Mój partner źle się do mnie zwraca: co mogę zrobić?
Słowo pogardy, zniewaga lub zdanie, które ma nas upokorzyć rani tak samo, jak cios pięścią. Co możemy zrobić, gdy nasz partner agresywnie się do nas zwraca? Im bardziej jesteśmy komuś bliscy i do kogoś przywiązani tym większy wpływ będą miały na nas jego słowa. Do tego stopnia, że czasami pewne wyrażenia lub komentarze mogą nas zranić.
Co więcej, wiele osób narzeka, że ich partner źle się do nich zwraca i nie wiedzą, co zrobić. Lub że codziennie rozmawia ze nimi z coraz mniejszym szacunkiem i nie wiedzą, jak się zachować w obliczu takiej sytuacji.
Jak powinniśmy postępować w takich sytuacjach? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, aby tego typu dynamika nie stała się nawykiem. Nie możemy ignorować faktu, że przemoc lub agresywna komunikacja jest formą nadużycia.
Konsekwencje życia przez miesiące (lub lata) w kontekście, w którym zniewagi lub przemoc są powszechne mają poważne konsekwencje psychologiczne.
Rozwój nadużycia – gdy partner źle się do Ciebie zwraca
Z drugiej strony, ten typ zachowania, w którym używane są szkodliwe lub agresywne słowa pojawia się stopniowo. Często zdarza się, że na początku są to pozorne żarty, sarkastyczne komentarze, którymi można umniejszyć inne i ostre, zakamuflowane ironią zdania. Towarzyszy im śmiech i „Nie mówiłem poważnie, kochanie”.
Te zachowania nabierają siły z biegiem czasu niszcząc nas w ciszy, aż nagle zdajemy sobie sprawę, że słowa są prawdziwym uderzeniem w samoocenę i godność.
Przemoc werbalna ma charakter progresywny do tego stopnia, że ewoluuje w bardziej brutalne formy.
Przeczytaj także: Co zrobić i powiedzieć, jeśli Twój partner ma depresję
Nadużycie, które trudno nam rozpoznać, gdy mój partner źle się do nas zwraca
Jeśli jest coś, o czym należy pamiętać, to to, że w związku z partnerem nie wystarczy bardzo się kochać. Ponieważ są miłości, które ranią. I ludzie, którzy, chociaż kochają kochają źle.
Dlatego, aby zaangażowanie w związek było satysfakcjonujące, szczęśliwe i trwałe potrzebujemy przede wszystkim dobrej komunikacji. Umiejętność osiągnięcia porozumienia i nawiązanie więzi emocjonalnej jest w wielu przypadkach gwarancją sukcesu.
Ponieważ nie zawsze znajdujemy odpowiednią osobę, we wszystkich przypadkach ważne jest, aby zdać sobie sprawę, kto zasługuje na czas, wysiłek i miłość, a kto nie. Na przykład jest wielu, którzy nie są w pełni świadomi, że ta codzienna pogarda jest formą nadużycia.
Co więcej, jest wielu ludzi, którzy w ogóle nie chcą zaakceptować tego, że jeśli ich partner źle się do nich zwraca jest bardzo prawdopodobne, że są w związku z przemocą. Poznajmy więcej cech.
Jakie są oznaki niewłaściwej komunikacji?
Jak pokazują badania naukowe, takie jak to przeprowadzone na Case Western University w Cleveland (Stany Zjednoczone), od 50 do 80% ludzi doświadczyło kiedyś przemocy emocjonalnej. Obraźliwa komunikacja i ciągłe inwektywy to powracająca cecha. Przejawia się następującymi zachowaniami partnera:
- Naśmiewa się z Ciebie.
- Osądza bez chęci zrozumienia.
- Reaguje źle, prawie nie wiedząc, dlaczego reaguje obelgami i agresją.
- Każda rozmowa kończy się dyskusją i krzykiem.
