Mózg - wyjątkowy napar usprawni jego pracę
Mózg działa najsprawniej, kiedy nasza dieta jest różnorodna i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje między innymi produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.
Które produkty żywnościowe wpływają na nasz mózg?
Na pracę mózgu mają duży wpływ przeciwutleniacze, a także niektóre składniki znajdujące się w takich przyprawach, jak cynamon i kurkuma.
W dzisiejszych czasach niestety nie przykładamy wystarczająco dużej wagi do potrzeb naszego mózgu, a jest on przecież najbardziej wymagający ze wszystkich. Czasem nieświadomie łączymy w diecie sprzyjające mózgowi składniki z tymi, które są dla niego niekorzystne, a wręcz szkodliwe.
Na przykład cynamon jest produktem, który często dodaje się do wypieków i deserów. Jeśli jednak połączymy cynamon z dużą ilością cukru, zniwelujemy korzystne właściwości tej przyprawy, która w innej kombinacji poprawiłaby dopływ krwi do mózgu.
W dzisiejszym artykule chcemy zaproponować Ci wyjątkowy napar. Do jego przygotowania potrzebujesz nie więcej, niż dziesięciu minut. Jest on niedrogi i – co najważniejsze – ma niezwykle korzystny wpływ na pracę mózgu.
Pamiętaj jednak, że samo picie naparów nie jest rozwiązaniem na problemy zdrowotne związane z mózgiem. To, czego przede wszystkim potrzebuje Twój mózg to dzienna dawka bodźców, niski poziom stresu, systematyczne ćwiczenia fizyczne oraz zróżnicowana i zbilansowana dieta.
Ten napar jest jednak doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety i ma bardzo dobry wpływ na zdrowie całego organizmu. Odkryj jego niezwykłe właściwości!
Przeczytaj również: Kurkuma – 3 pyszne koktajle bogate w przeciwutleniacze
Mózg działa sprawniej dzięki tym trzem składnikom
Być może używasz już w kuchni cynamonu, kurkumy i miodu. Jeśli jednak do tej pory stosowałeś każdy z tych składników osobno, to czas spróbować ich mieszanki w postaci naparu. Oto niektóre z licznych zalet tego napoju.
Ma właściwości przeciwzapalne
Wiemy, że przewlekłe i łagodne stany zapalne wynikają z różnych chorób zwyrodnieniowych. Mózg i jego działanie również ulegają z czasem tego typu chorobom.
- Choroby takie, jak demencja i choroba Alzheimera wynikają z tego właśnie problemu i dotykają dużą część populacji.
- Stany zapalne mogą prowadzić do problemów z układem krążenia, a tym samym zakłócać dopływ tlenu i składników odżywczych do mózgu.
- Napar z cynamonu, miodu i kurkumy ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające.
- Ten napar ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu.
Zdrowy mózg – zapobieganie procesom neurodegeneracyjnym
Dobre wieści są takie, że naukowcy udowodnili, iż cynamon bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu.
- Wiemy na przykład, że przyprawa ta po przetworzeniu przez organizm jest w stanie niwelować benzoesan sodu, który jest kwasem zakłócającym komunikację pomiędzy mózgiem a komórkami ciała.
- Cynamon w połączeniu z kurkumą ma silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
Te wszystkie zalety mogą pomóc Ci dłużej cieszyć się zdrowszym mózgiem i sprawniejszym umysłem.
Stymuluje produkcję dopaminy i serotoniny
Cynamon i kurkuma usprawniają pracę mózgu poprzez stymulację receptorów dwóch bardzo ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy.
- Te dwie substancje wpływają na odczuwanie emocji, dzięki którym czujemy się radośni, pełni energii i chęci do działania.
- Są to naturalne motywatory, swego rodzaju “narkotyk” dla mózgu, który nie ma jednak żadnych efektów ubocznych. Budzą w Tobie chęć do aktywności, do kontaktu z innymi oraz do podejmowania nowych wyzwań.
Miód ma zbawienny wpływ na mózg
Jedna łyżka miodu dziennie – tylko jedna – pomaga zachować zdrowy mózg na lata.
- Organiczny, czysty miód oczyszcza układ krwionośny, odżywia mózg i dodaje energii.
- Poprawia ukrwienie narządów i jest dla mózgu źródłem naturalnej energii, co bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego ciała.
Przeczytaj również: Cynamon – dlaczego warto jeść go regularnie?
Jak zrobić napar poprawiający funkcjonowanie mózgu?
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżeczka cynamonu w proszku (5 g)
- 1/2 łyżeczki kurkumy (2,5 g)
- 1 łyżeczka organicznego miodu (7,5 g)
Sposób przygotowania
- Zacznij od zagotowania wody. Kiedy zacznie ona wrzeć, dodaj cynamon w proszku i kurkumę.
- Gotuj mieszankę na wolnym ogniu przez 15 minut, a następnie zdejmij napar z ognia i odstaw na 10 minut.
- Przecedź napar przez drobne sitko.
- Wlej napój do ulubionego kubka, a następnie dodaj do niego łyżeczkę miodu dla osłody.
Napar ten ma wyśmienity smak. Naprawdę warto pić go regularnie do śniadania albo po głównym posiłku. Przekonasz się, że po kilku dniach jego stosowania Twój mózg stanie się bardziej rozbudzony, a także chłonny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Modi, K.K., Rangasamy, S.B., Dasarathi, S. et al. J Neuroimmune Pharmacol (2016) 11: 693. https://doi.org/10.1007/s11481-016-9693-6
- Cole, G. M., Teter, B., & Frautschy, S. A. (2007). Neuroprotective effects of curcumin. Advances in Experimental Medicine and Biology. https://doi.org/10.1007/978-0-387-46401-5_8
- Sun, A. Y., Wang, Q., Simonyi, A., & Sun, G. Y. (2008). Botanical phenolics and brain health. NeuroMolecular Medicine. https://doi.org/10.1007/s12017-008-8052-z
- Labropoulos, A., & Anestis, S. (2012). Honey. In Sweeteners: Nutritional Aspects, Applications, and Production Technology. https://doi.org/10.1201/b12065