Mrowienie w kończynach - Przyczyny

Najczęściej mrowienie w kończynach jest spowodowane niewystarczającym dopływem krwi do danego obszaru ciała.
Mrowienie w kończynach - Przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mrowienie w dłoniach i nogach to nieprzyjemne i uciążliwe uczucie, które powinno dać nam do myślenia, jeśli zdarza się regularnie. Problem ten może dotykać różnych części ciała, jednak najczęściej pojawia się w kończynach.

Jeśli dokucza Ci często, bez żadnej konkretnej przyczyny, może wskazywać na jakiś głębszy problem zdrowotny, dlatego też niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Mrowienie może być objawem drobnej infekcji, ale równie dobrze może wskazywać na poważniejsze schorzenia. Dzisiaj opowiemy Ci o kilku przyczynach tej dolegliwości.

Hipestezja

Mrowienie może być objawem hipestezji, schorzenia polegającego na utracie czy upośledzeniu czucia na powierzchni ciała. Jeśli w Twoim przypadku mrowieniu towarzyszy również ten symptom, zwróć na to uwagę, gdyż może to wskazywać na przewlekłą chorobę.

Problemy z krążeniem a mrowienie

Problemom z krążeniem często towarzyszy sporadyczne mrowienie w niektórych częściach ciała. Objaw ten nasila się najczęściej, gdy jesteśmy zmęczeni.

Czerwone krwinki

Jednak gdy mrowienie się nasila i staje się przewlekłe, może wskazywać to na poważniejsze dolegliwości układu krążenia. Warto więc niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Prawidłowe krążenie krwi – jak o nie zadbać

Choroba Bürgera

Choroba Bürgera jest nazywana także zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń i ma związek z uzależnieniem od tytoniu. Pierwszym objawem jest ból wywoływany przez nieprawidłowe krążenie w dłoniach i stopach.

Z czasem mrowienie w kończynach nasili się, towarzyszyć będzie mu także zdrętwienie palców u stóp i dłoni. Jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do gangreny.

Cukrzyca

Cukrzyca to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób we współczesnym społeczeństwie, która polega na nagłych wahaniach poziomu cukru we krwi .

Badanie cukru

Mrowienie jest typowym objawem dla cukrzycy, ponieważ jest ona przyczyną niewystarczającego dopływu krwi do niektórych części ciała.

Mrowienie może świadczyć również o rozwijaniu się guzów czy wrzodów, dlatego należy szybko określić i wyeliminować przyczyny tej dolegliwości, by uniknąć rozwoju gangreny.

Stwardnienie rozsiane

Mrowienie i odrętwienie to jeden z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM). Jest to choroba wywołująca uczucie pieczenia i zwiększoną wrażliwość na dotyk. Zdrętwienie kończyn może więc świadczyć zarówno o problemach z krążeniem, jak i o zaburzeniach układu nerwowego.

Zespół Guillaina-Barrego

Zespół Guillaina-Barrego, w skrócie AIDP, to niezwykle rzadka choroba uniemożliwiająca komórkom nerwowym przesyłanie odpowiednich sygnałów do mięśni. Mrowienie jest jednym z objawów tego schorzenia. Pojawia się najpierw w stopach i nogach, później rozwijając się także w ramionach i dłoniach.

Przeczytaj również ten artykuł: Układ nerwowy – 6 tricków, by go wzmocnić

Zespół niespokojnych nóg

Mrowienie w nogach, które dopada nas wieczorem czy w nocy podczas snu, jest jednym z objawów tzw. zespołu niespokojnych nóg, czyli RLS.

Zespół niespokojnych nóg

Jeśli mrowieniu towarzyszy ból, skurcze, kłucie czy pieczenie, a objawy te są na tyle intensywne, że uniemożliwiają prawidłowy wypoczynek, może świadczyć to o postępującym rozwoju tej choroby.

Zespół niespokojnych nóg może być wywoływany przez anemię, niewydolność nerek czy neuropatię, jednak dokładne przyczyny nie są znane.

Inne przyczyny mrowienia i drętwienia kończyn

  • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej.
  • Uszkodzenie nerwu.
  • Nacisk na nerw rdzeniowy przez wysuwający się dysk.
  • Niedobór witamin, zwłaszcza witaminy B12.
  • Nadużywanie alkoholu i produktów tytoniowych.
  • Ugryzienie zwierzęcia.
  • Ukąszenia owadów, np. pająka czy kleszcza.
  • Stosowanie niektórych leków.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marks, P. W., Ph, D., & Zukerberg, L. R. (2004). Case 30-2004 : A 37-Year-Old Woman with Paresthesias of the Arms and Legs. The New England Journal of Medicine.
  • Hagmar, L., Törnqvist, M., Nordander, C., Rosén, I., Bruze, M., Kautiainen, A., … Axmon, A. (2001). Health effects of occupational exposure to acrylamide using hemoglobin adducts as biomarkers of internal dose. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health. https://doi.org/10.5271/sjweh.608
  • Z., V. (2010). The sensory symptoms of distal diabetic polyneuropathy. European Journal of Pain Supplements.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.