- Wykorzystuje ironię i bolesny sarkazm. Nie waha się wyśmiać Cię przed innymi.
- Komunikuje się bez empatii.
- To sprawia, że czujesz się winny.
- Jego styl komunikacji stara się Cię dominować i nie doceniać.
Jak się zachować, gdy mój partner źle się do mnie zwraca?
Prace badawcze, takie jak te przeprowadzone na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Georgii (Stany Zjednoczone) pokazują, że dobra komunikacja gwarantuje satysfakcję w związku. Jak zauważyliśmy wcześniej, oprócz uczuć i dobrego dialogu, musimy zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak emocjonalne.
W ten sposób, gdy mój partner mówi do mnie źle ważne jest, aby tego nie odpuścić i nawiązać kontakt z poczuciem własnej wartości i równowagą emocjonalną. Każda mała obraza ma swój skutek. Pojawia się ból, dyskomfort i nieszczęście. Jak więc postępować w takich przypadkach?
Co kryje się za tą agresywną komunikacją?
Zawsze warto wiedzieć, co motywuje ten sposób komunikowania się z naszym partnerem. Czy przeżywasz trudny okres? Nie radzisz sobie z lękiem lub stresem?
Czasami za agresją stoją takie czynniki, jak problemy w pracy lub nierozwiązane osobiste traumy. Ważne jest, aby zawsze wiedzieć, co kryje się za tym zachowaniem. Jednak czasami może to nie być coś konkretnego. Czasami możemy spotkać się ze stylem osobowości przyzwyczajonym do tego typu zachowań.
Ważne jest, aby wyśledzić, co kryje się za agresywną komunikacją. Co dzieje się z drugą osobą, która podnosi ton i zachowuje się w ten sposób?
Zobacz także: Tworzenie więzi z inną osobą – jak to robić lepiej?
Postawa asertywna: czego od Ciebie oczekuję, a na co nie mogę pozwolić
Kiedy mój partner źle się do mnie zwraca, nie mogę odpuścić. W przypadku braku odpowiedzi nadużycie będzie kontynuowane, a nawet wzrośnie. Dlatego należy działać asertywnie i jasno określić te aspekty.
Musimy sprecyzować, jakie słowo, wyrażenie, komentarz lub rozmowa nas zraniły. Prosimy, aby tego typu zachowania się nie powtarzały podając przykłady tego, czego oczekujemy: szacunek, zrozumienie, empatia, współudział, bycie wysłuchanym, umiejętność osiągania porozumienia.
Podejmij decyzję, jeśli Twój partner źle się do Ciebie zwraca
Złe słowa bolą tak samo, jak cios czy rana. Agresywna komunikacja jest psychologiczną przemocą, dlatego nie możemy i nie powinniśmy jej tolerować. W przypadku, gdy nasz partner nie zmienia swojego nastawienia i nadal źle do nas mówi, musimy podjąć decyzję.
Terminowe odejście od bolesnej więzi ratuje poczucie własnej wartości i godność. Nie będziemy tolerować tego, co jest nie do zniesienia. Autentyczna miłość nie rani, a przede wszystkim komunikuje się z szacunkiem za pomocą dobrego związku emocjonalnego. Miejmy to na uwadze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crane, C. A., & Testa, M. (2014). Daily associations among anger experience and intimate partner aggression within aggressive and nonaggressive community couples. Emotion (Washington, D.C.), 14(5), 985–994. https://doi.org/10.1037/a0036884
- Francesca Righetti, Mariko Visserman. I Gave Too Much. Social Psychological and Personality Science, 2017; 194855061770701 DOI: 10.1177/1948550617707019
- Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication? Journal of Marriage and Family, 78(3), 680–694. https://doi.org/10.1111/jomf.12301
- Inda-Caro, M., et al. “Dimensiones de los trastornos de la personalidad y correlatos neurofisiológicos.” Actas Españolas de Psiquiatría 34.3 (2006).