Na czym polega retinopatia cukrzycowa?

Na czym polega retinopatia cukrzycowa?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Retinopatia cukrzycowa to schorzenie, przed którym mogą uchronić się cukrzycy, jeśli tylko będą pilnowali stabilnego poziomu cukru we krwi oraz regularnie badali swój wzrok. Co wywołuje to zaburzenie? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wszystkie najważniejsze informacje.

Retinopatia  cukrzycowa to powikłanie, które może pojawić się u każdego cukrzyka, bez względu na to, czy cierpi na cukrzycę typu I czy typu II. Chociaż częstotliwość jej występowania spada, to zgodnie z europejskimi statystykami dotyka obecnie prawie 15% Hiszpanów.

Eksperci szacują, że pojawia się ona u prawie 98% pacjentów cierpiących przez ponad 20 lat na cukrzycę typu I. W przypadku cukrzycy typu II, retinopatia cukrzycowa dotyka prawie 60% cukrzyków 20 lat po zdiagnozowaniu pierwotnej choroby.

Retinopatia cukrzycowa pojawia się z powodu szkód wyrządzonych przez cukrzycę w obszarze naczyń krwionośnych dostarczających krew do siatkówki. Dotyka ona zazwyczaj osoby, które już długo zmagają się z cukrzycą.

Okazuje się, że ryzyko rozwoju tego zaburzenia wzrasta jeśli poziom cukru we krwi nie był kontrolowany we właściwy sposób. Na dłuższą metę zaburzenia tego typu mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Właśnie dlatego, ze względu na znaczenie tego problemu, w dzisiejszym artykule wytłumaczymy na czym polega ta choroba oraz przybliżymy jej przyczyny i objawy, mając jednocześnie nadzieję, że pomoże to zmniejszyć częstotliwość jej występowania.

Na czym polega retinopatia cukrzycowa?

Lekarka z pacjentką chorą na cukrzycę
Retinopatia cukrzycowa to zaburzenie, które charakteryzuje pogorszenie się wzroku. Pojawia się, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki i niekontrolowany.

Retinopatia cukrzycowa pojawia się, gdy poziom cukru we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas i nie można nad nim zapanować. W odpowiedzi na zachodzące uszkodzenia, w naczyniach krwionośnych w siatkówce pojawiają się pewne zmiany. Proces ten można podzielić na kilka etapów:

  • Łagodna, nierozprzestrzeniająca się retinopatia cukrzycowa. To najwcześniejszy etap tej choroby. W naczyniach krwionośnych pojawiają się niewielkie obszary objęte stanem zapalnym. To mikrotętniaki.
  • Umiarkowana, nierozprzestrzeniająca się retinopatia cukrzycowa. Jeśli zamiany chorobowe nie zostaną powstrzymane, niektóre naczynia stają się zatkane, a choroba pogłębia się.
  • Ciężka, nierozprzestrzeniająca się retinopatia. Na tym etapie wiele naczyń krwionośnych jest już zatkanych. Z tego powodu siatkówka nie otrzymuje wystarczających ilości przepływu krwi. Organizm stara się stworzyć nowe naczynia krwionośne, aby utrzymać krążenie krwi w siatkówce.
  • Rozprzestrzeniająca się retinopatia cukrzycowa. Tworzone są nowe naczynia krwionośne, ale są kruche i tworzą się wewnątrz siatkówki. Ponieważ są słabe, krew może wyciec, co doprowadzi do utraty wzroku.

Co więcej, może pojawiać się również stan zapalny plamki żółtej. Plamka żółta to część oka, która bierze udział w procesie widzenia. Taki stan zapalny jest wywołany przez obrzęk plamki, który może pojawić się w każdym z wspomnianych wcześniej etapów, wywołując utratę wzroku.

Może Cię również zainteresować: Cukrzyca typu 2 – naturalne remedia

Jakie są objawy retinopatii cukrzycowej?

Osoba cierpiąca na to zaburzenie zazwyczaj zaczyna zauważać jego objawy kiedy choroba jest już zbyt zaawansowana. Właśnie dlatego, aby się przed nią uchronić, wszyscy cukrzycy powinni wykonywać regularne badania sprawdzające stan ich siatkówki.

