Mydło z papai - zastosowania, właściwości i przeciwwskazania

Mydło z papai to produkt o właściwościach złuszczających. Dzięki temu idealnie nadaje się do utrzymywania skóry miękkiej i wolnej od zanieczyszczeń. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!
Mydło z papai - zastosowania, właściwości i przeciwwskazania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Papaja to owoc uprawiany w krajach tropikalnych, szczególnie na półkuli zachodniej. Chociaż jest ceniony ze względu na swoje zastosowania kulinarne i właściwości odżywcze, ma również długą historię jako suplement do pielęgnacji skóry. Czy wiesz jakie właściwości ma mydło z papai?

Ogólnie rzecz biorąc, większość mydeł dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie szereg składników chemicznych. W przypadku niektórych rodzajów skóry, szczególnie wrażliwych, mogą one powodować niepożądane reakcje, takie jak podrażnienia, alergie lub zmiany naturalnego pH.

Dlatego są osoby, które wolą skłaniać się ku użyciu naturalnych mydeł, takich jak to zrobione z papai. Tym razem powiemy Ci, dlaczego warto stosować mydło z papai, jakie są jego główne zastosowania i ewentualne przeciwwskazania. Czytaj dalej!

Jakie możliwe korzyści daje skórze mydło z papai?

Aktywny enzym zawarty w tym owocu, zwany papainą, jest używany do produkcji mydeł do różnych celów. Jak stwierdzono w publikacji w European Journal of Pharmaceutical Sciences, substancję tę wykorzystuje się w dermatologii w celu zminimalizowania blizn na skórze.

Ceniony jest również ze względu na swoje właściwości poprawiające stan skóry, gdyż sprzyja eliminacji martwych komórek i zanieczyszczeń. Z drugiej strony papaja zawiera witaminę C, która niweluje negatywne działanie wolnych rodników i pomaga stymulować produkcję kolagenu.

Dostarcza również witaminę A, niezbędną substancję odżywczą stymulującą regenerację komórek i zmniejszającą obecność plam i nieregularności. Ze względu na taki skład mydło z papai to dobra opcja do pielęgnacji skóry. Spójrzmy jednak na jeszcze inne korzyści.

Mydło z papai
Mydło z papai zawiera papainę, substancję o działaniu złuszczającym, która korzystnie wpływa na stan zdrowia skóry.

Mydło z papai działa złuszczająco

Jedną z głównych cech mydła z papai jest jego działanie złuszczające. Oznacza to, że ma zdolność usuwania martwych komórek, które gromadzą się na powierzchni skóry.

Chociaż skóra odnawia się w sposób naturalny, często konieczne jest wspomaganie tego procesu poprzez aplikację różnych produktów złuszczających. W ten sposób ciało i twarz będą miały bardziej świetlisty i jednolity wygląd.

W tym przypadku złuszczanie następuje dzięki zawartości papainy, substancji katalizującej degradację białek w połączeniu z wodą.

Działanie antytrądzikowe

Mydło z papai nie zastąpi metod leczenia trądziku pierwszego wyboru. Jednak jego używanie sprzyja oczyszczaniu skóry, wspomagając leczenie tego schorzenia. Dzięki zawartości papainy pomaga nawet usunąć uszkodzoną keratynę i uniknąć następstw, takich jak blizny.

Zgodnie z tym, co ujawniono w książce „Healing Power of Papaya” Barbary Simonsohn, złuszczające właściwości mydła z papai sprawiają, że jest ono idealnym środkiem wspomagającym w leczeniu trądziku. Pomaga również unikać zatykania porów z powodu nadmiaru martwych komórek.

Działanie łagodzące

Oczyszczanie skóry mydłem z papai jest również pomocne w łagodzeniu bólu, swędzenia i zaczerwienień. Chociaż nie jest to ostateczne lekarstwo na alergie, użądlenia lub rany, może pomóc zmniejszyć dyskomfort podczas stosowania innego leczenia.

Może Cię zainteresować również ten temat: Wzdęcia i gazy? Pomoże aloes i papaja.

