Musaka po grecku - zobacz, jak ją przygotować

Chociaż musaka po grecku według oryginalnej receptury zawiera mleko i mięso, możemy zamienić ją w opcję wegetariańską, jeśli zastąpimy te składniki mlekiem migdałowym i seitanen lub teksturowaną soją.
Musaka po grecku - zobacz, jak ją przygotować

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W cudownym świecie stworzonym przez grecką sztukę kulinarną znajduje się wyjątkowo smaczne danie, które warto włączyć do naszego menu: musaka lub μουσακάς (mousakas). Ma pewne podobieństwo do włoskiej lasagne, chociaż w przypadku musaki umieszcza się tylko trzy warstwy składników.

Jednak najbardziej uderzającą cechą tego dania jest użycie bardzo typowego warzywa w Grecji: bakłażana.

Ogólnie rzecz biorąc, grecka musaka jest podawana w porze lunchu, jako pojedyncze danie główne lub jako drugie danie. W każdym razie jest to bardzo pożywny i smaczny posiłek, który bez wątpienia nas zadowoli, a dodatkowo dostarczy nam sporą porcję energii na dalszą część dnia.

Grecka musaka

Przepis, który przedstawiamy poniżej, jest przeznaczony w przybliżeniu dla czterech do sześciu osób . Jednak w przypadku, gdyby liczba gości była większa, będziemy musieli wprowadzić niezbędne zmiany w ilościach składnikach.

To, co przede wszystkim powinniśmy zwiększyć, to użycie oliwy z oliwek i przypraw, o których zaraz napiszemy, ponieważ to one sprawiają, że musaka ma tak charakterystyczny smak.

Bakłażany

Składniki na bazę

  • Oliwa z oliwek
  • Czerwony ocet
  • 1 mała cebula
  • ½ kilograma bakłażana
  • 1 łyżka oregano (15 g)
  • Posiekane mięso jagnięce (400 g)
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego (20 g)
  • 3 łyżki białego wina (45 ml)
  • 1 ½ łyżki tartego parmezanu (30 g)
  • Przyprawy: gruba sól morska

Składniki na sos beszamelowy

  • 2 szklanki mleka (500 ml)
  • 2 łyżki margaryny lub masła (40 g)
  • ½ szklanki mąki (60 g)
  • Przyprawy: drobna sól, czarny pieprz, gałka muszkatołowa

Przygotowanie beszamelu

Musaka - porcja
  1. Na patelni rozgrzanej na średnim ogniu rozpuść masło lub margarynę. Gdy będzie wystarczająco płynne, dodaj mąkę i dobrze wymieszaj powolnymi i kolistymi ruchami. Mąka musi się uprażyć podczas tego procesu.
  2. Osobno, podgrzej mleko w garnku na średnim ogniu. Gdy osiągniesz punkt wrzenia, zgaś ogień.
  3. Następnie dodajemy mleko do mieszanki mąki i masła. Ciągle mieszamy sos, uważając, żeby nie zrobiły się grudki.
  4. Gotuj przez 5 minut, aby beszamel osiągnął wystarczająco kremową konsystencję. Następnie wyłącz i jeszcze lekko dopraw do smaku odrobiną soli, świeżo zmielonego czarnego pieprzu i gałki muszkatołowej.

Musaka – przygotowanie składników na warstwy

  1. Najpierw umyj i pokrój bakłażany na cienkie plasterki (pół centymetra). Następnie umieść je w pojemniku i posyp je grubą solą morską. Odstaw na jedną godzinę.
  2. Około pięć minut przed upływem godziny umieść patelnię na kuchence, aby ją rozgrzać na średnim ogniu.
  3. Wysusz bakłażany arkuszem bibuły lub absorbującego papieru i usmaż je w dużej ilości oleju. Powinny być zrumienione na złoto po obu stronach.
  4. Po przygotowaniu dobrze odsącz bakłażany z tłuszczu, a następnie odłóż na talerz.
  5. W  tym czasie marynujemy mięso jagnięce w mieszance dużej ilości octu, prażonych orzechów i oliwy z oliwek.
  6. Osobno, obierz i posiekaj cebulę, a następnie podsmaż na patelni z dwiema łyżkami sosu pomidorowego. Po ugotowaniu dodaj odrobinę białego wina i oregano.
  7. Sos powinien się gotować przez około pół godziny.
  8. Tymczasem rozgrzej piekarnik do temperatury 180 ° C.
  9. W innej patelni smażymy mięso jagnięce, aż będzie średnio wysmażone. Po przygotowaniu również odstawiamy.
  10. Gdy mamy już sos, solimy go i dodajemy trochę świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Mieszamy całość kolistymi ruchami.
  11. Na koniec wlej sos pomidorowy do mięsa i wymieszaj. To samo zrób także z cebulą.

Układanie warstw

  1. Wysmaruj formę, w której będzie się piekła musaka, odrobiną oliwy z oliwek. Następnie wysyp bułką tartą całą formę, aby wreszcie zacząć układać smażone bakłażany.
  2. Na bakłażanach wykładamy warstwę mięsa a potem warstwę sosu beszamelowego. Wykonujemy tę czynność aż do uzyskania 3 warstw. Ostatnią warstwą powinien być jednak sos beszamelowy.
  3. Wkładamy danie do piekarnika na około 30 lub 40 minut. W tym czasie musaka dobrze się upiecze i będzie mieć lekko złocistą, zrumienioną i bardzo apetyczną powierzchnię.

Należy zauważyć, że musaka może być przygotowywana na wiele rożnych sposobów, gdyż każda osoba włącza do przepisu swoje ulubione składniki lub sztuczki. Ważną rzeczą jest jednak to, żeby ścisłe trzymać się sposobu przyprawiania.

Ta mieszanka śródziemnomorskich składników z orientalnymi wpływami nadaje bardzo bogaty i jedyny w swoim rodzaju smak, którego nie można podrobić. Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.