koniec końców, z tego, co robi pacjent. Nadużywanie leków na receptę może mieć przerażające konsekwencje i stanowi poważny problem dla opieki zdrowotnej na całym świecie.
Dlaczego pojawia się nadużywanie leków na receptę?
Ludzie nadużywają leki receptę z kilku powodów. Na przykład niektóre leki mogą same w sobie wywoływać uzależnienie. Oto kilka z najważniejszych powodów.
- Fałszywe przekonania: niektórzy ludzie uważają, że przyjmowanie dawek większych od tych przepisanych przez lekarza sprawi, że leki staną się bardziej skuteczne. Jednak w najlepszym wypadku Twój organizm się na nie uodporni i aby leki działały będziesz musiała przyjmować jeszcze większe dawki.
- Problemy emocjonalne: jeżeli ktoś nie znajduje się w dobrym stanie psychologicznym, może stosować przepisane leki, aby spać lepiej i nie myśleć, czuć się w określony sposób i unikać bólu emocjonalnego.
Kiedy problemy emocjonalne są bardzo poważne, osoby nadużywające leki na receptę mogą próbować zrobić sobie krzywdę nadużywając leków.
W większości przypadków nadużywanie leków wynika z niewłaściwego przyjmowania leków, co sprawia, że ludzie muszą zwiększać dawkę, aby zauważyć jakiekolwiek działanie. Jednak przedłużone leczenie, nawet przy właściwym stosowaniu leków, może przynieść dokładnie takie same skutki.
Przeczytaj również: Opioidy: czy wiesz, co to są za leki i jakie mają działanie?
Jak zapobiegać nadużywaniu leków na receptę?
Środki, które są podejmowane, aby nie dopuścić do nadużywania określonych leków, muszą być jeszcze silniejsze, ponieważ takie nadużywanie nadal ma miejsce.
W tym celu należy zastosować określone metody prewencyjne, które mogą pomóc uniknąć niektórych złych sytuacji, takich jak niezamierzone przedawkowanie, negatywny wpływ na zdrowie lub działania niepożądane wywoływane niekontrolowanym przyjmowaniem leków.
Ustalanie czasu trwania terapii
Lekarz powinien we właściwy sposób zdefiniować jak długo powinna trwać terapia w przypadku danego pacjenta. Dzieje się tak choćby w przypadku benzodiazepinów. To leki psychotropowe, które stosuje się w celu walki z takimi problemami jak bezsenność, niepokój i różne zaburzenia (choćby zaburzenia obsesyjno-kompulsywne).
Ryzyko uzależnienia od tej substancji jest niezwykle wysoki. Właśnie dlatego nie nie powinna być stosowana dłużej niż 8 do 12 tygodni. Po tym okresie lekarz powinien poszukać innych rozwiązań lub zmienić leki, aby nie dopuścić do rozwoju uzależnienia.
Wsparcie psychologiczne
Znaczącą rolę odgrywa oferowanie wsparcia psychologicznego pacjentom, którzy nadużywają leków na receptę. Dzięki temu będą w stanie wyrobić w sobie zdrowe nawyki i nauczyć się rozpoznawać kiedy leki na receptę są niezbędne.
Poza tym podczas terapii można pracować nad różnymi aspektami emocjonalnymi, które mogą zachęcać do nadużywania leków. Zamiast tego psychoterapeuta może zaopatrzyć daną osobę w narzędzia do rozwiązywania różnych problemów, jakie pojawiają się w jej życiu.
Może Cię również zainteresować: Alkoholizm – 6 znaków wskazujących na uzależnienie
Wsparcie każdego rodzaju
Wsparcie odgrywa kluczową rolę w walce z nadużywaniem leków na receptę, gdy zaczyna ono wywierać wpływ na życie pacjenta.
Jeżeli pacjent jest osobą religijną, może poszukiwać wsparcia od swojej wspólnoty wyznaniowej. Jeśli nie jest, istnieje wiele grup wsparcia, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Poza tym w systemie wsparcia kluczową rolę odgrywa rodzina, partner i przyjaciele.
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł Ci zrozumieć lepiej znaczenie przestrzegania zaleceń lekarskich i unikania nadużywania leków na receptę. Niektóre leki mogą zniszczyć Twoje zdrowie i życie, jeśli się od nich uzależnisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ayuso Gutiérrez, José Luis. (2008). ¿Está justificado el tratamiento prolongado con benzodiacepinas?. Salud mental, 31(6), 429-430. Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-33252008000600001&lng=es&tlng=es.
- Caballero Aranda, Inma, & Sevilla Lerena, MP.. (2014). Abuso de fármacos en medio sanitario: programas de tratamiento. Medicina y Seguridad del Trabajo, 60(235), 434-454. https://dx.doi.org/10.4321/S0465-546X2014000200014
- Ramírez Ramírez, Martha Ofelia. (2006). La Prescripción de medicamentos y su repercusión socialDrug prescription and its social impact. Revista Cubana de Salud Pública, 32(4) Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-34662006000400016&lng=es&tlng=es.