Nadmierny apetyt: jakie są jego przyczyny?
Hiperfagia, czyli nadmierny apetyt, to przesadny wzrost uczucia głodu lub chęci jedzenia bez wyraźnego powodu. Słowo to ma greckie korzenie:„hyper”, co oznacza „nadmiar” i „fagia”, co oznacza „jeść”. Ten problem prowadzi do spożywania nieproporcjonalnych ilości pożywienia.
Uczucie głodu jest zupełnie normalne. Występuje, gdy organizm potrzebuje składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania.
Jednak to, co nie jest normalne, to ciągłe uczucie chęci na jedzenie, nawet krótko po zjedzeniu niewielkiego posiłku. W tych przypadkach mówimy o hiperfagii.
Nieokiełznany wzrost apetytu może być oznaką różnych chorób. Czasami jest to objaw zaburzeń endokrynologicznych lub ma związek z zaburzeniami psychicznymi. W niektórych przypadkach nadmierny apetyt występuje tylko przez krótki czas, a następnie znika. W innych utrzymuje się przez długi czas.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co to znaczy mieć nadmierny apetyt?
Termin medyczny określający nadmierny apetyt to hiperfagia. Jest to stan, któremu często towarzyszy bulimia.
Nadmierny wzrost odczuwania apetytu w medycynie nazywany jest hiperfagią. W tym stanie pojawia się nieodparta chęć jedzenia, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby. Osoba dotknięta chorobą spożywa obfite ilości żywności i robi to w sposób ciągły.
Jedną z charakterystycznych cech hiperfagii jest to, że osoba połyka pokarm, prawie go nie przeżuwając. Jest to zaburzenie układu pokarmowego, generalnie pochodzenia psychologicznego, któremu bardzo często towarzyszy bulimia.
Osoby cierpiące na hiperfagię bardzo często wydłużają czas trwania posiłków. Nie przestają jeść w rozsądnym czasie. Niemal we wszystkich przypadkach istnieje upodobanie do określonych rodzajów żywności, zwłaszcza słodkich lub tłustych.
Inną charakterystyczną cechą tego zaburzenia jest to, że osoba dotknięta chorobą wykazuje oznaki wstydu z powodu swojego stanu. Jeśli ktoś na nich patrzy, często wydają się zdenerwowani.
Jednak nie są w stanie powstrzymać żarłocznego apetytu, którego doświadczają. Nie przestają też jeść pomimo wstydu.
Odkryj: Permareksja – co ją powoduje?
Przyczyny
Nadmierny apetyt lub hiperfagia nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem innego zaburzenia. Czasami przyczyną tego problemu jest stan organizmu. Według publikacji w czasopiśmie Obesity osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność tarczycy lub hipoglikemię mogą mieć epizody hiperfagii.
Niektóre leki również mogą przyczyniać się do tego problemu. Są to leki hamujące produkcję leptyny, hormonu odpowiedzialnego za regulację uczucia głodu. Jeśli proces ten nie działa prawidłowo, nie pojawia się również uczucie sytości podczas jedzenia.
Badania na myszach, takie jak te, które ukazały się w Proceedings of the National Academy of Sciences w Stanach Zjednoczonych Ameryki, korelują problemy w produkcji tego hormonu z procesem hiperfagii.
Najczęściej jednak problem ten wiąże się z zaburzeniami psychicznymi. Stres, depresja lub lęk mogą powodować zaburzenia odżywiania. Według badania opublikowanego w 2008 roku bulimia często towarzyszy hiperfagii.
W bulimii występuje nadmierne spożycie pokarmów przez krótki czas, epizody, które powszechnie nazywamy „napadowym objadaniem się”. Osoba dotknięta chorobą doświadcza wtedy silnego poczucia winy i stara się wyeliminować nadmiar jedzenia poprzez wywołanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających.
Objawy i diagnoza
Osoby, które mają nadmierny apetyt, często po jedzeniu czują się winne. Jednak czują potrzebę kontynuowania jedzenia.
Jak już wskazaliśmy, jednym z typowych objawów hiperfagii jest uczucie wstydu, jakie wywołuje u osób, które na nią cierpią. Z tego powodu osoby dotknięte chorobą często izolują się w porze posiłku, aby uniemożliwić innym wykrycie ich zachowania.
Ten typ osoby zawsze je przekąski, nawet we wczesnych godzinach porannych. Uczucie głodu nie znika i dlatego nie mogą się oprzeć. Takiemu zachowaniu często towarzyszy uczucie depresji i niskie poczucie własnej wartości.
Ten nadmierny sposób odżywiania powoduje problemy trawienne. Dlatego nierzadko zdarza się, że u osób chorych występuje zgaga, biegunka, wymioty i dolegliwości żołądkowe. Często prowadzi to do innych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i problemy sercowo-naczyniowe.
Nadmierne spożycie pokarmu powoduje również senność i spowalnia normalną aktywność człowieka. Diagnoza jest zwykle stawiana na podstawie obserwacji behawioralnej. Zwykle to świadkowie zachowania ostrzegają przed problemem.
Możesz być zainteresowany: Zgaga – wylecz ją dzięki tym 3 wskazówkom
Leczenie nadmiernego apetytu
Aby przeprowadzić leczenie, należy najpierw ustalić przyczynę hiperfagii. Jeśli ma to związek z podstawową chorobą organiczną, leczenie tej choroby pomoże zapobiec epizodom nadmiernego apetytu.
Podobnie, jeśli problem jest spowodowany lekiem, jeśli to możliwe, należy go zastąpić innym, który nie powoduje tego efektu ubocznego. Jeśli przyczyna jest psychologiczna, będzie wymagać interwencji psychologa. Profesjonalista skoncentruje się na zwiększeniu poczucia własnej wartości pacjenta i zmniejszeniu lęku.
Czasami to zaburzenie jest całkowicie nieszkodliwe i tymczasowe. Tak jest w przypadku kobiet w ciąży, sportowców i nastolatków. We wszystkich trzech przypadkach są chwile, w których wymagane jest dodatkowe spożycie składników odżywczych i z tego powodu apetyt ma tendencję do nadmiernego wzrostu.
Hiperfagia, zaburzenie związane z zachowaniami żywieniowymi
Hiperfagia powoduje nadmierny apetyt, który prowadzi do spożywania większej ilości pokarmu niż to konieczne. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczyny tego leczenia.
Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na tę chorobę, udaj się do lekarza, aby rozpocząć odpowiednie leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Heymsfield SB, Avena NM, Baier L, et al. Hyperphagia: current concepts and future directions proceedings of the 2nd international conference on hyperphagia. Obesity (Silver Spring). 2014;22 Suppl 1(0 1):S1–S17. doi:10.1002/oby.20646
- Michel M., Page McCaw PS., Chen W., Cone RD., Leptin signaling regulates glucose homeostasis, but not adipostasis, in the zebrafish. Proc Natl Acad Sci USA, 2016. 113 (11): 3084-9.
- Dahmen N., Becht J., Tom P., Prevalence of eating disorders and eating attacks in narcolepsy. Neuropsychiatr Dis Treat, 2008.