To proste i bezbolesne badanie nazywane badaniem dna oka. Wykrycie zmian w odpowiednim momencie pomaga spowolnić rozwój choroby, a tym samym zatrzymać utratę wzroku. Wraz z rozwojem retinopatii cukrzycowej mogą pojawiać się następujące objawy:

  • Stopniowa utrata wzroku
  • Złe widzenie w nocy
  • Problemy w rozróżnianiu kolorów; poza tym może pojawiać się widzenie może wydawać się jak za mgłą, a nawet różnić się z chwili na chwilę
  • W niektórych przypadkach w polu widzenia pojawiają się plamki; mogą być to czarne obszary, co stanowi jeden z objawów odklejenia siatkówki

Odklejenie siatkówki polega na oddzieleniu się siatkówki od tylnej ściany oka, do której normalnie jest przyczepiona siatkówka. To poważna komplikacja, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jak można uchronić się przed tym zaburzeniem?

Badanie wzroku
Szybkie zdiagnozowanie retinopatii odgrywa kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu. Oprócz tego niezwykle ważne jest również kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Podejmując proste działania jesteśmy w stanie uchronić się przed rozwojem większości przypadków retinopatii cukrzycowej. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa regularne badanie oczu przez cukrzyków.

Istnieje wiele badań, które wykazują, że wczesne wykrycie takich zaburzeń jak retinopatia cukrzycowa może pomóc zarówno zmniejszyć koszty medyczne, jak i poprawić jakość życia pacjenta.

Oprócz tego niezwykle ważne jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia  tętniczego. Pacjent powinien wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe, jak również często ćwiczyć w umiarkowany sposób.

Najlepiej byłoby, gdyby pacjent przestrzegał instrukcji wydanych przez lekarza. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, można często mierzyć poziom cukru we krwi. Co więcej, należy unikać toksycznych nawyków, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu.

Może Cię zainteresować: Suche usta u cukrzyków – przyczyny

Retinopatia cukrzycowa – kilka słów tytułem podsumowania

Kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, może prowadzić do powstania przeszkód stojących na drodze przepływu krwi w siatkówce. W konsekwencji oko stara się wytworzyć nowe naczynia krwionośne. Jednak są one delikatne i mogą z łatwością krwawić.

To wywołuje problemy z widzeniem, które stopniowo się pogarszają. Właśnie dlatego cukrzycy muszą zwracać uwagę na stan swoich oczu. Należy często chodzić do lekarza, aby kontrolować swój stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Duh EJ, Sun JK, Stitt AW. Diabetic retinopathy: current understanding, mechanisms, and treatment strategies. JCI Insight. 2017;2(14):e93751. Published 2017 Jul 20. doi:10.1172/jci.insight.93751
  • Jimenez-Baez, M. V., Marquez-Gonzalez, H., Barcenas-Contreras, R., Morales Montoya, C., & Espinosa-Garcia, L. F. (2015). Early diagnosis of diabetic retinopathy in primary care. Colombia Médica : CM46(1), 14–18. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4437282
  • Martínez Rubio, M., Moya Moya, M., Bellot Bernabé, A., & Belmonte Martínez, J. (2013). Diabetic retinopathy screening and teleophthalmology. Archivos de La Sociedad Española de Oftalmología (English Edition)87(12), 392–395. https://doi.org/10.1016/j.oftale.2012.04.016
  • Drakatos, P., Kosky, C., & Williams, A. J. (2012). Diabetic retinopathy [5]. New England Journal of Medicine367(2), 184. https://doi.org/10.1056/NEJMc1205011
  • Fong, D. S., Aiello, L., Gardner, T. W., King, G. L., Blankenship, G., Cavallerano, J. D., … Klein, R. (2004, January). Retinopathy in Diabetes. Diabetes Care.
  • Stewart, M. W. (2010). Pathophysiology of diabetic retinopathy. In Diabetic Retinopathy: Evidence-Based Management (pp. 1–30). Springer New York. https://doi.org/10.1007/978-0-387-85900-2-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.