Zmniejszenie plam na skórze

Na razie nie ma badań naukowych potwierdzających teorię, że mydło z papai redukuje plamy. Jednak Simonsohn, autorka Healing Power of Papaya, wskazuje, że regularne stosowanie tego produktu może z czasem spowodować lekkie rozjaśnienie skóry.

W tym miejscu należy wspomnieć, że papaina nie rozjaśnia chemicznie, jak to ma miejsce w przypadku sprzedawanych na rynku kremów wybielających. Działa natomiast złuszczając zewnętrzne warstwy skóry.

Te partie mogą zmieniać kolor pod wpływem opalania lub być uszkodzone przez słońce. Regularnie używane mydło z papai sprawia, skóra wydaje się jaśniejsza.

Naturalny odplamiacz

Enzym papaina obecny w roślinie papai katalizuje rozkład białek poprzez hydrolizę (dodanie cząsteczki wody). Te właściwości są bardzo przydatne do usuwania plam z tkanin.

Według książki Harald W. Tietze Papaya: The Medicine Tree mydło z tej rośliny skutecznie odbarwia i usuwa plamy wysokobiałkowe, takie jak krew.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Smoothie na lepsze trawienie: papaja i mleko migdałowe

Mydło z papai – przeciwwskazania i skutki uboczne

To, że produkt jest naturalny, nie oznacza jednak, że ​​nie może mieć skutków odwrotnych do zamierzonych. Każdy organizm jest inny, więc niektórzy ludzie mogą doświadczyć reakcji alergicznych lub niepożądanych efektów stosowania mydła z papai.

Ogólnie jest to bezpieczny produkt dla większości ludzi. Mimo to odradza się jego stosowanie, jeśli w przeszłości występowała alergia na lateks lub papaję. Aby uniknąć dyskomfortu, zaleca się rozważenie następujących kwestii:

  • Przed pierwszym użyciem przetestuj mydło z papai na niewielkiej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie powoduje alergii, podrażnień, obrzęków itp.
  • Unikaj kontaktu produktu z oczami.
  • Pamiętaj, że służy do użytku zewnętrznego.
  • Jeśli zauważysz jakąkolwiek reakcję na skórze, przerwij stosowanie, dobrze wypłucz i skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.
  • Mydło z papai należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza.
Domowe mydło
W przypadku uczulenia na papaję lub lateks najlepiej unikać stosowania mydła z papai.

O czym należy pamiętać używając mydło z papai?

Papaja to owoc zawierający dobroczynne dla skóry składniki odżywcze. Włączenie go do rutyny pielęgnacyjnej w postaci mydła może być przydatne w złuszczaniu, zmniejszaniu trądziku i zapobieganiu wypryskom. W każdym razie trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to produkt o cudotwórczym działaniu.

Jego zastosowanie nie spowoduje natychmiastowych efektów na skórze. Ponadto nie zastąpi produktów zalecanych przez dermatologa. Dlatego w przypadku trądziku, podrażnienia czy wrażliwości najlepiej udać się do specjalisty dermatologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manosroi A, Chankhampan C, Manosroi W, Manosroi J. Transdermal absorption enhancement of papain loaded in elastic niosomes incorporated in gel for scar treatment. Eur J Pharm Sci. 2013 Feb 14;48(3):474-83. doi: 10.1016/j.ejps.2012.12.010. Epub 2012 Dec 21. PMID: 23266464.
  • Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013;4(2):143-146. doi:10.4103/2229-5178.110593
  • Kafi R, Kwak HS, Schumacher WE, Cho S, Hanft VN, Hamilton TA, King AL, Neal JD, Varani J, Fisher GJ, Voorhees JJ, Kang S. Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol). Arch Dermatol. 2007 May;143(5):606-12. doi: 10.1001/archderm.143.5.606. PMID: 17515510.
  • Simonsohn, B. Healing Power of Papaya. Lotus Press (2000).
  • Tietze, H. Papaya the Medicine Tree. Harald Tietze Publishing (2003).
  • Amri E, Mamboya F. Papain, a plant enzyme of biological importance: A review. American Journal of Biochemistry and Biotechnology (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.